Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır 2020


Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır 2020

Araç alırken dikkat edilmesi gereken en önemli şey geri satabilme durumunu göz önünde bulundurmak olduğundan dolayı hasar kaydı dikkate alınmaktadır.

Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır 2020

Yapılan araştırmalara göre ülkemizde araç değiştirme sıklığı 3 yıla kadar düşmüştür yani aracı olan vatandaşımız ortalama olarak en fazla 3 yıl binmektedir daha sonrasında satmaktadır. 29 milyona ulaşan araç içerisinde aracını satabilmek için araçta bazı özellikler ön planda olması gerekmektedir. Araç alacak kişiler araç alırken en başta dikkat ettikleri aracın fiyatından sonra hasar kaydı sorgulama 2020 aracın geçmiş kazası hasar kaydı varmı yokmu araştırmasına girmektedirler. Araç bazı durumlarda kazaya karışmamış olsa dahi kazaya sebebiyet verdiklerinden dolayı hasar kaydı yazılmış olabilir. Araç tamamen orjinal olduğu halde ufak hasar kayıtları olabilir örneğin servisten alınan yedek anahtar için dahi araca hasar kaydı yazılmaktadır. Bu durumlarda hasar kaydıyla exspertiz raporunu karşılaştırın exspertizde araç değişen parça sorgulaması, araç boya sorgulaması belgeli bir şekilde alırsınız. Exspertiz içinde hasar kaydı sorgulama işlemi içinde ayrı ayrı ücret ödemeniz gerekmektedir. Ücretsiz hasar kaydı sorgulama 2020 yılı için mümkün değildir.

Hasar Kaydı Sorgulama 2020

Yüksek hasar kayıtlı araçlara yüksek meblalarda sigorta bedelleri ödemek istemeyen vatandaşlar hasar kaydı düşük araçları almaya dikkat etmektedir. Hasar kaydı yüksek olan araçlar ağır hasar kayıtlı veya pert kayıtlı olarak geçmektedir bu durumlarda aracınıza kasko yaptırmak dahi sıkıntı olacaktır. Hasar kaydı ne zaman başladı diye merak edenler için hasar kaydı uygulaması 24.07.2013 tarihinden itibaren kayda alınmaya başlanmıştır yani bu tarihten önceki kazalar kayıtta değildir. Alacağınız aracın hasar kaydı sorgulama 2020 yılında farklı yöntemlerle öğrenebilirsiniz fakat ücretsiz hasar kaydı sorgulama işlemi yapılamamaktadır.Sms ile hasar kaydını sorgulama yapmak için araç plakasını 5664 e mesaj atarak öğrenebilirler. Sms ile hasar kaydı öğrenmek için plakayı arada boşluk bırakmadan yazın ardından 5664 e sms gönderin Örneğin (35bba456) şeklinde küçük harflerle yazdıktan sonra smsi gönderin. Sms göndermek için 7 TL bakiye olması gerekmektedir. Hattınız faturalıysa dönem sonu faturaya yansıtılacaktır. Bu yöntemde aracın plakası değişmiş olsa dahi hasar kaydı varsa çıkacaktır.

E-Devlet Hasar Kaydı Öğrenme 

https://www.turkiye.gov.tr/sbm-trafik-police sorgulama linkinden araca ait hasar kaydı sorgulaması yapabilirsiniz.

Çağrı Merkezinden Hasar Kaydı Sorgulama

Çağrı merkezi üzerinden sorgulama yapmak için yapmanız gereken 11890 ı aramaktır. Bu işlemde de ücretlendirme 3.49 TL'dir. Bakiyenizde olması durumunda sorgulama yapabilirsiniz. 

Online Hasar Kaydı Sorgulama

Online olarak Ptt hasar kaydı sorgulama işleminde sadece aracın kilometre ve muayene sorgulaması yapılmaktadır. Bu hizmet için 6 TL ücretlendirme yapılmaktadır.

Değişen Parça Sorgulama 

Sms ile değişen parça sorgulamak için PARCA 35BBA456 5664 e sms göndermeniz yeterlidir. ( 35BBA456 örnek verilen plakadır sorgulamak istediğiniz aracın plakasını aynı şekilde yazınız).

Hasar Kaydı Ne Zaman Silinir?

Araca yazılan hasar kaydının kendiliğinden silinmesi mümkün değildir fakat aracınızda yanlışlıkla hasar kaydı yazıldığını düşünüyorsanız Sigorta Bilgi Merkezine başvurmanız gerekmektedir. Bazen araç tamamen orjinal olsa dahi hasar kaydı olmaktadır bu gibi durumlarda sadece kaporta boyaya bakmamak gerekir servisten değişilen teyip, anahtar dahi hasar kaydına geçmektedir.

Eğer araç alacaksanız ihtiyaç durumunda tekrar satabilmek açısından yüksek hasar kayıtlı araçlara değerinden fazla para ödememek için araç hakkında araştımanızı yapmanızı tavsiye ederiz. Yukarıda yer alan bilgiler haricinde alacağınız aracın exspertizini güvenilir yerde yaptırmanız önemlidir. Hasar kaydı sorgulama 2020 yılında 7 TL ücretle öğrenebilirsiniz değişen parça öğrenmek için her sms göndermeniz durumunda 7 TL daha ücret ödemeniz gerekmektedir.
YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • E-mail:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Hakaret edici ve aşağılayıcı cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter dışında yazılan , spam yorumlar ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum yazanlar tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 2 yorum mevcut

  • Fırat 2 yıl önce yorumlandı

   Kmsi nasıl sorgulanıyor

  • Mehmet salih 2 yıl önce yorumlandı

   2003 öncesini nasıl öğrenebiliriz

  
  
  Ehliyet Araba Ehliyet Araba
  2021 © Ehliyet Araba - Ehliyet Sınavı, Trafik Cezaları 2021