Hasar Kaydı Sorgulama Ücreti Ne Kadar?

İkinci el araç almadan önce sorgulama işlemlerini yapmak oldukça önemlidir. Özellikle sıfır araba fiyatlarının oldukça yükselmesinden sonra, ikinci el araçlara olan ilgi artmıştır. Günümüzde birçok kişi hasar kaydı sorgulama ücretinin ne kadar olduğunu araştırmaktadır. Bugün sizler için hasar kaydı sorgulama ücreti ne kadar konusunu araştırıp derledik.

Hasar Kaydı Sorgulama Ücreti Ne Kadar?

Araç sigortası yaptıracaklar bu işlem öncesinde plaka ile araç hasar kaydı sorgulama işlemini gerçekleştirerek, sigorta için ödenmesi gereken karşılığın adil olup olmadığını öğrenebilirler. Bu kapsamda sigortaya ilişkin tutarların doğruluğunun sürücü tarafından takip edilebilmesi için plaka ile araç sorgulama işlemini gerçekleştirmek oldukça önemlidir. Diğer yandan ikinci el bir araç alımı yapan kişi, araca yönelik hasar geçmişini öğrenmek ve bu kapsamda satın alımda değerinin üstünde bir rakam ödememek için sorgulama yaparak gerçek verilere ulaşmaktadır. İkinci bir el araç almadan önce sorgulama işlemlerini yapmak gerçekten oldukça önemlidir. Bu sebep ile günümüzde birçok kişi hasar kaydı sorgulama işleminin ücretini araştırmaktadır. Bugün sizler için hasar kaydı sorgulama ücreti ne kadar konusunu araştırıp derledik. İşte detaylar...

Hasar Kaydı Sorgulama Ücreti Ne Kadar?

Araç sorgulama yapmak, ikinci el araç alacağınız durumda yanlış seçimler yapmamanız için oldukça önemli bir etkendir. Yeni araç alımı için bütçeniz yoksa veya tercihinizi ikinci el araçtan yana kullanıyorsanız, aracın hasar kaydını sorgulamanız gerekiyor. Araç sorgulama işlemi ile ilgilendiğiniz aracın geçmiş yıllardaki hasar kaydını sorgulama işlemi yaparak öğrenmeniz mümkündür. Bu sorgulama sayesinde ikinci el otomobil almak isteyenler seçtikleri aracın tüm hasar geçmişini, kaza tutanaklarını, arabanın kasko bilgilerini, trafikte bulunduğu süre boyunca ne kadar kaskolu olduğuna, aracın kaç defe el değiştirdiğine ve en son sahibinin kim olduğu gibi bilgilere plaka sorgulama yaparak ulaşabilmektedir. Tabi ki bu sorgulama işlemi ücretli, olduğu için birçok kişi ücretin ne kadar olduğunu merak etmektedir. Hasar kaydı sorgulama ücreti 5664 güvenli, kolay ve hızlı sigorta sorgulama yapılabilen bir mobil servis sitemidir. 5664 ile kaza, hasar, poliçe, tutanak, mağdur, değişen parça ve araç detay sorgulamaları hızlı ve güvenli bir şekilde yapılabilmektedir. Bu sorgulama işlemi için tüm vergiler dahil tutarı 11,00 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Sorgulama işlemi sayesinde aracın kaza yapıp yapmadığını, kazanın ne derecede bir kaza olduğunu ve hasar oranını, tutarını, aracın hangi servis süreçlerinde hangi parçalarının değiştiğini ve değişen parçaların orjinal olup olmadığını öğrenmeniz mümkündür. Hasar kaydı sorgulama işlemlerinin 2003 yılı sonrasındaki hasar bilgileri ile sınırlı olduğunu da hatırlatalım. Aracın kilometresini öğrenme işlemlerinde ise ilgili aracın TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarında işlenen bilgileri esas alınmaktadır. Özellikle son dönemlerde araçların kilometresi ile oynayarak hile yapanlara ikinci el piyasasında oldukça rastlanmaktadır. 

Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç sigortası yaptıracaklar bu işlem öncesinde plaka ile araç hasar kaydı sorgulama işlemini gerçekleştirerek, sigorta için ödenmesi gereken karşılığın adil olup olmadığını öğrenebilirler. Bu kapsamda sigortaya ilişikin tutarların doğruluğunun sürücü tarafından takip edilebilmesi için plaka ile araç sorgula işlemini gerçekleştirmek önem arz eder. Diğer yandan ikinci el bir araç alımı yapan kişi, araca yönelik hasar geçmişini öğrenmek ve bu kapsamda satın alımda değerinin üstünde bir rakam ödememek için sorgulama yaparak gerçek verilere ulaşır. Özellikle 2. el araç alımlarında araç hasar kaydı sorgulaması yapılması çok önemlidir. Hasar kaydı sorgulama işlemi sayesinde almayı düşündüğünüz aracın kaza, hasar ve poliçe bilgileri hakkındaki bilgilere ulaşabilirsiniz. Alacağınız veya alıp satmayı düşündüğünüz araçlarla ilgili tramer sorgulama yaparak araç hakkında bilgi sahibi olmanız mümkündür. Tramer, Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi kurumunun kısaltmasıdır. Bu sistemde araca ait bütün sigorta bilgileri kayıtlı tutulmaktadır ve araç hasar ve kaza takipleri buradan yapılabilir. Teknolojinin gelişmesi ve 2. el araç alım satım işlemlerinin artmasıyla birlikte bu sorgulama işlemleri vatandaşlar için kolaylaştırıldı. Sizler için plakadan hasar sorgulama, şaşeden hasar sorgulama gibi işlemlerin nasıl yapıldığını araştırdık. Hasar kaydı sorgulama nasıl yapılır 2021 Turkcell, Türk Telekom, Vodafone ile anlaşmalı olarak devreye alınmış olan SMS projesi ile kişiler mesaj atarak arabalarının hasar geçmişlerini, araç detay bilgilerini, eksper raporuna göre değişen parçalarını "5664" e mesaj atarak sorgulayabilirler. Hasar geçmişi sorgulamak için plakayı yazın ve 5664 numarasına sms atınız. Burada önemli olan nokta plaka bilgileri bitişik olarak yazılmalıdır. 

Sorgulama Yapılarak Hangi Bilgilere Ulaşılır?

Plaka sorgulama ile şu bilgilere ulaşmanız mümkün olacaktır:

* Aracın geçmişte kazaya karışıp karışmadığına dair detaylar,

* Kazanın boyutları,

* Aracın geçirdiği servis süreçleri,

* Ödenmiş olan hasar tutarı,

* Araç sigorta poliçe bilgileri,

* Tazminatı ödeyecek şirket bilgileri,

* Kaza ve tutanak bilgileri,

* Aracın kaç kere el değiştirdiği bilgisi,

* Aracın parçaları ve orjinal olup olmadıkları

İlgili Haber: Plakadan Değişen Parça Sorgulama 2021

Hasar Kaydı Sorgulama Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Hasar Sorgulama Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hasar sorgulama yaparken e-devlet şifresini ve plaka numarasına ilişkin bilgilerin elde olmasına dikkat edilmeli, e-devlet şifresi yoksa PTT şubelerine giderek alınmalıdır.

Hasar Kaydı Sorgulamada KTT Ne Demektir?

Hasar kaydı sorgulamada KTT ifadesi çıkıyorsa, bu aracın kazaya karıştığını ve kaza ile ilgili olarak sürücüler arasında tutanak tutulduğunu bildirir.

Şaşi No İle Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Şaşi numarasını bilen kişiler e-devlet üzerinde yer alan "şaşi no ile hasar sorgulama" işlem sekmesinden şaşi no girerek, sorgulama yapabilirler.

Ücretsiz Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Üst başlıklarda yer alan e-devlet üzerinden plaka numarasıyla ve tramer ile araç hasar sorgula yöntemi ile ücretsiz sorgu yapılır.

Araç Hasar Kaydına Nasıl İtiraz Edilir ve Silinir?

Araç hasar kaydına itiraz etmek ve silmek için Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi resmi web adresine (https://www.sbm.org.tr/) giriş yapılıp, "itiraz" sekmesine girilmelidir. Bu alandaki boşluklara cep telefon numarası, araç plakası, şaşe numarası yazılıp, silinme işleminin talep edildiği tarih girilir. Açıklama kısmına ise net şekilde kaydın silinmesinin istendiği yazılıp, "gönder" kutucuğuna tıklanır.

Hasar Kaydı Olan Araç Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hasar kaydı olan araç alınırken her ihtimale karşı alıcı tarafından bir kez daha hasar sorgulaması, satıcıdan plaka bilgisi istenip yapılmalıdır. Bu araçların sorgulamada çıkan parça değişim bilgilerine dikkat edilmelidir. Bu kapsamda kalitesi parçalar sahip olan, orjinalliği bozulmuş bir araç alımaz.

Ehliyet araba ekibi olarak, internetteki bilgi kirliliğini önleyerek en yeni ve güncel bilgileri siz değerli kullanıcılarımıza ücretsiz olarak sunuyoruz. Bugün ki yazımızı inceleyerek Hasar Kaydı Sorgulama Ücreti Ne Kadar konusu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA!