Kasksız Motosiklet Kullanma Cezası 2020


Kasksız Motosiklet Kullanma Cezası 2020

2020 yılında kasksız motor kullanma cezası ne kadar?, kasksız motorsiklet kullanırsak ne olur, kasksız motorsiklet kullanırken polis yakalarsa başımıza neler gelir hepsi ve daha fazlası haberin devamında...

Kasksız Motosiklet Kullanma Cezası 2020

Motosiklet kullanan sürücülerin başına gelebilecek çeşitli kazalarda vücutlarını korumak ve hayatta kalabilmesi için bir çok koruyucu ekipman kullanıp, motosikleti öyle kullanması kendisi ve sağlığı açısından çok önemlidir. Motosiklet kullanırken takılacak ekipmanlar arasında kask,özel bot, dizlik,eldiven vb ekipmanlar yer almaktadır. Bu tür koruyucu ekipmanları kullanmak motosiklet kullanan sürücülerin kaza anında hayata tutunabilmesini sağlamaktadır. Öncelikle kask takıldığı zaman boynunuzun kırılma ihtimalinin arttığı duymayı engellediği ve görüş açınızı azalttığı haberleri tamamen asılsızdır. Kask kaza anında sizi en çok koruyan ekipmandır, çünkü şiddetli bir kaza yaptığınız zaman başınızda kask olmaz ise çok ağır yaralanabilir hatta hayatınızı yüksek olasıkla kaybedersiniz. Ama başınızda kask olursa başınızı korur ve kazayı daha az bir hasarla atlatmanıza yardımcı olur. Bu sebeblerden dolayı motosiklet kullanan sürücü adaylarının kask kullanması önemlidir. Kask kullanmayan motosiklet sürücüleri için kanunda belirlenmiş cezalar bulunmaktadır. Peki bu cezalar nelerdir ?

Kasksız Motosiklet Kullanma Cezası 2020

Motosiklet sürücülerinin kask ve diğer ekipmanları kullanması sağlığı açısından önemlidir, ama kask takması kesinlikle zorunludur. Kask kullanmayan motosiklet kullanıcısı yakalandığı yada kameralar ile tespit edildiği taktirde kasksız motorsiklet kullanma cezası uygulanmaktadır. Ayrıca para cezasından ayrı olarakta ceza puanıda uygulanmaktadır. Ceza puanı sürücülerin trafikte kanunca belirlenen kurallara uymadıkları zaman uygulanmaktadır. Ayrıca ceza puanını aşan sürücüler için çok önemli yaptırımlar uygulanmaktadır, kanunda yazan kurallara uymayıp ceza alan sürücüler 100 ceza puanı limitini aştıkları anda ehliyetlerine 2 ay boyunca el konulup eğitime tabi tutulmaktadır. Kasksız motosiklet kullanma cezası Trafik Ceza Madde' si madde 78/1-b' de açıkça belirtildiği gibi motosiklet kullanan sürücülerin koruyucu başlık ve gözlüksiz motosiklet kullandıkları takdirde kasksız motorsiklet kullanma cezası 2020 yılı için 132 TL olarak belirlenmiştir. Trafikte kasksız motosiklet kullanırken yakalandınız ve ceza yazıldı diyelim ceza tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içinde öderseniz %25  indirimli olarak ödersiniz. Yani 132 TL olan cezaya %25 indirim uygulandığı zaman 99 TL olarak geri ödeme yaparsınız ve 15 ceza puanı kesilir.
 

CEZA MİKTARI: 132 TL 

ERKEN ÖDEME: 99 TL

CEZA PUANI: 15

Elektrikli Bisiklette Kask Takmak Zorunlu Mu

Elektrikli bisiklerde kask takma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu yüzden elektrikli bisiklet sürücüleri aracını kullanırken kask takmakla zorunludur. Kask takmayan elektrikli bisiklet sürücüleri için yukarıda belirtilen cezaları ödemesi gerekmektedir.

 

 
Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • E-mail:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Hakaret edici ve aşağılayıcı cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter dışında yazılan , spam yorumlar ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum yazanlar tarafından dava açılabilmektedir.
  
  
  Ehliyet Araba Ehliyet Araba
  2021 © Ehliyet Araba - Ehliyet Sınavı, Trafik Cezaları 2020