Engelli Sınavları Ne Zaman 2019-2020

Ülkemizde engellilere yönelik yapılan sınavlarda başarılı olanlara devlette ve özel sektörde iş fırsatı tanınmaktadır. Engelli sınavları 2019 yılında yapılan alımlarda engelli vatandaşlarımız içinde özel kadrolar açılmıştır. Ekpss sınavı 2 yılda bir yapıldığından dolayı ekpss sınavları 2020 yılının nisan ayında yapılması beklenmektedir.

Engelli Sınavları Ne Zaman 2019-2020

 Bedensel engelleri olan vatandaşlarımızında bireysel ihtiyaçlarını devam ettirmesi için geliri olmasına ihtiyacı vardır. Devlet bu konuda engel durumuna göre ücret geliri gibi destekler sağlamaktadır fakat çalışarak gelir elde etmek isteyen vatandaşlarımız özel sektörde veya devlet kamu kuruluşlarında çalışmak istemektedir. Devlet kadrosunda çalışmak isteyen vatandaşlarımız bazı sınavlara veya eğitimlere tabi tutulmaktadır. Engelli vatandaşlarımıza özel açılan kontenjanlar özel ve kamu kurumları olarak bazı oranlar üzerinden uygulanmaktadır. Engelli sınavları ne zaman 2019 yılında özel olarak yapılan e-kpss ye giren vatandaşlarımıza yardımcı olmaları için özel personel imkanları tanınmıştır. Engelli vatandaşlarımıza özel tanınan haklar sınav hakları tanınacak haklar aşağıda sıralanmıştır.

Engelli Sınavları Ne Zaman 2019

Engelli vatandaşlarımıza özel yapılan sınav geçtiğimiz yıl Nisan 2018 yılında yapılan ekpss sınavı ile engellilere özel yapılan sınavlara girmişlerdi bu sınavda başarılı not alan vatandaşlarımız %4 oranından devlet kurumlarına yapılan alımlarda kontenjan hakkı tanınmıştır. Sınavsız alınan kadrolar özel şirketler tarafından yapılmaktadır. 50 ve üeri personel çalıştıran işyerleri %3 oranında engelli çalıştırmak zorundadır. Engellilere açılan kontenjan oranları 2019 yılında yukarıda belirttiğimiz şekildedir. Engelli çalışanların engellilik durumuna göre hangi işlerde çalışabileceği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. İşveren engelli çalışanı bedensel engel ve ruhsal koşullarına uygun işlerde çalıştırmak zorunludur yapamayacağı işleri yapması konusunda iş veremez. Engelli vatandaşlar tehlikeli ortamlarda çalıştırılamazlar işyerlerinde yüzdelik oran hesaplanırken tehlikeli işlerde çalışan bedensel engeli olmayan vatandaşlar yüzdelik kısıma alınmadan hesaplanır. Devlet kadrosunda çalışmak isteyen vatandaşlarımız ekpss sınavına geçtiğimiz yıl 2018 nisan ayında yapılan sınavla yerleşme imkanı bulmuşlardır. Ekpss sınavı 2 yılda bir yapılan sınav olduğundan dolayı engelli sınavları ne zaman 2019 yılında değilde 2 yıl arayla 2020 yılında yapılacaktır.

Engelli Sınavları Ne Zaman 2020

2020 engelli kpss sınavı tarihi herhangi bir değişiklik olmaması durumunda 2020 yılının Nisan ayında yapılması bekleniyor 2020 engelli kpss başvuruları ne zaman diye soranlar için sınav başvuruları Şubat ayı içerisinde yapılıp Nisan ayında sınavlar yapılıp sonuçlar ise mayıs ayında açıklanacaktır. EKPSS sınavında adaylara engel durumlarına göre öğrenim düzeylerine uygun genel yetenek ve genel kültür testlerinden toplam 60 soru sorulup 60 dakika süre verilmektedir.

EKPSS Test ve Soru Sayısı

Genel Yetenek Testi içerisinde Türkçe için 15 soru Matematik için 15 soru sorulmaktadır.
Genel Kültür Testi için Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi için 10 soru, Temel yurttaşlık bilgisi için 6 soru, Türk kültür vemedeniyetleri için 3 soru, Türkiye coğrafyasından 5 soru, Türkiye ve dünya ile ilgili genel kültürel ve güncel sosyoekonomik konulardan 6 soru gelmektedir. 

Sınavlarda Engellilere Yapılan Kolaylıklar

Sınavlarda engellilere yapılan kolaylıklar vatandaşın engel durumuna göre soru kitapçığı hazırlanmakatdır. Sınava giren vatandaşın sınavı sorunsuz geçmesi için hertürlü tedbir alınmaktadır. Görme engelli vatandaşlarımız için Braille Alfabesi ile hazırlanmış soru kitapçıkları ve 30 dakika ek süre tanınmaktadır. Bedensel engeli olan vatandaşlarımıza asansörlü sınav yerleri belirlenmektedir. Üniversite sınavına girecek olan adaylara Özel Tür olarak değerlendirip engelli öğrencilere ek puan verilmektedir.