Kimlik Yenileme İçin Gerekli Evraklar 2021

Günümüzde birçok vatandaşımız kimliğini kaybettiği için yenileme işlemlerini yapmak zorunda kalmaktadır. Bugün sizler için kimlik yenileme için gerekli evraklar 2021 konusunu araştırıp derledik.

Kimlik Yenileme İçin Gerekli Evraklar 2021

Kimlik kartı her Türk vatandaşına verilen kişiye özgür resmi kimlik belgesidir. Eğer kimliğinizi kaybettiyseniz ya da kimliğiniz eski ise, yenileme işlemini gerçekleştirmelisiniz. Kanunen herkesin sahip olması gereken kimlik kartları yurt dışında da geçerli olabilmesi ve sorgulama işlemlerinin daha kolay olması için çipli hale gelmiştir. Kimlik kartlarında çip olduğu için ve daha birçok yenilik yapıldığı için pasaport olarakda geçmektedir. Bu sebeple eski tip kimliği olanlar, kimliklerini 2023 yılına kadar yenilemek zorundadır. Yeni kimlik kartı alabilmeniz için bazı şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Eski kimliği değiştirmek için öncelikle randevu almak şart. Günümüzde birçok kişinin araştırdığı konuların başında gelen, kimlik yenileme için gerekli evraklar 2021 konusunu sizler için araştırıp derledik. İşte detaylar.

Kimlik Yenileme İçin Gerekli Evraklar 2021

Ehliyet ya da kimlik yenilemek isteyen kişiler öncelikle Nüfus Müdürlüklerinden randevu almalıdır. Randevu almanın ise 2 yolu bulunmaktadır. Bu yollardan ilki Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü web sitesinden gerekli bilgileri doldurarak, ikinci yol ise ALO 199 çağrı merkezinden randevu almaktır. Eğer randevu gününde gidemeyecekseniz randevuyu iptal etmeniz gerekiyor. İptal edilmeden gidilmeyen randevudan sonra tekrar randevu alınmıyor, yeni randevu için en az bir ay beklmeniz gerekir. Randevu iptal işleminin de randevu saatinden en az yarım saat önce yapılması gerekir. Randevu tarihi ve saatinde gerekli kuruma giderken yanınında götürmeniz gereken bazı belgeler gerekiyor. Kimlik yenileme için gerekli evraklar 2021, kimlik yenileme işlemi için bazı evrakların Nüfus Müdürlüğüne giderken götürülmesi gerekiyor. Bu evrakların randevu saatinden önce tamamlanması ve randevu saatine götürülmesi şart. Aksi takdirde kimlik yenileme işlemi yapılamaz. 

Kimlik Yenileme İçin Gerekli Evraklar 2021

* Nüfus cüzdanı/kimlik kartı, aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi,

* Bir adet biyometrik fotoğraf gerekli evraklar arasında yer almaktadır. 

Kimlik yenileme işlemleri için randevunuzu, bulunduğunuz il yada ilçe Nüfus Müdürlüklerinden alabilirsiniz. Aslında günümüzde randevu alma şartı bulunmamaktadır. Ancak covid-19 tedbirleri kapsamında randevusuz başvurunuz şuan için kabul edilmeyebilir. Ayrıca 2021 yılında covid-19 tedbirlerinden dolayı randevu süreçleri tamamen yenilenmiştir. Yeni kimlik için gerekli belgeler içinde yer alam kimlik ücretini başvuruya gelmeden önce muhakkak anlaşmalı bankalara yatırmanız gerekiyor. Sizler için ücretleri yatırabileceğiniz bankaları aşağıda listeledik:

* Ziraat Bankası

* Ziraat Katılım Bankası

* Halk Bankası,

* Vakıflar Bankası,

* Vakıf Katılım Bankası

* PTT şubeleri

* Türkiye Emlak Katılım Bankası

İlgili Haber: Ehliyet ve Kimlik Nasıl Birleştirilir

Evlilik Nedeniyle Kimlik Yenileme İçin Gerekli Belgeler

Evlenen çiftlerin belgelerini yenilemeleri için öncelikle Belediyenin Nikah Dairesinin evlilik işlemleri dairesinin, evlilik işlemlerinize dair belgeleri Nüfus Müdürlüğüne ulaştırması gereklidir. Evlilik nedeniyle kimlik yenileme için gerekli belgeler şu şekildedir:

* Eski kimlikleriniz,

* Evlilik cüzdanınız,

* Biyometrik fotoğraf,

* 30 TL değer kağıt bedeli ödeme makbuzu gereklidir.

Kimlik Randevusu Alma

Nüfus müdürlüklerinde herhangi bir yoğunluk ve sıkışıklığın yaşanmaması için randevu sistemi ile çalışılmaya başlanmıştır. Vatandaşlar ister ALO 199 hattından ister de Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün resmi sitesi olan https://randevu.nvi.gov.tr/ üzerinden randevularını oluşturabilirler. 

Yeni Kimlik Harç Ücretleri İnternet Üzerinden Nasıl Yatırılır?

Kimlik ücretlerini anlaşmalı bankalar aracılığıyla ödenebilmesi dışında internet üzerinden de kolayca yatırılabilir. 30 TL'lik kimlik yenileme ücretleri, Gelir İdaresi Başkanlığının resmi sitesi https://ivd.gib.gov.tr üzerinden kolayca yatırılmaktadır. Randevu aldıktan harçtan ücretlerini yatırdıktan sonra yeni kimlik formatına uyan biyometrik fotoğrafı da çekildikten sonra eski kimlik belgesiyle birlikte randevunun alındığı gün ve saatte nüfus müdürlüklerinde bulunarak kimlik yenileme işlemi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilebilir. 

Yeni Kimlik Kartlarının Getirdiği En Önemli Yenilikler

* Çipli kimlikler, dolandırıcılık ve sahtekarlıkla yüzleşme şansınızı en aza indiriyorlar.

* Yeni kimliklerdeki biyometri, elektronik imza ve pin vb. güvenlik önlemleri, bu kimlikleri eski kimliklere nazaran daha güvenliklik bir boyuta taşıyor.

* Uluslararası arenada da kabul edilen ve devletler tarafından tanınan çipli kimlikler, pasaport yerine kullanabiliyorlar.

* Kimliklere vatandaşlar tarafından yükletilebilen elektronik imza; kişilerin internette pek çok işlemini güvenli bir ortamda gerçekleştirebilmelerini sağlıyor.

* Vatandaşlar; yeni çipli kimliklerini kullanarak, elektronik ortamda kamu işlemlerini rahatlıkla tamamlayabiliyorlar. Tabii ki bu işlemlerin sınırsız olmadığını yani yeni kimlikle sınırlı işlemin yapılabileceğini de hatırlatmakta fayda var!

* Oldukça dayanaklı bir malzemeden üretilen yeni kimlikler, uzun yıllar boyunca değiştirilmeye gerek kalmasınızın kullanılabiliyorlar.

* Yeni kimliklerin en belirgin özellikleri ise taklit edilemez olmaları. Taklit edildiklerinde gerçek olmayan kimlikler, kolaylıkla anlaşılabiliyorlar.

Ehliyet araba ekibi olarak, internetteki bilgi kirliliğini önleyerek en yeni ve güncel bilgileri siz değerli kullanıcılarımıza ücretsiz olarak sunuyoruz. Bugün ki yazımızı inceleyerek Kimlik Yenileme İçin Gerekli Evraklar 2021 konusu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA!