HGS Nereden Alınır ? (Hızlı Geçiş Sistemi)

Hızlı geçiş sistemi, RDIF teknolojisi kullanılarak ödeme yapılmasını sağlayan bir sistemdir. Bu sistem sayesinde otoban ve köprülerden geçerken oluşan yoğunluk azalmış, trafik akışı hızlanmıştır. Günümüzde birçok sürücünün merak ettiği konuların başında gelen HGS nereden alınır konusunu sizler için araştırıp derledik.

HGS Nereden Alınır ? (Hızlı Geçiş Sistemi)

Günümüzde Hızlı Geçis Sistemi (HGS) büyük ilgi gösterilmektedir. Köprü ve otoyollardan geçişlerde HGS ya da OGS kullanma zorunluluğu bulunuyor. Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) yaz dönemiyle birlikte otomobil satışlarının hızlanması ve ve yasakların kalkmasıyla birlikte, en çok araştırılan konuların başında gelmektedir. HGS ilk olarak 17.09.2012 tarihinde İzmir-Aydın otoyolu, İzmir-Çeşme otoyolu, boğaz köprüleri, avrupa otoyolu, anadolu otoyolu ve Niğde-Mersin-Şanlıurfa otoyollarındaki ücret toplama istasyonlarında PTT Genel Müdürlüğü tarafından devreye alınan bir sistem olarak bilinmektedir. HGS, köprü ve otyollarda geçiş ücretlerinin hızlı bir şekilde ödenmesini sağlamaya yönelik özel bir uygulamadır. Bugün sizler için HGS nereden alınır konusunu araştırıp derledik. İşte detaylar...

HGS Nereden Alınır ? (Hızlı Geçiş Sistemi)

Araç sahibi milyonlarca kişi, sürücülerin otoyol ve köprülerden daha hızlı ve kolay geçiş yapmasını sağlayan HGS, sürücülerin en çok merak ettiği konulardandır. Özellikle HGS'nin nasıl ve nereden temin edilebileceğini araştıran sürücüler bu konuda internet üzerinden araştırma yapmaktadır. Türkiye'deki milyonlarca motorlu taşıt sahibi kişinin kullandığı ve sürücülere birçok kolaylık sağlayan HGS hakkında araç sürücülerinin aklında bazı soru işaretleri bulunuyor. Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) uygulaması hayatımıza yeni giren teknoloji ürünlerinden biridir. Trafikte özel araç kullanımının artmasıyla paralı köprü ve otoyollarda ki gişelerde parayla geçme sistemi ihtiyaca cevap veremez oldu. İlk olarak hayatımıza Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) ve Kartlı Geçiş Sistemi (KGS) girdi. Bunlarda artık ihtiyacı karşılayamaz hale geldiğinde ise 2012 yılında HGS'ye geçiş yapılmaya karar verildi. HGS nereden alınır, hızlı geçiş sistemi olarak bilinen HGS bankalar aracılığı ve PTT şubelerinden alınabilmektedir. PTT, HGS'yi ücretli verirken, bankalar mevduat sahibi ya da kredi kartı olanlara herhangi bir ücret talep etmeden vermektedir. Herhangi bir PTT şubesinden etiketi 12,5 TL'ye kartını ise 25 TL'ye alabilirsiniz. Bunun haricinde anlaşmalı bankalarda HGS satışı yapmaktadır. Hatta bazı bankalar çeşitli işlemler sonucunda bunu ücretsizde verebilmektedir Bunlar haricinde çeşitli satış noktalarından ve benzinliklerden de HGS etiket ve kartını alabilirsiniz. Böylece yolcuğunuz sırasında bu etiket aracılığıyla otoban ve köprülerden geçebilirsiniz. HGS nasıl alınır sorusunu'da birçok sürücü yanıt aramaktadır. Aşağıda maddeler halinde nasıl HGS alabileceğinizi anlattık.

İlgili Haber: HGS Cezası Ne Kadar 2021

HGS Nasıl Alınır?

* Aracınızın üzerinde daha önceden bir HGS'nin tanımlı olup olmadığını öğrenmelisiniz. Bu konuda e-devlet üzerinden araç plakanızı aratabilirsiniz,

* Ayrıca TC kimlik numaranızı da oraya yazmanız gerekiyor,

* HGS kartını Türkiye'de bulunan tüm PTT şubelerinden ve Kara Yollarının otoban gişelerinin yanında bulunan şubelerinden rahatlıkla temin edebilirsiniz. HGS almak için PTT şubesine gittiğinizde bazı evrakların hazır bulunması gerekiyor,

* Bunun için herhangi bir yere giderek başvuru yapmanız gerek yoktur. Sürekli yanımızda taşıdığımız kimliğimizin fotokopisi ve araç ruhsatınız ile birlikte PTT şubesine gitmelisiniz,

* PTT şubesine gittiğinizde gişede bulunan çalışana HGS almak istediğinizi belirtmelisiniz. Sizden gerekli olan evrakları isteyecektir. Evraklarınızı verdikten sonra sizden kart alım ücreti olarak 5 TL tahsil edilecektir. İlk HGS uygulamasının hayata geçmesi ile birlikte mecburi olarak belirli bir limitte yükleme yapmanız talep ediliyordu. Ancak o uygulamadan daha sonra vazgeçilmiştir. İlk uygulama amacı kaçak geçişlerin önüne geçmekti ancak yazılan cezalardan tahsil edilen tutarların yüksek olması nedeniyle bu ödeme kişinin kendisine bırakıldı. Artık sadece kart ücreti vererek HGS'ye sahip olabiliyorsunuz. Aracınızda HGS olmadan herhangi bir gişeden geçtikten sonra ceza ile karşı karşıya kalırsınız. 

HGS bakiye sorgulama işlemi ise birçok farklı resmi kanaldan yapılabilmektedir. Bunları ise; e-devlet, PTT, telefon ve bankalar olarak örneklendirebiliriz. Araç sahipleri HGS kartları için en çok tercih ettikleri seçenek olarak e-devlet'i görmektedir. PTT ile HGS bakiye sorgulama; PTT resmi internet sitesinden yapılmaktadır. İnternet sitesine giriş yapıldıktan sonra, "HGS bakiye sorgulama" bağlantısından, istenen bilgiler yazılarak sorgulama işlemi gerçekleştirilebilir. Telefon ile HGS bakiyesi sorgulaması; 444 1 778 ya da 0850 460 60 60 numaralı telefonlardan yapılabilmektedir. 

HGS Cezası Nasıl Sorgulanır?

HGS bakiyesi olmadan, ihlalli geçiş yapan sürücülere ceza kesilmektedir. Kesilen cezalar e-devlet sisteminden ve PTT resmi internet sitesinden sorgulanabilmektedir. PTT ile HGS geçiş ihlali sorgulaması için PTT internet sitesine girilir. Ardından "Geçiş İhlali Sorgula" bağlantısı kullanılarak ceza sorgulanabilir.

E-devlet sistemi ile HGS ceza sorgulaması yapmak için ise sisteme giriş yaptıktan sonra e-hizmetler bağlantısı açılmalıdır. PTT Genel Müdürlüğü menüsünde bulunan "Hızlı Geçiş İhlalli Geçiş Bilgileri Sorgulama" bağlantısı ile ceza sorgulaması yapılabilir.

HGS cezası bulunan sürücüler, ödemelerini banka şubelerinden, internet şubelerinden ve mobil uygulamalarından yapabilirler.

HGS'yi Hangi Banka Ücretsiz Veriyor?

Ücretsiz olarak HGS sahibi olmak isterseniz bu kartı bankalardan almayı deneyebilirsiniz. HGS'yi hangi banka ücretsiz veriyor diye merak ediyorsanız şimdilik sadece İş Bankası ve Garanti Bankası bunu sağlamaktadır. Garanti bankasından ücretsiz HGS almak için hesabınızın olması yeterlidir. İnternet bankacılığı konusunda gelişmiş banka olan Garanti internet üzerinden de başvuru imkanı sunmaktadır. İnternet üzerinden başvurup postayla HGS kartınızı alabilirsiniz. İş bankası ise hesabınız veya iş bank kartınız varsa HGS'yi ücretsiz vermektedir. Ayrıca talimat vererek vadeli TL hesabınızdan, kredi kartı üstünden de dolum yapma şansınız bulunmaktadır. 

HGS Almak İçin Ne Gerekiyor?

Çok seyehat eden biriyseniz veya ticari yük taşıyorsanız HGS oldukça işinize yarayacaktır. Geçiş sisteminde, aracınızın ön camında ki asılı duran etiketi okuyan bir adet okuyucu bulunmaktadır. İnsan faktörü tamamen ortadan kaldırılmıştır. Geçmiş zamanlarda ki gibi uzun süreler boyunca sıra beklemeniz gerekmemektedir. Siz gişelerden geçerken otomatik olarak ödemeniz gerçekleşir. HGS almak için ne gerekiyor, diye merak ediyorsanız sadece HGS kaydı için kimlik belgeniz ve kullandığınız araca ait olan ruhsatınız yeterli olacaktır. Bunların ikisini ibraz edebildiğiniz sürece hiç sıkıntı yaşamadan HGS sahibi olabilirsiniz.

E-Devletten HGS Alınır mı?

Hızlı geçiş sistemine birçok satış noktasından ulaşım sağlanabilmektedir. Bu sebeple insanların çoğu E-Devlet üzerinden de HGS alınabildiğini düşünmektedir. Ancak e-devlet üzerinden şuan aktif olarak satış işlemi gerçekleşmiyor. Bu sistem üzerinden sadece HGS bakiyenizi ve cezalarınızı görebilirsiniz. Eğer isterseniz bakiye yüklemesi yine e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. Bunun için devlet kapısı üzerinde PTT'nin kendi sayfasına gitmeniz yetecektir. E-devlet şifreniz varsa sisteme mobil cihazlarınızdan ya da bilgisayarınızdan girip orada ki seçeneklere tıklayarak kolayca bakiyenizi görebilir, cezalarınıza bakabilirsiniz. Ancak e-devletten HGS alınır mı? Sorusunun cevabı hayırdır.

Ehliyet araba ekibi olarak, internetteki bilgi kirliliğini önleyerek en yeni ve güncel bilgileri siz değerli kullanıcılarımıza ücretsiz olarak sunuyoruz. Bugün ki yazımızı inceleyerek HGS nereden alınır? Sorusuna yanıt bulabilirsiniz.

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA!