E devlet Araç Hasar Kaydı Sorgulama

Ücretsiz olarak hasar kaydı sorgulamasını e-devlet üzerinden yapmamız mümkündür. E-devlet sistemi günümüzde içerisinde birçok bilgiyi barındırmaktadır. E devlet araç hasar kaydı sorgulama işlemlerini araştırıp sizler için derledik.

E devlet Araç Hasar Kaydı Sorgulama

Trafikte aktif olarak yer alan bir araca sahip her vatandaş için tramer sorgulama işlemleri büyük önem taşımaktadır. Araca ait trafik poliçe ve hasar bilgilerini içeren bu özel rapora, bir süredir e-devlet üzerinden ulaşmak mümkündür. Eğer aracınızın sağlığını ve teknik yeterliliğini resmi evraklarla görme istiyorsanız, muhakkak tramer sorgulama işlemini düzenli olarak yapmalısınız. Ayrıca ikinci el otomobil alım-satım işlemlerinde de tramer sorgusu, oldukça önemli bir etkendir. Araç fiyatlarının bir hayli yükseldiği bu dönemlerde vatandaşlarımızın ikinci el piyasasına yönelimi de artıyor. Günümüzde birçok kişi tramerin ne demek olduğunu merak etmektedir. Tramer "Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi" kurumunun kısaltmasıdır. Bu kurum aracılığı ile araçlara ait tüm sigorta bilgileri toplanmaktadır. Bir araçla ilgili bilgi almak isteyen kişiler bu sistem sayesinde aracın ne zaman, nasıl bir kazaya karıştığını ve hasarın ücretini, hatta aracın kaç kez el değiştirdiğini dahil görebilmektedir. Yani bir araç satın almadan önce hasar aldıysa bu sistem sayesinde öğrenebilirsiniz. Bugün sizler için e devlet araç hasar kaydı sorgulama konusunu araştırıp derledik. İşte detaylar...

E devlet Araç Hasar Kaydı Sorgulama

Araç sorgulama yapmak, ikinci el araç alacağınız durumda yanlış seçimler yapmamanız adına oldukça önemli bir etkendir. Yeni araç almak için bütçeniz yok ise veya tercihinizi ikinci el araçtan yana kullanıyorsanız, aracın hasar kaydını sorgulamanız oldukça önemlidir. Araç sorgulama işlemi ile ilgilendiğiniz aracın geçmiş yıllardaki hasar kaydını, gelişen teknoloji ile hızlıca öğrenmemiz mümkündür. Bu sorgulama sayesinde ikinci el otomobil almak isteyenler seçtikleri aracın tüm hasar geçmişine, kaza tutanaklarına, arabanın kasko bilgilerine, trafikte bulunduğu süre boyunca ne kadar kaskolu olduğuna, aracın kaç defa el değiştirdiğine ve en son sahibinin kim olduğu gibi bilgilere plaka sorgulaması yaparak kolay bir şekilde ulaşabilmektedir. E devlet araç hasar kaydı sorgulama, internete bağlanabildiğiniz her yerden e-devlet sistemine girip Emniyet Genel Müdürlüğü'nün sorgulama hizmetinden faydalanarak aracınızla ilgili merak ettiğiniz tüm detayları öğrenebiliyorsunuz. Araç sorgulama işlemini e-devlet üzerinden şifrenizi aldıktan sonra yapabilirsiniz. Öncelikle turkiye.gov.tr adresinden erişim sağlanabilen e-devlet sisteminde sisteme giriş sayfasında "e-devlet şifresi ile giriş", "mobil imza ile giriş", "elektronik imza ile giriş" ve "T.C. kimlik kartı ile giriş" yöntemlerinden herhangi birisini kullanabiliyorsunuz. Sisteme giriş yaptıktan sonra e-hizmetler kategorisindeki: "Trafik Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulama" yazıp gelen sayfaya istenilen bilgileri girdiğinizde ücretsiz olarak tüm bilgileri öğrenebilirsiniz. Araç plaka sorgulatma işlemi sayesinde aracın kaza yapıp yapmadığını, kazanın ne derecede bir kaza olduğunu ve hasar oranını, tutarını, aracın hangi servis süreçlerinde hangi parçalarının değiştiğini ve değişen parçaların orjinal olup olmadığını öğrenebilmek mümkündür. Hasar kaydı sorgulama işlemlerinin 2003 yılı sonrasındaki hasar bilgileri ile sınırlı olduğunu da hatırlatmak lazım. Aracın kilometresini öğrenme işlemlerinde ise ilgili aracın TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarında işlenen bilgileri esas alınıyor. Özellikle son dönemlerde araçların kilometresi ile oynayarak hile yapanlara ikinci el piyasasında rastlanabilimektedir. 

E-Devlet İle Online Araç Hasar Kaydı Sorgulama

E-devlet ile araç hasar kaydı sorgulamak için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:

* İnternet üzerinden https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ adresine giriş yapılır,

* Ekrana gelen tablo üzerine e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası yazılı, "giriş yap" kutucuğuna tıklanır,

* Yeni açılan ekranın sağ üst köşesindeki "E-Hizmetler" sekmesine tıklanıp, sıralanan liste üzerinden "Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi" başlığı seçilir. Daha hızlı erişim için sayfanın en üstünde yer alan site içi arama çubuğunda da kurum ismi yazılıp arama yapılabilir. Aynı ad ile ekrana gelen başlığa tıklanır,

* Bu adım ile ekrana gelen yeni liste üzerinden "Trafik Poliçe ve Hasar Bilgisi Sorgulama" işlem başlığına tıklanır,

* Son olarak açılan yeni pencere boşluğuna plaka numarası yazılıp, "sorgula" kutucuğuna tıklanır.

İşlem sonunda aracın hasar kayıtları, hasarların maddi değerleri, hasarın gerçekleştiği tarih, hasara sebep olan kaza nedeni ve tarihi görüntülenir. 

İlgili Haber: Araç Değer Kaybı Hesaplama 2021

Sigortam360 İle Araç Hasar Kaydı Sorgulama

Sigortam360 ile araç hasar kaydı sorgulamak için şu adımları izlemelisiniz:

* İnternetten https://www.sigortam360.com/ adresine girilir,

* Ana sayfanın sağ üstünde bulunan "giriş yap" sekmesine tıklanır,

* Açılan tabloya e posta adresi ve üye kullanıcı şifresi yazılıp, "üye girişi" kutucuğuna tıklanır,

* Yani ekranın en üst bölümünden "sorgular" sekmesine ardından açılan liste üzerinden "hasar sorgula" başlığına tıklanır,

* Ekrana gelen boşluk üzerine araç plaka numarası yazılıp, "hemen sorgula" kutucuğuna tıklanı.

İşlem ile araç hasarlarının ne zaman gerçekleştiği, hasarların ne olduğu, tutarları hakkında bilgi alınır.

Diğer Araç Hasar Kaydı Sorgulama Yöntemleri

Bir aracın hasar geçmişini öğrenmek, kaza sorgulama yapmak için SMS yolunu kullanabilirsiniz. SMS yöntemi oldukça kolay ve basittir. 

* Plaka sorgulatma yapmak için araştırdığınız aracın plakasını birleşik bir şekilde yazdıktan sonra SMS hizmet bedeli ödemek suretiyle 5664'e göndermeniz yeterlidir. Bu sayede aracın plakası değişmiş olsa bile, eski hasar bilgilerine ulaşabilirsiniz.

* Mesajı gönderdikten sonra kısa süre içerisinde SMS olarak size bilgi verilir. Size gelecek mesajda aracın hangi tarihlerde kaza yaptığı, araçta ne gibi hasarlar oluştuğu, hasarların maliyeti gibi konular detaylı bir şekilde ifade edilir. 

* SMS ile ayrıca trafik poliçesi, kaza tespit tutanağının durumu ve vefat etmiş kişilerle ilgili hayat sigortası poliçesi bilgilerini de alabilmeniz mümkündür.

* Bu işlem için hangi operatörden sms'in gönderilmesi fark etmemektedir. Bu uygulama ile aracın hasar durumuna ulaşabilmektedir. SMS ücreti her sorgulama için 11 Türk Lirasıdır.

* Ayrıca araçta değişen parça olup olmadığını öğrenmek için PARCA BOŞLUK PLAKA yazıp 5664'e sms göndererek öğrenilebilmektedir.

* Eksper raporu olan kazalarda değişen parçaları PARÇA BOŞLUK PLAKA BOŞLUK HASAR TARİHİ yazıp 5664'e sms göndererek öğrenebilirsiniz.

* Aracın şasi numarası ile sorgulama yapmak için HASAR BOŞLUK S BOŞLUK ŞASİ NUMARASI'nı yazıp 5664'e gönderin.

* Araca ait değişen parça bilgilerini sorgulamak için PARÇA BOSLUK PLAKA BOŞLUK KAZA TARİHİ'ni yazıp 5664'e sms atın.

* Değişen parça bilgisi sorgulamasını şasi no ile yapmak için PARÇA BOŞLUK S BOŞLUK ŞASİ NUMARASI BOŞLUK KAZA TARİHİ'ni yazıp 5664'e sms atmak yeterli olmaktadır. 

* DETAY BOŞLUK PLAKA yazılarak aracın trafiğe çıkış tarihi, kasko gün sayısı, aracın hangi illerde tescil kaydının olduğu gibi ayrıntılı bilgilere ulaşılır. Yapılan sorgulamalarda aracın plakası değiştirilmiş dahi olsa aracın eski hasar bilgilerine ulaşabilme imkanı bulunmaktadır.

Ehliyet araba ekibi olarak, internetteki bilgi kirliliğini önleyerek en yeni ve güncel bilgileri siz değerli kullanıcılarımıza ücretsiz olarak sunuyoruz. Bugün ki yazımızı inceleyerek E devlet Araç Hasar Kaydı Sorgulama konusu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA!