Reklam

İzinsiz İl Dışına Çıkma Cezası 2020

Ülkemizde covid-19 virüsü nedeniyle bir çok şeye kısıltlama getirilmiş durumdadır. Bir çok ölüme neden olan ve insan sağlığını ve yaşamanı çok ağır derecede etkileyen korona virüsü nedeniyle izinsiz il dışına çıkma yasağı getirilmiştir. Peki izinsiz il dışına çıkarsanız ne olur ? Ne kadar ceza ödersiniz, hepsi ve daha fazlası haberimizin devamında...

Reklam
.
İzinsiz İl Dışına Çıkma Cezası 2020

İnsan sağlığını çok kötü şekilde etkileyip tüm dünyada resmen yaşamın durmasına sebeb olan korona virüsü nedeniyle devlet bir çok tedbirler alıp virüsün yayılmasını ve can kaybını en aza indirmek amacıyla bir çok ceza ve yaptırım uygulamaya geçirmiştir. Korona virüsü çok kolay ve çabuk bulaşabildiği için insanların birbirinden uzak durması ve sokağa çıkmaması gerekmektedir, bununla ilgili devlet hastalık daha çok yayılmasın başka şehirlere dağılmasın diye çeşitli önlemler alarak il dışına izinsiz çıkmama yasağı getirmiştir. İl dışına izinsiz çıkmak isteyen vatandaşlarımız için ağır yaptırımlar uygulanmaktadır, eğer izin almadan şehir dışına çıkarsanız para cezasına çarptırılırsınız. Peki il dışına nasıl çıkılır ? izin nereden alınır ? hepsinin hakkında bir fikir sahibi olacaksınız haberimizin sonunda.

Piknik Yapma Cezası 

Can kaybını en aza indirmek ve insan sağlığını koruyup virüsün yayılmasını önlemek amacıyla geçtiğimiz günlerde Tarım ve Orman Bakanlığı park vb yerlerde  mangal yakma ve orada piknik yapma yasağı getirdi. Ama vatandaşlar evde çok sıkıldığı ve bunaldığı için dışarı çıkmakta ve herşeye rağmen yasakları çiğnemektedir. Bunlar için polis ekipleri ve zabıta ekipleri sürekli anos yaparak evde kalmamız için uyarıda bulunmaktadır, kurallara uymayarak dışarı çıkanlar piknik veya mangala gidenler tespit edilip para cezasına çarptırılmaktadır. Halk sağlığını riske etmek yasaklara uymayarak dışarı çıkarak kendi sağlığını ve diğer vatandaşların sağlığını riske eden vatandaşlar için 387 tl para cezası uygulanacaktır. Aynı suçu tekrar işleyenler için tekrar aynı para cezası uygulanmaktadır, ama para cezası işlediğiniz suça göre değişiklik göstermektedir.

Sokağa Çıkma Yasağına Uymayanlar

Covid-19 virüsü en çok yaşlı kısımda etkili olmuş bir çok can kaybına sebeb vermiştir. Bu nedenle devlet 65 yaş üstü vatandaşlarımızın sağlığını korumak ve virüsü en az can kaybıyla atlatabilmek için 65 yaş üstü olanlar için sokağa çıkma yasağı getirmiştir. Polis ekipleri sürekli devriye atarak gördüğü yaşlı vatandaşları uyarıp evine göndermektedir, ama herşeye rağmen devletin getirmiş olduğu kurala uymayanlar ve evde durmayıp dışarı çıkan vatandaşlar için ağır yaptırımlar uygulanmaktadır. Sokağa çıkma yasağı getirilmiş olmasına rağmen yasağa uymayıp dışarı çıkan vatandaşlarımız için 3,150 Türk Lirası idari para cezası uygulancaktır.

İş Yerini Açma Cezası

Devlet vatandaşları yakından temastan uzak tutmak ve bir arada bulunmasını engellemek amacıyla toplu bulunma alanları olan kafeler restorantlar vb yerlerde oturulmasına yasak getirmiştir. Bu yasakla beraber iş yerlerinde sandalyeler kaldırılarak gelen müştürilerin oturması engellemiştir. Şuan işyerleri gel al götür veya paket servisi olarak hizmet vermektedir. Covid-19 virüsü bir çok şeyi olumsuz etkilediği gibi esnaflarıda çok ciddi şekilde etkiledi ve etkilemeyede devam etmektedir. Devletin getirmiş olduğu kurallara uymadan açılan iş yerleri hakkında veya yasak getirdiği iş yerlerini açıp çalıştıranlar zabıta ekiplerince tespit edildiği zaman 387 Türk Lirası Para Cezası uygulanacaktır.

Askerlerin Çarşı İzinleri İptal Edildi

Vatani görevini yapmakta olan mehmetçikler moral ve motivasyon olması için haftada 1 gün veya 2 gün çarşıya çıkarılmaktadır. Covid-19 virüsünün çok yaygınlaşmasıyla birlikte askerlerin çarşıya çıkmaları yasaklanmıştır. Askeriyede birlik olduğu için ve toplu ortamda kaldıkları için askerlermiz için çok önemli bir tedbir alınmış oldu. Eğerki mehmetçiklerimizden birisi covid-19 virüsü olursa içeride toplu ortam olduğu için virüs çok hızlı şekilde yayılacaktır ve çok fazla can kaybına neden olacaktır. Ama getirilen yasağa ve kurallara uymayarak dışarıda tespit edilen mehmetçiklerimiz içinde 3.150 Türk Lirası para cezası uygulanacaktır.

Fırsatçılara Ceza 

Covid-19 virüsünün Türkiye'de görülmesinden sonra fırsatçılar bu işi fırsat bilerek 5 liralık maskeyi 150 Türk Lirası veya bundan çok daha fazla rakamlara satmaya başlamıştır. Bununla ilgili bir çok vatandaş şikayette bulunarak bu fırsatçıları ilgili yere şikayet etmiştir. Şikayetlerin artması ve fırsatçıların çoğulmasını engellemek amacıyla devlet çok ağır yaptırımlar getirmiş bulunmaktadır. Mesela bir şeyi değerinden çok fazla fiyata satmaya çalışan kişiler tespit edildikleri takdirde 10 bin ile 104 bin lira arasında bir idari para cezasıyla cezalandırılacaktır. Ayrıca Hazine ve Maliye Bakanlığı vatandaşlarımızın corona virüsü fırsatçılarını ihbar edebilmeleri için Vimer-189 hattında uzman ekipleri görevlendirdiğini açıklamıştır. 

Sosyal Medyada Paylaş