Egzoz Emisyon Ölçümü Fiyatları 2020

Bir çok araç sahibi vatandaşın merak ettiği egzoz gazı emisyon ölçümü nedir incelikleri nelerdir ve egzoz gazı emisyon ölçümü ücreti ne kadardır. Egzoz gazı emisyon ölçümü ücreti ne kadardır detaylarıyla haberimizde değinilmiştir.

Egzoz Emisyon Ölçümü Fiyatları 2020

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Nasıl Yapılır

Aracınızı alıp yetkili yere götürmeniz ilk yapmanız gereken şeydir, sonrasında aracınız benzin ve lpgli ise aracınızı benzinde çalıştırmalısınız. Eğerki aracınız benzinde çalışmıyor ise egzoz gazı emisyon ölçümünü kesinlikle yapamazsınız. Çünkü Çevre Bakanlığı'nın emri ile aracınız da hem lpg ile hemde benzin ile ölçüm yapılması gerekmektedir. Benzin ve lpgli araçlar'da ilk önce benzin ile daha sonra'da lpg ile ölçüm yapılır. Aracınızı ölçüm yapacak yetkili bayilere götürürken aracınızın ruhsatının mutlaka yanınızda olması gerekmektedir, aracınız bir şirket aracı ise sürücü bilgileri mutlaka istenmektedir. Daha öncesinde bu işlemleri yaptığınız'da egzoz kartları veriliyordu fakat bunlar artık kaldırıldı ve yerine yapılan işlemlerin çıktısını bilgisiyar dan alıyorsunuz ve aracınız egzoz muayenesinden geçtiği zaman Çevre Bakanlığı onay verdikten sonra sisteme düşüyor. Ruhsatınızı yetkili kişiye verdiniz ve orada yazan bütün bilgileri sisteme girmeye başladı, tescil no aracınız kaç kmde gibi bilgiler sisteme giriliyor, daha sonra aracınızı ilgili yere alıyorsunuz ve kameralı bir cihazda ölçüm için elektronik bir cihaz takılıyor aracınızın egzozuna daha sonra aracınızı benzinde çalıştırmanız istenecektir.  Eğer aracınız yağ yakıyor ise bu muayeneden kesinlikle geçemeyecektir. Çünkü çevreye fazla zarar verdiği için direk kalma sebebi olarak belirlenmiştir. Benzindeyken ölçüm bittikten hemen sonra aracınızı lpg ile çalıştırılıp tekrar ölçümü yapılır ve sonucunda muayenden geçtiğini veya kaldığını öğrenebilirsiniz. 

Egzoz Emisyon Ölçüm Fiyatı 2020

Egzoz muayenesine girdiniz ve aracınız egzoz muayenesinden kaldı firma size bilgisayardan bir çıktı verecektir. Bu belgede aracınızın ne için muayenden kaldığını yada hangi sebeblerden muayeneden kalığını görebilirsiniz, ayrıca E-Devlet üzerinden de bu bilgileri sorgulatabilirsiniz. Muhtemelen araçlarınızın değerleri olması gerekenden yukarıda veya olması gereken standartlardan aşağıda olduğu için muayeneden kalmışsınızdır. Detaylara elinizdeki çıktıdan bakıp sorunları giderip tekrar muayeneye girip geçebilirsiniz. Egzoz emisyon ölçümü fiyatı 1 Ocak 2020 Tarihi İtibariyle KDV dahil 80 TL' dir.

Egzoz gazı ölçümü araç muayene istasyonlarında yapıldığı yukarıda anlatılmıştır. Ölçüm sonrasında eski sistemdeki gibi size kart verilmez aracın ruhsatına işlenir. Herhangi bir trafik denetiminde ruhsata bakılmadan plaka yazılması durumunda aracın eksikleri varsa borcu sistemden çıkmaktadır. Yukarıda verilen egzoz emisyon ölçüm fiyatı 2020 yılı tutarı için yukarıda verilen değerde herhangi bir artış söz konusu değildir.

Paylaş: