Egzoz Emisyon Ölçüm Ücreti 2021

Egzoz muayene ücretleri günümüzde en çok merak edilen konulardan birisidir. Birçok araç sahibinin merak ettiği bir konu olan egzoz emisyon ölçüm ücreti 2021 konusunu sizler için araştırıp derledik.

Egzoz Emisyon Ölçüm Ücreti 2021

Egzoz gazi emisyon ölçümünün yapılma nedeni, trafikte yer alan motorlu taşıtların egzozlarından çıkan karbonmonoksit (soba zehirlenmelerine sebep olan gaz), karbondioksit, azotoksit, hidrokabon gazları, kurşun gibi ağır metallerin yarattığı hava kirliliğinin önüne geçebilmektir. Ancak tamamen önüne geçmek için yeterli değildir. Bahsedilen bu gazlar ozon tabakasına zarar vermekle kalmayıp yol kenarındaki bitkilere de zarar vermektedir. Egzoz gazında bulunan ağır metaller yol kenarlarındaki bitkilerde birikebilmektedir ve ağır metaller insan vücudu için çok zararlıdır. Araca yapılan egzoz gazı emisyon ölçümü sonrası, ölçümlerde kirletici gaz salınımı miktarı belirlenmiş sınırlar içersinde kalmış ise, araç sahibine egzoz gazı emisyon raporu verilmektedir. Günümüzde birçok sürücünün merak ettiği konuların başında gelen, egzoz emisyon ölçüm ücreti 2021 konusunu sizler için araştırıp derledik. İşte detaylar.

Egzoz Emisyon Ölçüm Ücreti 2021

Egzoz emisyon ücreti 2021 ve cezaları hakkındaki aramalar devam etmektedir. Egzoz emisyon ölçümlerinin ücretleri ve ölçüm yaptırmayanlar ile emisyon değerleri standartların üzerinde olan araç sahiplerine uygulanan ceza miktarı arttırılmıştır. Egzoz ölçümü yaptırmayan motorlu taşıt sahiplerine uygulanan 1.895 liralık idari para cezası ise 2.067 Türk Lirasına çıkarılmıştır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı denetiminde 81 ilde gerçekleştirlen egzoz emisyon ölçümlerinin ücretleri ve ölçüm yaptırmayanlar ile emisyon değerleri standartların üzerinde olan araçların sahiplerine uygulanan ceza rakamları yenilendi. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, motorlu taşıtlardan kaynaklanan egzoz emisyonlarının neden olduğu kirlilik, kentsel hava kirliliğinin önemli bir kısmını oluşturuyor. Egzoz emisyon ölçümü bulunmayan ve standartlara aykırı emisyona sebep olan motorlu taşıtlar, insan ve çevre sağlığını tehdit etmektedir. Egzoz gazındaki kirletici maddeler insanlarda akciğer, kalp ve solunum yolu hastalıklarına neden olurken, alerji hastaları, yaşlılar ve çocuklar en büyük risk grubunda bulunuyor. Egzoz emisyon ölçüm ücreti birçok sürücü tarafından merak edilmektedir. Egzoz emisyon ölçüm ücreti 2021, emisyon ölçüm fiyatı geçtiğimiz yıl 80 Türk Lirasıyken günümüzde rakam yeniden güncellenerek 90 Türk Lirası olmuştur. Ayrıca yeni yılla birlikte 2872 sayılı Çevre Kanunu uyarında egzoz emisyon ölçümlerini yaptırmayan ya da ölçümlerde emisyon değerleri standartlardan yüksek çıkan araçların sahiplerine uygulanacak ceza miktarıda arttırıldı. Bu kapsamda, egzoz emisyon ölçümü yaptırmayan motorlu taşıt sahiplerine uygulanan 1.895 liralık idari ceza  2.067 TL, yönetmeliklerle belirlenen standartlara aykırı emisyona sebep olan motorlu taşıtların sahipleri için kesilen ceza 3.791 liralık ceza da 4.136 TL olarak belirlenmiştir. Belirlenen usul ve esaslara aykırı ölçüm yapan istasyonlara 8.272 TL, yetki belgesi olmadan ölçüm yapan sahte belge düzenleyenlere de 16.547 TL ceza kesilmektedir.

İlgili Haber: Araç Muayene Ücreti Ne Kadar 2021

Egzoz Muayenesi Yaptıracakların Dikkat Etmesi Gerekenler

* Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptıracak olan kişilerin, araçlarının egzozunda herhangi bir problem olmaması gerekir. Eğer bir problem varsa tamir edildikten sonra muayeneye sokulmalıdır,

* Eğer trafik ekipleri, aracınızın egzoz muayenesi olması gerektiğine karar verdiyse, muayene sürenizin dolup dolmadığına bakmaksızın aracınızı tekrar egzoz muayene işlemine sokmanız gerekir,

* Ölçümden önce egzoz üstünde herhangi bir problem olmaması gerekir. Bir sıkıntı var ise onarılmalıdır,

* Egzoz emisyon ölçümü sonucunda yeterli olmayan bazı araçlara pul ve ruhsat verilmez. Bunun yerine egzoz gazı ölçüm raporu verilir. Bu rapor araçta sürekli bulunmak zorundadır. Egzoz emisyon ölçümü e-devlet aracılığıyla takip edilmelidir,

* Egzoz muayenesi yaptırmadan önce, aracın standart muayenesinin yapılmış olması faydalı olacaktır. 

Egzoz Emisyon Ölçümünden Muaf Olan Araçlar

Bazı araçalr, egzoz emisyon ölçümünden muaf tutulurlar. Bu araçlar:

* Motosikletler,

* Elektrikli ve hibril araçlar,

* Hidrojen yakıtlı araçlar,

* 1979 yılından önce üretilmiş dizel motorlu araçlar,

* Tarım ve orman traktörleri,

* Mopedler egzoz emisyon ölçümünden muaftırlar.

Plakadan Egzoz Emisyon Sorgulama

Plakadan egzoz emisyon sorgulama işlemi yapmak için öncelikle e-devlet uygulamasını kullanıyor olmanız gerekir. Eğer e-devlet şifresi almadıysanız, en yakın PTT şubesine müracaat ederek alabilirsiniz. Eğer e-devlet uygulaması kullanıyorsanız, plakadan egzoz emisyon sorgulama işlemini aşağıdaki adımları takip ederek yapabilirsiniz;

* E-devlet sistemine giriş yapmak için e-devlet sitesini internet üzerinden açın,

* Daha sonra T.C. kimlik numaranızı ve almış olduğunuz şifreyi giriniz,

* E-devlet sitesinden Ulaştırma ve Alt yapı Bakanlığı bölümüne giriniz,

* TÜVTÜRK muayene durum sorgulama kısmından araç plakanızı yazarak muayene durumunuzu sorgulatabilirsiniz.

Muayene zamanınızı mutlaka kontrol ediniz. Çünkü geçtiği takdirde muayene ücretinin çok üzerinde ceza ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınır?

TÜVTÜRK'ün internet adresinde yer alan Ücretsiz Randevu bölümüne tıkladığınızda karşınıza gelen ekranda plaka no, ruhsat seri no ve randevu alıancak şehir bilgisi girilerek istasyonların yoğunluğuna göre dilediğiniz gün ve saatte randevu alabilirsiniz. Önceden alınmış randevularında değişiklik yapmak veya iptal etmek isteyenler de ücretsiz randevu bölümünü doldurup bir sonraki adımda istedikleri güncellemeyi yapabilirler. İkinci ekranda ise karşınıza TÜVTÜRK'ten almak istediğiniz hizmet türünü seçmeniz gerekiyor. Sonrakı adımda karşınıza randevu için tarih ve istasyon seçim ekranları gelecektir. İstasyonların yoğunluğuna göre istediğiniz tarih ve istasyonu seçebilirsiniz. Ardından seçmiş olduğunuz tarih ve istasyona uygun olarak randevu saatinizi seçmeniz gerekecektir. Son adımda ise randevunuzun özetini üst kısımda görebilir ve iletişim bilgilerinizi girip randevuyu onaylayabilirsiniz. Ardından cep telefonunuza ve e-posta adresinize randevu bilgileri iletilecektir. Araç muayene ücretleri yeniden değerleme oranında, yüzde 9.11 oranında zamlandı. 

Ehliyet araba ekibi olarak, internetteki bilgi kirliliğini önleyerek en yeni ve güncel bilgileri siz değerli kullanıcılarımıza ücretsiz olarak sunuyoruz. Bugün ki yazımızı inceleyerek egzoz emisyon ölçüm ücreti 2021 konusu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA!