HGS Bakiye Sorgulama 2021

HGS bakiyesi sorgulama işleminin nasıl yapıldığı birçok araç sahibi tarafından merak edilmektedir. HGS bakiye sorgulama 2021 bütün detaylarıyla haberimizin devamında anlatılmıştır.

HGS Bakiye Sorgulama 2021

Hızlı Geçiş Sistemi' nin ilk harfleriyle belirtilen HGS, bir etiket ve HGS gişesindeki alıcılardan oluşan bir sistemdir. Aracınızın muayenesi yaklaşıyor ise, mutlaka HGS borcu olup olmadığını sorgulamalısınız. Çünkü HGS borcu olan araçlar muayeneden geçemezler. Herhangi bir trafik cezası olan araçta muayeneden geçemez. Aracınızın muayeneden geçebilmesi için mutlaka trafik borcu olmaması gerekiyor. Günümüzde merak edilen konuların başında gelen HGS bakiye sorgulama 2021 bütün detaylarıyla haberimizin devamında anlatılmıştır. 

 

HGS Bakiye Sorgulama 2021

HGS bakiye sorgulama işlemi birçok araç sahibi tarafından merak edilmekte ve araştırılmaktadır. HGS sisteminin aracınızdaki bakiyeyi sorgulayabilmesi için, aracınızın ön camına yapıştıracağınız etiketler aşağıda belirtilmiştir. Aracın ön camına yapıştırmanız gereken;

* ekonomik

* uzun ömürlü

* kopyalanamayan

* pilsiz ve çalışma enerjisini radyo frekans teknolojisinden alan

* geçiş ücretinin biletsiz ve temasız tahsil edilmesini sağlayan etiket, sistemin araçtaki bölümüdür. HGS sorgulama ile öğreneceğiniz tutar, bu etiketteki bakiyeyi temsil etmektedir. 

* İzmir-Aydın Otoyolu

* İzmir-Çeşme Otoyolu

* Boğaz Köprüleri

* Osmangazi Köprüsü

* Avrasya Tüneli

* Avrupa Otoyolu

* Anadolu Otoyolu

* Niğde-Mersin-Şanlıurfa Otoyolundaki HGS gişeleri sistemin tamamlayıcı bölümüdür. 

HGS CEZASI NE KADAR ? TIKLA ÖĞREN !

 

HGS bakiyesini yüklemeden, otobanda hızlı geçiş sistemini kullanamazsınız. Eğer bakiyeniz olmadan HGS sistemini kullanırsanız 24 saat içerisinde bakiye yükleyerek cezadan kurtulabilirsiniz. Ancak HGS sistemini kullandıktan hemen sonra 24 saat içinde bakiye yüklemezseniz ceza işlemi uygulanacaktır. HGS bakiye sorgulama 2021, bakiye sorgulama işlemini gerçekleştirebilmeniz birkaç farklı yolu bulunuyor, PTT HGS internet sitesinden, E-devlet kanalıyla, HGS uygulamasıyla, HGS etiketi bankadan alındıysa bankanın internet bankacılığı veya çağrı merkezini kullanarak işlemi gerçekleştirebilirsiniz. 

HGS Bakiye Sorgulama İşlemleri
E-devlet aracılığı ile
PTT HGS internet sitesinden
0850 460 60 60 HGS çağrı merkezinden
HGS uygulamasıyla
HGS etiketi bankadan alındıysa bankanın internet bankacılığı veya çağrı merkezinden yapılabiliyor.

 

E-devlet Aracılığı İle HGS Bakiye Sorgulama

E-devlet sitesi, günümüzde en çok kullanılan siteler arasında yer almaktadır. Devletin resmi sitesini kullanarak birçok işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. E-devlet sitesine giriş yaptıktan hemen sonra arama kısmına HGS bakiye sorgulama yazarak, plaka üzerinden HGS bakiyenizi sorgulayıp öğrenebilirsiniz. 

 

Çağrı Merkezi Aracılığı İle Bakiye Sorgulama

HGS bakiyenizin olup olmadığını öğrenmenin ve sorgulamanın en hızlı yolu, HGS çağrı merkezini kullanmaktır. 0850 460 60 60 numaralı hattı arayarak aracınızın bakiyesinin olup olmadığını hızlıca sorgulayarak öğrenebilirsiniz. 

HGS Uygulama İle Bakiye Sorgulama

Hızlı Geçiş Sisteminin uygulaması olan HGS uygulamasını indirdikten sonra bakiye sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. HGS uygulamasını indirip giriş yaptıktan sonra gereken bilgileri girerek bakiye sorgulama işleminizi hızlı ve güvenli bir şekilde yapabilirsiniz.

 

HGS Ceza Sorgulama 2021

Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) kullanabilmeniz için aracınızın HGS bakiyesinin olması gerekmektedir. Eğer HGS bakiyeniz olmadan hızlı geçiş sistemini kullanırsanız ceza işlemine çarptırılırsınız. Aracınızda HGS etiketinin olmamasıda ihlal yapmanıza sebep olmaktadır. HGS bakiyesi ve HGS ekiteki olmayan kişiler HGS kullandıkları zaman kameralar aracılığı ile tespit edilerek plaka üzerinden ceza işlemi uygulanmaktadır. HGS ceza sorgulama işlemini nasıl yapacağınız aşağıda maddeler halinde anlatılmıştır.

1- İnternet adresinden

2- E-devletten

3- Çağrı merkezinden

4- KGM İnternet sitesinden

Aracın Camı Değişince HGS Etiketi Değişir mi ?

Araç sahiplerinin kaza yapmaları durumunda aracın ön camı değişim yapılabilmektedir. HGS etiketlerinin aracın ön camında bulunuyor olması, ön cam değiştikten sonra HGS etiketi değişecek mi sorusunu akıllara getirmektedir. Eğer kaza yaptığınız zaman HGS etiketi hasarlı değilse eski camdan çıkartılarak yeni cama yapıştırılmaktadır. Ancak HGS etiketinin yıpranması ya da kullanılacak halde olmaması durumunda yeni etiket yapıştırılması gerekir. 

Plaka Değişince HGS Ne Olur ?

Araç satışlarında HGS devri diye bir şey yoktur. Bu yüzden aracınızı satarken HGS etiketinizi iptal etmelisiniz. Unutulmamalı ki araç alım-satım işlemi yapılırken HGS etiketinin bağlı olduğu plaka değiştirilmez. Bu yüzden araç satarken HGS etiketinin bakiyesini yeni HGS etiketine devir yapmalısınız ya da bakiyeyi iade almalısınız. 

Hgs Bakiye Yükleme

HGS bakiye yükleme işleminin birden fazla yolu bulunmaktadır. Aşağıda belirtilen kanalları kullanarak HGS bakiye yükleme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

1- HGS mobil uygulaması ile

2- PTT şubelerinden

3- Telefon üzerinden SMS göndererek

4- HGS internet sitesinden

5- Anlaşmalı bankalardan

6- E-devlet sitesinden

7- Anlaşmalı benzin istasyonlarından

 

2021 yılı için geçerli olan HGS bakiye sorgulama işlemleri bütün detaylarıyla yukarıda anlatılmıştır. Ehliyet araba ekibi olarak internetteki bilgi kirliliğini önleyerek, en yeni ve güncel bilgileri siz değerli kullanıcılarımıza ücretsiz olarak sunmaktayız. HGS bakiye sorgulama 2021 işlemlerini bütün detaylarıyla araştırarak sizler için derledik.

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA.