Ehliyet Yenileme Sağlık Raporu Ücreti

Eski ehliyetinizi ya da kaybolan ehliyetinizi çok zaman geçmeden yenilemeniz gerekiyor. Yeni ehliyetler çipli olduğu için eski ehliyetlerden oldukça farklıdırlar. Bugün sizler için ehliyet yenileme sağlık raporu ücreti konusunu araştırıp derledik.

Ehliyet Yenileme Sağlık Raporu Ücreti

Ehliyet trafikte özgürce dolaşabilmeniz ve araç kullanmaya yetkinizin olduğunu kanıtlayan resmi bir belgedir. Sürücü belgesi yani ehliyet almak için sağlık raporu almak zorunlu kılınmıştır. Yeni ehliyet alacak sürücü adayları ve yenilemek isteyenler de bu belgeyi almak zorundadırlar. Dolayısıyla ehliyet sağlık raporu gerekli ve önemli bir rapor türüdür. Bununla ilgili araştırma yapan vatandaşlarımız için tüm merak edilenleri araştırıp derledik. Ehliyet yenileme sağlık raporu ücreti bütün detaylarıyla haberimizin devamında anlatılmıştır.

Ehliyet Yenileme Sağlık Raporu Ücreti 

Ehliyet yenilemek için kişinin sağlık durumunun uygun olmasını belgelemek adına başvuru esnasında istenen sağlık raporu türlerinden birisidir. Ehliyet yenilemek için istenen sağlık raporunu aile hekiminden alabilmeniz için ciddi bir hastalığınızın olmaması şarttır. Örnek verecek olursak görme bozukluğu, kulakların işitmemesi ya da psikolojik hastalıklarınızın olmaması gerekmektedir. Eğer sağlıklı biriyseniz ve aile hekimi buna kanaat getirirse size sağlık raporunu düzenler ve teslim eder. Bu arada unutmamalısınız ki ehliyet için almış olduğunuz sağlık raporunun geçerlilik süresi bir senedir. Eğer almış olduğunuz sağlık raporu bir seneyi geçmiş ise, yenisini almak zorunda kalırsınız. Rapor almaya engel bir durumunuz var ise, aile hekiminiz sizi tam donanımlı başka bir hastaneye sevk edecektir. Bu durumda rahatsızlığınız ile ilgili uzman doktora başvuru yaparak sağlık raporunu çıkartmanız gerekecektir. Ehliyet yenileme sağlık raporu ücreti Sağlık Bakanlığı, devlet hastaneleri ile kamu üniversite hastanelerinde ehliyet için sağlık raporu ücretini 2021 yılı için; tek hekim 55 TL, 2 hekim 82 TL, Sağlık Kurulu ise 136 TL olarak belirlenmiştir. Ancak günümüzde sağlık raporunu bağlı bulunduğunuz aile hekimliğinden alırsanız, herhangi bir ücret ödemeniz gerekmeyecektir. Ehliyet sisteminin değişmesinden sonra gelen bir özellik değildi sağlık raporu almak. Dolayısı ile eskiden ehliyet alımlarında da isteniliyordu sağlık raporu. Bu yüzden yeni ya da eski ne olursa olsun sağlık raporu almak yasalarca zorunlu kılınmıştır. Aksi takdirde evraklarınız eksik tamamlanmış olur ve sürücü belgesi alımında da engel teşkil eder. Bu sebep ile sürücü kursuna kayıt yaptırmaya giderken, mutlaka bütün evraklarınızı eksiksiz olarak hazırlamanız oldukça önemlidir.

Ehliyet İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Ehliyet için sağlık raporu alabileceğiniz kurumlar bulunuyor. Aşağıdaki kurumlara müracaat ederek ehliyet için sağlık raporu alabilirsiniz.

* Bakanlığa ve üniversiteler bağlı sağlık tesisleri,

* Özel poliklinik,

* Özel tıp merkezleri,

* Özel hastaneler,

* Aile hekimliği,

* Özel muayenehane

Görüldüğü üzere devlet hastanelerinden, aile hekimlerinden alabileceğiniz gibi özel sağlık kuruluşlarına başvuru yaparak da sağlık raporu alabilirsiniz.

İlgili Haber: Ehliyet Yenileme Ücreti Hangi Bankaya Yatırılır 2021

Aile Hekimi Sağlık Raporu Verebilir mi?

Aile hekimlerinin sağlık raporu vermek yetkileri bulunmaktadır. Gerek sürücü adayının beyanı, gerekse hekimin taktirine göre sürücü olur sağlık raporu verilecektir. Eğer hekim sürücü adayı için "uzman tabip değerlendirmesi gerekir" kararı verirse ilgili birimlere başvuru yaparak uzman tabip muayenesinden geçmeniz gerekir. Özel tertibat gerektiren araçları kullanabilmek için gerekli sağlık raporu ise İl Sağlık Müdürülüğü tarafından temin edilmektedir. Eğer ciddi bir sağlık probleminiz yoksa ve aile hekimi tarafından yapılan muayene sonucunda sürücü olur raporunu alabilirsiniz. Bunun yanında gözlük olmadan görme problemleri yaşıyorsanız ve gözlük ile bu problem çözülüyorsa sağlık raporuna "gözlük kullanmak kaydıyla" geçerlidir ifadesine yer verilir. Aksi durumda göz hastalıkları uzmanına yönlendirilisiniz. 

Önemli: Aile hekimine kayıt açtırmadan önce görevliye aile hekiminin hastaneye sevk edip etmediğini sormanızı öneririz. Çünkü aile hekimi eğer devlet hastanesine yönlendirirse özel bir sağlık kuruluşundan sağlık raporu almanıza sistemsel olarak izin verilmez.

Sürücü Belgesi Sağlık Raporu İçin Gerekli Evraklar

Ehliyet için gereken evrakları bütün detaylarıyla aşağıda sizler için listeledik:

* Nüfus cüzdanı veya pasaport,

* Parmak izi,

* Kan grubu bilgisi,

* 2 Adet biyometrik fotoğraf,

* Ödeme makbuzu,

* Gözlük ve lens kullanımı var ise yanınızda bulundurun,

* Protez kullanımı var ise muayene olduğunuz doktora bildirin,

* Sürekli kullanılan ilaç veya rahatsızlık var ise bildirmeniz oldukça önemlidir.

Sağlık Raporu Örneği GÜNCEL

E-Devletten Ehliyet İçin Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Ehliyet için sağlık raporunuzu e-devlet sistemi üzerinden hızlı ve güvenli bir şekilde alabilirsiniz.

Sürücü belgeniz için sağlık raporu başvurunuzu:

* e-Devlet üzerinden giriş sağlayarak,

* e-Devlet kişisel sağlık bilgi formunu doldurabilir ve başvuruda bulunabilirsiniz,

* Sonrasında sistem üzerinden sürücü belgesi için durumunuzu takip edebilir ve sonuçlarınızı görebilirsiniz.

Sürücü Belgesi Beyanında Bulunan Sağlık Bilgileri Neler?

* İşitme kaybı,

* Kanser,

* Baş dönmesi,

* Sinir sistemi hastalığı,

* Denge kaybı,

* Uyku bozuluğu,

* Ektremite,

* Ruh hastalığı,

* Epilepsi (sara),

* Organ yetmezliği,

* Kalp ve damar hastalığı,

* Şeker hastalığı,

* Kan hastalığı,

* Eklem hareketlerinde kısıtlılık,

* Madde bağımlılığı,

* Alkol bağımlılığı,

* Renk körlüğü,

* Görme bozukluğu,

* Göz kapağında düşme,

* Gece körlüğü,

* Şaşılık,

* Çift görme,

* Blefaraspazm,

* Katarakt,

* Progresif ve afaki göz hastalığı,

* İki göz görümü

gibi bilgiler yer almaktadır. Sağlık kurumunda verilen beyan formunu doldurarak başvuru yapmanız gerekmektedir.

Ehliyet araba ekibi olarak, internetteki bilgi kirliliğini önleyerek en yeni ve güncel bilgileri siz değerli kullanıcılarımıza ücretsiz olarak sunuyoruz. Bugün ki yazımızı inceleyerek ehliyet yenileme sağlık raporu ücreti konusu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA!