Ehliyet Kaybetme Cezası Ne Kadar

Ehliyet kaybetme cezası ne kadar sorusunun yanıtına haberimizin devamından ulaşabilirsiniz.

Ehliyet Kaybetme Cezası Ne Kadar

Ehliyetini kaybeden, ehliyet sahipleri vakit geçirmeden randevu alarak ehliyet yenileme işlemini gerçekleştirmelidir. Ehliyetimi kaybettim ne yapmalıyım, ehliyet kayıp ücreti ve kaybetme cezası ne kadar sorularını açıkladığımız bu makalede Nüfus Genel Müdürlüğünün kayıp ehliyet yenileme işlemleri baz alarak hazırlanmıştır. Bu makelemizde kayıp ehliyet yenileme işlemi için gerekli belgeler, gazeteye ilan verme konusu gibi mutlaka bilmeni gereken sorulara yanıt veriyoruz. Ehliyet kaybetme cezası ne kadar bütün detaylarıyla aşamalarıyla birlikte haberimizin devamında anlatılmıştır. 

 

Ehliyet Kaybetme Cezası Ne Kadar

 

Ehliyetlerini kaybetmiş olan, ehliyet sahipleri mutlaka sürücü belgesi yenileme işlemini gerçekleştirmelidir. Ehliyetinizi kaybettiyseniz eğer öncelikle yapmanız gereken şey, kayıp ehliyet randevusu almaktır. Daha sonra ise kayıp ehliyet yenileme işlemi için yasalarca belirlenmiş olan güncel ücreti ödemeniz gerekiyor. Ücreti yatırdıktan sonra kayıp ehliyeti yenilemek için gerekli belgeleri eksiksiz tamamlamanız gerekiyor. Gerekli yerlere müracaat edip belgeleri teslim ettikten sonra ehliyetinize adresinize posta ile gönderilecektir. Yeni ehliyetinizin adresinize ulaşma 1-2 hafta kadar sürmektedir. Ehliyet kaybetme cezası ne kadar, ehliyetini kaybeden kişilere kesinlikle cezai işlemler uygulanmamaktadır. Ancak ehliyetinizi kaybettiğiniz için yenileme işlemleri için gereken ücretleri ödemeniz gerekiyor. Eski tip sürücü belgesini kaybedenler artık yeni tip ehliyet alacağı için 13+2 TL toplam ise 15 TL ücret ödemek zorundadır. Ancak yeni ehliyetini kaybeden ehliyet sahipleri, 225 TL değerli kağıt bedeli ve 45 TL Polis Vakıf Bedeli toplam 270 TL ödemek zorundadırlar. Belirtmiş olduğumuz bu ücretler kayıp cezası değil, kayıp ehliyetinizi yeniden çıkarmak için ödemeniz gereken ücretlerdir. 

Ehliyet Değişimi İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır? TIKLA ÖĞREN!

 

Kayıp Ehliyet İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 

Kayıp ehliyetinizi yenilemeniz için gerekli belgeleri eksiksiz olarak tamamlamak zorundasınız. Kayıp ehliyet yenilemesi için gerekli belgeler şunlardır;

1- Nüfus cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği

2- Sürücü olur işaretli sağlık raporu

3- 1 Adet biyometrik fotoğraf

4- Yenileme işlemi için gereken ücretleri ödediğinizi gösteren belge

5- Kan grubu kartı (Zorunlu değil)

6- Dilekçe ve parmak izi (Başvuru esnasında alınmaktadır)

Yukarıda belirtilmiş olan evrakları hazırladıktan sonra Nüfus Müdürlüklerine müracaat ederek ehliyetinizi yenileyebilirsiniz. 

 

Kayıp Ehliyet Ücreti Hangi Bankaya Yatırılır?

 

Kayıp ehliyet ücretini yatıracağınız bankalar her yıl değişiklik gösterebilir. Bunun sebebi ise, Gelir İdaresi Başkanlığı her yıl anlaşmalı bankaları güncellemektedir. Polis Vakfı ücretinin başka bir hesaba yatırıldığını bilmenizde fayda var. Her iki ücreti alan anlaşmalı bankalar bulunmaktadır. 2021 yılı için geçerli olan her iki ücreti kabul eden bankalar şu şekildedir;

1- Halk Bankası

2- Ziraat Bankası ve Ziraat Katılım Bankası

3- Vakıflar Bankası

4- PTT Şubeleri

Her ik ücreti tahsil eden başka banka şubeleride bulunmaktadır. Ancak ortak banka sadece bu bankaların şubeleri olarak belirlenmiştir. 

 

Kayıp Ehliyet Randevusu Nasıl Alınır?

 

Ehliyetinizi kaybettiyseniz yapmanız gereken ilk işlem, kayıp ehliyet randevusu almaktır. Devletin resmi sitesi olan https://randevu.nvi.gov.tr/ sitesini kullanarak hızlı ve güvenli bir şekilde randevunuzu oluşturabilirsiniz. Kayıp ehliyet randevusunu ALO 199 iletişim hattını kullanarakta gerçekleştirebilirsiniz.

 

Kayıp Ehliyet İçin İlan Verilir mi?

 

Eskiden ehliyetini kaybeden ya da çaldıran kişilere gazeteye hükümsüzdür şeklinde ilan vermek zorundaydı. Ancak getirilen güncelleme ile artık sürücülerin kayıp ya da çalıntı halinde ilan verme zorunluluğu kaldırılmıştır. Ancak ehliyetinizi kaybettiyseniz kendi isteğinize bağlı olarak gazetelere ilan verebilirsiniz.

 

Ehliyetini Kaybeden Trafiğe Çıkabilir mi ?

 

Günümüzde birçok kişinin merak ettiği konuların başında ehliyetini kaybedenler trafiğe çıkabiliyormu sorusu yer almaktadır. Normal şartlarda araç kullanırken mutlaka ehliyetinizin yanınızda olması gerekir. Ehliyetsiz araç kullanmak ve ehliyetinizi yanınızda bulundurmamaktan dolayı ceza yersiniz. Eğer ehliyetiniz kaybolduysa ya da çalındıysa geçici ehliyet belgesi alarak araç kullanmaya devam edebilirsiniz.

Ehliyet araba ekibi olarak internetteki bilgi kirliliğini önleyerek güncel bilgileri siz değerli kullanıcılarımıza ücretsiz olarak sunmaktayız. Bugün ki yazımızı inceleyerek ehliyet kaybetme cezası ne kadar sorusu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.