Egzoz Emisyon Ölçümünden Muaf Olan Araçlar

Egzoz emisyon ölçümü muayeneden önce araçlara yapılmaktadır. Bugün sizler için egzoz emisyon ölçümünden muaf olan araçlar konusunu araştırıp derledik.

Egzoz Emisyon Ölçümünden Muaf Olan Araçlar

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü trafikte seyreden motorlu kara taşıtlarından kaynaklanan egzoz gazo emisyonları'nın kontrolüne dair hazırlanan yönetmelik gereğince yapılmaktadır. Gerekli belgeler ise şu şekildedir:

* Egzoz gazı emisyon ölçümü yapılacak aracın tescil belgesi,

* T.C kimlik no'sunu gösteren nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaportunuzu yanınızda bulundurmalısınız. 

Ölçüm raporları artık e-devlet üzerinden veya araç sahibine iletilen SMS içinde yazan bilgilerden elektronik ortamda temin edilmektedir. Trafik denetleme ve kolluk güçleri tarafından yapılacak denetimler de elektronik ortamda kayıtlı ölçüm bilgileri üzerinden yol ve gerçekleştirilecektir. Ayrıca, plaka tanıma sistemlerinin kullanıldığı elektronik denetleme sistemleri üzerinden de denetleme yapılacaktır. Ölçüm geçerlilik tarihinizi e-devlet sistemi üzerinden düzenli olarak kontrol etmeyi unutmayınız. Yeni henüz ilk ölçümü yaptırmamış 0 km araçların ölçüm geçerlilik süresi tescil belgelerinde yazan ilk muayene geçerlilik süresine eşittir.

Egzoz Emisyon Ölçümünden Muaf Olan Araçlar

Egzoz emisyon ölçümü, araç sahiplerinin muayeneden önce yaptırması gereken bir işlemdir. Ölçüm öncesi; egzoz sistemi üzerinde yer alan delik ve çatlakların onarılması, bağlantı noktalarının sağlam olması, "Katalitik Konvertör"lü araçların konvertörlerinin sağlam durumda olması şarttır. Egzoz sisteminde bu ve buna benzer sorunların giderilmiş olduğunu mutlaka kontrol etmelisiniz. Egzoz sistemi kusurlu olan araçların ölçümü onaylanmaz. Egzoz sisteminde yukarıda sözü geçen sorun ya da sorunların mevcudiyeti, ölçüm sırasında emisyon değerlerini belirlenmiş sınırların dışında gösterir ve ölçüm sonuçlarını olumsuz etkiler. 

Egzoz emisyon ölçümünden muaf olan araçlar;

* Tarım ve orman traktörleri,

* Motosiklet ve mopedler,

* 1979 model yılı ve öncesi dizel motorlu taşıtlar,

* Hibrit ve elektrikli araçlar,

* Hidrojen yakıtlı araçlar

egzoz gazı emisyon ölçüm işleminden muaftırlar. 

Aracınızın periyodik bakımının yaptırılmış olması da aracın ölçüm sonuçlarını olumlu etkilemektedir. Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptıran araçların geçerli olan son ölçüm tarihi e devletten temin edilecek EGZOZ GAZI EMİSYON ÖLÇÜM RAPORUNDA yazmaktadır. İlk muayene geçerlilik süresi henüz dolmayan ilk kez tescil edilen yeni motorlu araçların ise egzoz gazı emisyon ölçüm tarihleri ilk muayene geçerlilik süresi ile aynıdır.

İlgili Haber: Egzoz Emisyon Ölçüm Ücreti 2021

Egzoz Emisyon Ölçümü Cezası

Son zamanlarda Çevre ve Şehircilik Bakanlığının aldığı önlemler sayesinde egzoz emisyon ölçümü yaptırmayan araç kullanıcılarına cezai işlem uygulanmaktadır. Hem çevre sağlığı hem de insan sağlığı açısından oldukça önemli olan egzoz emisyon ölçümü her araç kullanıcısı tarafından yaptırılmalı ve bu sayede çevre kirliliği azaltılmalıdır. 2010 yılından sonra araçlarda egzoz emisyon ölçümü zorunlu hale getirilmiş ve ağır kusur olarak sayılmaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yapılan denetimlerde egzoz emisyon ölçümü yaptırmayan motorlu taşıt sahiplerine 2.067 TL para cezası uygulanacaktır. Egzoz emisyon ölçümü işlemini belirtilen standartlara uygun yaptırmayan kullanıcılara ise, 4.136 TL para cezası kesilecektir. Egzoz emisyon ölçümünün gecikmesine dair herhangi bir ceza tutarı bulunmamaktadır. Fakat araç sahipleri araçlarının egzoz emisyon ölçümlerini düzenli ve zamanlı bir şekilde yaptırmaları gerekmektedir. 

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Egzoz gazı emisyon ölçümü konusunda dikakt edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Bunlar;

* Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırılacak araçların egzoz sistemi tüm sorunlardan giderilmiş olmalıdır,

* Tadilatı yapılan veya trafik ekiplerince zorunlu muayeneye tabi tutulan araçlarda, egzoz emisyon ölçüm tarihi dolmamış olsa bile egzoz emisyon ölçümü yeniden yapılması gerekmektedir,

* Ölçüm öncesi; egzoz sistemi üzerinde yer alan delik ve çatlakların onarılması, bağlantı noktalarının sağlam olması, katalitik konvertörlü araçların konvertörlerinin sağlam durumda olması gereklidir,

* Egzoz emisyon ölçümü belirli standartlarda olan araçlara pul ve ruhsat verilmeyecek, egzoz gazı emisyon ölçüm raporu verilecektir. Verilen raporu araç sahipleri araçlarının içerisinde sürekli olarak bulundurmak zorundadırlar. Egzoz emisyon ölçüm geçerlilik süreci online olarak e-devlet uygulamasından takip edilebilmektedir,

* Tüm bunların dışında aracın genel muayenesinin yaptırılmış olması da egzoz emisyon gazı ölçüm sonuçlarının iyi çıkmasında faydalı olacaktır. 

Ehliyet araba ekibi olarak, internetteki bilgi kirliliğini önleyerek en yeni ve güncel bilgileri siz değerli kullanıcılarımıza ücretsiz olarak sunuyoruz. Bugün ki yazımızı inceleyerek Egzoz Emisyon Ölçümünden Muaf Olan Araçlar konusu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA!