İkinci El Taşıt Kredisi Yaş Sınırı 2021

İkinci el arabalarda kullanabileceğiniz kredi bulunmaktadır. Yalnızca gereken şartları taşıyan araçlara kredi verilmektedir. İkinci el taşıt kredisi yaşı sınırı 2021 bütün detaylarıyla haberimizin devamında anlatılmıştır.

İkinci El Taşıt Kredisi Yaş Sınırı 2021

Günümüzde sıfır araba fiyatlarındaki ciddi artışlar sebebi ile, birçok kişi ikinci el arabalara yönelmiştir. Ancak araba almak için yeterli finansal durumu olmayan kişiler, araç alabilmek için kredi kullanmak zorundadır. Bankalardan araç kredisi almak isterseniz eğer, bankaların belirlemiş olduğu şartları taşıyor olmak zorundasınız. Hızlı onay süreci ve esnek ödeme koşullarıyla birçok banka ikinci el otomobil kredisi fırsatları sunuyor. Herkes tarafından merak edilen bir konu olan ikinci el taşıt kredisi yaş sınırı 2021 konusunu sizler için araştırıp derledik. İşte detaylar...

İkinci El Taşıt Kredisi Yaş Sınırı 2021

Günümüzde son zamanlarda araba fiyatlarında çok ciddi şekilde artışlar görülmektedir. Durum böyle olunca, sıfır araba almak hayal gibi birşey oldu. Araç almak isteyen kişiler' de durum böyle olunca, sıfır araç yerine ikinci el araçlara yönelmiştir. Eğer araba alabilmek için, yeterli finansal desteğiniz bulunmuyor ise bankalardan araç kredisi alabilirsiniz. Ancak bankadan kredi kullanmak isteyen kişiler, mutlaka bankaların belirlemiş olduğu standartlara uymak zorundadır. Araç almak için kredi başvuru yapan kişilerde aranan ilk ve en temel şart, kişinin kredi sicil notudur. Eğer kredi siciliniz daha önce herhangi bir banka tarafından bozulmuş ise, bankalar kredi başvurunuzu direk olarak olumsuz olarak işleme alacaklardır. Ayrıca almak istediğiniz aracın kredi yaş sınırına uygun olması gerekiyor. Bütün araçlar için kredi kullanılamıyor. Yalnızca belirli şartları taşıyan araçlara kredi verilmektedir. İkinci el taşıt kredisi yaş sınırı 2021, ikinci el araç kredisi alabilmeniz için aracınızın en fazla 5 yaşında olması gerekmektedir. Yani buradan anlayacağımız şey, 2016 model ve üstü arabalara araç kredisi verilmektedir. Araç bedelinin 50.000 TL' ye kadar olan kısmı için %30, 50.000 TL ve üzerinde olan tutarı için ise yüzde 50 peşinat şartı aranmaktadır. Bankalar araç kredisi verirken, birbirinden farklı kriterleri göz önünde bulundururlar. Taşıt kredisi başvurusu yaptığınızda; yaşınız, gelir durumunuz, kredi notunuz, sigortalılık süreniz ve mevcut borç durumunuz detaylıca incelenir. Bu incelemeler sonucunda olumlu değerlendirilen müşterilerin satın almak istedikleri otomobillerin kaç yaşında olduğuna bakılır. Kısacası 2016-2021 yılları arasında olan araçlara kredi verilmektedir. 

İlgili Haber: Krediye Uygun İkinci El Araçlar 2021

Taşıt Kredisi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Öncelikle, sadece taşıt kredisi için değil herhangi bir kredi türü için başvuru yapmadan önce mutlaka bankaları araştırınız. Çünkü bütün bankalar birbirinden farklı oranda fazi oranı uygularlar. Siz almak istediğiniz kredi türüne en uygun faizi veren bankayı araştırarak onu tercih etmelisiniz. Taşıt kredisi kullanırken, kredi vade sürelerine ve ödeyeceğiniz aylık ve toplam tutarlara dikkat etmelisiniz. Ayrıca kredi masraflarını da göz önünde bulundurmalısınız. Bankaların dönemsel kampanyalarını takip ederek masraf indirimlerinden faydalanabilirsiniz. İkinci el taşıt kredisi kullanmadan önce, satın alacağınız otomobilin yaşına göre kefil gerektiren veya gerektirmeyen kredi seçeneklerini inceleyip, ödeme koşullarınıza en uygun ikinci el taşıt kredisini bulabilirsiniz. Böylece bütçenizi sarsmadan araba sahibi olabilirsiniz.

Taşıt Kredisi Başvurusu  Nasıl Yapılır?

Taşıt kredisi başvurusu yapmak isteyen kişiler, gereken evrakları eksiksiz şekilde hazırlayarak bankaya müracaat etmelidir. Başvuru esnasında istenen evraklar:

1- Nüfus cüzdanınız,

2- Maaş bordrosu (Gelir beyanı),

3- En geç iki ay öncesine kadar olmak kaydıyla adınıza düzenlenmiş telefon, elektrik, doğalgaz vb. faturası veya ikametgâh belgesi,

4- Sıfır araçlar için proforma fatura,

5- İkinci el araçlar için noter tasdikli satış onayı ve araç ruhsatı,

Bu belgelerle taşıt kredisi başvurusunu yaptıktan sonra banka gerekli incelemeleri yapar. Başvuru sonucunuz olumlu veya olumsuz olarak çok kısa bir zaman içerisinde size bildirilir. Aynı gün içerisinde bile cevap alabilmeniz mümkündür.

Bankalar, taşıt kredisi başvurularında; gelir durumunuz, çalışma veya sigortalılık süreniz, kredi sicil notunuz ve borç durumunuzu dikkate alarak karar verir.

Taşıt Kredisi İçin Kasko Gerekli mi?

Kasko araç sahibinin talep edebileceği veya gerek görmeyeceği bir ürün olabiliyor. Ancak burada belirleyici olan yine taşıt kredisi için çalışılan banka ile müşteri arasındaki ilişki oluyor. Bankaların taşıt kredisi kullandırma aşamasında kaskoya bakış açıları belirleyici oluyor. Dolayısıyla bazı bankalar taşıt kredisi kullandırma aşamasında kaskoyu zorunlu kılabiliyor. Bazı bankalar ise bu konuda tercihi kredi kullanıcısına bırakıyor. Taşıt kredisi için kasko gerekli mi? sorusunun cevabı "Bankalara göre değişir" demek en doğrusudur. Kasko, araç üzerindeki riskin sigorta şirketiyle paylaşılması durumu olarak ifade edilmektedir. İstenildiği takdirde kredi kullanılan bankanın kasko ürünlerinden faydalanabiliyor. Dolayısıyla taşıt kredisi için kasko yasal bir zorunluluk olmasa da, riskleri karşılaması bakımından yaptırılması faydalı oluyor. Farklı sigorta şirketlerinden alınacak tekliflerle bağımsız sigorta şirketleri aracılığı ile kasko yapma hakkı da kullanılabiliyor. Araç kredisi kullanırken kasko yapmak avantajlı bir durumdur. Burada belirleyici olan oto kredisi kullanılan bankanın sunduğu ürünlerin sağladığı avantajlar oluyor. Bu avantajlar müşteriye cazip gelebiliyor. Bu durumda müşteri bu avantajlardan faydanlanmak istiyor. 

Ehliyet araba ekibi olarak, internetteki bilgi kirliliğini önleyerek en yeni ve güncel bilgileri siz değerli kullanıcılarımıza ücretsiz olarak sunuyoruz. Bugün ki yazımızı inceleyerek İkinci El Taşıt Kredisi Yaş Sınırı 2021 konusu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA!