E Sınıfı Ehliyet Kaç Yaşında Alınır

Ehliyet almak isteyen sürücü adaylarının gereken standartlara uygun olması gerekmektedir. Ehliyet alabilmek için ilk önce gereken yaş sınırına uymanız gerekmektedir. E sınıfı ehliyet kaç yaşında alınır? Bütün detaylarıyla haberimizin devamında anlatılmıştır.

E Sınıfı Ehliyet Kaç Yaşında Alınır

Ehliyet alabilmek için gereken standartlara uymanız gerekmektedir. Ehliyet alacak sürücü adaylarına aranan ilk şart yaş sınırıdır. Bütün ehliyet sınıfları için belirlenmiş yaş sınırı bulunmaktadır. Gereken şartları taşıyanların yapması gereken tek şey bir sürücü kursu ile anlaşmaktır. Kursa kayıt yaptırmadan önce, mutlaka bildiğiniz ve güvenilir kursları tercih ediniz. Kursa kayıt yaptıran sürücü adayları, yazılı sınava tabi tutulurlar. Yazılı sınavdan en az 70 puan almanız gerekmektedir. 70 puan altında puan alanlar direksiyon sınavına giremezler. Direksiyon sınavına girip başarılı olan adaylar ise ehliyet almaya hak kazanmış olacaklardır. Günümüzde en çok merak edilen ve araştırılan konuların başında gelen, e sınıfı ehliyet kaç yaşında alınır? Haberimizin devamında anlatılmıştır.

E Sınıfı Ehliyet Kaç Yaşında Alınır

 

E sınıfı ehliyet sahibi olmak isteyen sürücü adayları eskisi gibi direk e sınıfı ehliyeti alamamaktadır. E sınıfı ehliyet almak isteyen sürücü adayları öncelikle b sınıfı ehliyet alıp daha sonra C sınıfı ehliyet alıp Sonra D sınıfı ehliyet alıp Bu zaman zarfında da yaş şartını tamamladıktan sonra ehliyet sınıfını yükseltmektedir. B, C, D sınıfı ehliyet almayanlar E sınıfı ehliyet alamazlar. E ehliyet alacak adaylar kamyon kullanmak isteyen adaylar 22 yaşını, otobüs kullanmak isteyen adaylar 24 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. E sınıfı ehliyet kaldırılarak kullanabileceği araçlar diğer ehliyet sınıflarına dağıtılmıştır. DE ehliyet sınıfına sahip olan sürücüler E sınıfının kullanabildiği tüm taşıtları kullanabilir. DE sürücü belgesine sahip vatandaşlar B, M, B1, D1 ve F sınıfı ehliyetlerin kullanabildiği taşıtları kullanma yetkisine sahiptirler.

 

İlgili Konu: Tır Ehliyeti Nasıl Alınır?

 

Ehliyet almak isteyen sürücü adaylarında aranan ilk şart yaş sınırıdır. Bütün ehliyet sınıflarında farklı yaş sınırı bulunmaktadır. Ehliyet alabilmek için, ilk önce aile hekiminizden sağlık raporu almanız gerekmektedir. Ehliyet almaya herhangi engeli bulunmayan adaylar kurslara kayıt yaptırabilirler. Ehliyet almak isteyen sürücü adaylarının en çok merak ettiği konulardan biriside renk körleri ehliyet alabilirlermi? Sorusudur. Renk körü olmak ehliyet almaya kesinlikle engel değildir. Ancak gözünde başka sorun olanlar, aile hekimliğince farklı doktora sevk edilirler. Sağlık raporunu alarak kursa kayıt yaptıran adaylar, yazılı sınava tabi tutulacaklardır. Sınavdan 70 puan ve üstü alanlar direksiyon sınavına tabi tutulurlar. Direksiyon sınavından başarılı olan sürücü adayları ehliyet almaya hak kazanırlar. E sınıfı ehliyet kaç yaşında alınır? Aşağıdaki tabloyu inceleyerek almak istediğiniz ehliyet sınıfını ve yaş sınırını öğrenebilirsiniz.

 

Ehliyet Alma Yaşları

M Sınıfı 16 Yaş
A1 Sınıfı 16 Yaş
A2 Sınıfı 18 Yaş
B1 Sınıfı 16 Yaş
B Sınıfı 18 Yaş
BE Sınıfı 18 Yaş
C1 Sınıfı 18 Yaş
C1E Sınıfı 18 Yaş
C Sınıfı 21 Yaş
CE Sınıfı 21 Yaş
D1 Sınıfı 21 Yaş
D1E Sınıfı 21 Yaş
D Sınıfı 24 Yaş
DE Sınıfı 24 Yaş
F Sınıfı 18 Yaş

                                 
Yukarıdaki vermiş olduğum tabloyu inceleyerek, yaşınıza uygun ehliyet sınıfını kolayca öğrenebilirsiniz.

 

Ehliyet Harcı Nasıl Yatırılır ?
 

Yazılı sınavdan 70 puan üstünde alan sürücü adayları, direksiyon sınavına tabi tutulurlar. Direksiyon sınavından başarılı olan adayların yapması gereken, ehliyet harcını yatırarak randevu almaktır. Ehliyet harcını Ziraat Bankasının atmlerinden hızlıca yatırabilirsiniz. Ziraat mobil uygulaması üzerindende ödeme işlemi yapılabilmektedir. Ziraat mobil uygulamasına giriş yaptıktan sonra menüden ödeme işlemlerini seçerek ödeme işlemi sağlayabilirsiniz.  Atm üzerinden ödeme yapmak isteyenler aşağıdaki adımları izleyerek ödemelerini gerçekleştirebilirler.

Atm üzerinden kartsız işlemleri tıklayınız. Daha sonra ödeme işlemlerine tıklayoruz. Açılan menüden vergiler ve resmi kurumları seçiyoruz. Açılan ekrandan sürücü belgesi ve kimlik yenilemeyi seçiyoruz. Sürücü belgesi işlemlerine tıklayarak devam ediyoruz. Daha sonra ilk başvuru ve sınıf seçme seçeneğine tıklıyoruz. Açılan ekranda harç tutarını yazıp tamama tıklayarak işlemi tamamlıyoruz. Ehliyet harç ücretleri bütün ehliyet sınıflarında farklı tutardadır.

 

İlgili Konu: Ehliyet Yenilemek İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 

Ehliyet Randevusu Nasıl Alınır ?

 

Ehliyet sınavından başarılı olan sürücü adayları ehliyet almaya hak kazanırlar. Ehliyetinizi almadan önce harç ücretini yatırmanız gerekmektedir. Harç ücretini yatırdıktan sonra yapmanız gereken tek şey randevu almaktır. Randevu almanın çeşitli yolları bulunmaktadır. Öncelikle internet üzerinden randevu al yazarak uygun olduğunuz zamana randevu oluşturabilirsiniz. Randevu alma işlemini çağrı merkezi aracılığı ilede alabilirsiniz. Alo 199 hattını arayarak istediğiniz gibi randevu oluşturabilirsiniz. Randevuya zamanında katılmaya özen gösteriniz. Randevunuzu aldıktan sonra gereken belgeleri götürerek ehliyetinizi alabilirsiniz. Ehliyetiniz ortalama 1-2 hafta içinde adresinize kargolanacaktır. Ehliyet randevusuna götürmeniz gereken belgeler aşağıda listelenmiştir.

Ehliyet Randevusuna Götürülmesi Gereken Belgeler

1- Sürücü Belgesi Dosyası

2- Kimlik yada pasaport

3- Motorlu taşıt sürücü sertifikası

4- Fotoğraflı sağlık raporu

5- Sürücü belgesi harcı

6- 2 adet biyometrik fotoğraf

7- Kan grubunu gösteren belge

Yukarıdaki belgeleri eksiksiz bir şekilde tamamlayarak randevuya gitmeniz gerekmektedir.

Paylaş: