Kimlik Yenileme Randevusu Nasıl Alınır 2020

2020 yılında kimliklerini yenilemek isteyen vatandaşlarımızın izlemesi gereken bir yol vardır, bütün gereken hazırlıkları tamamladıktan sonra yeni kimliğinizi almış olacaksınız. Peki 2020 yılında kimlik yenileme için ne yapmanız gerekmektedir ? yeni kimlik almak için hangi belgeler gerekmektedir ? hepsi ve daha fazlası haberimizin devamında...

Kimlik Yenileme Randevusu Nasıl Alınır 2020

2020 yılında kimlik yenilemek isteyen vatandaşlarımız yada eski nüfüs cüzdanını yeni kimlik kartıyla değiştirmek yani yenilemek isteyenler kimlik randevusu almasına gerek olmadan ilçe nüfüs müdürlüklerine başvururak işlemlerini gerçekleştirebilmektedirler. Yalnız nüfüs müdürlüklüklerinde işlemler çok yoğun olduğu için çok uzun süre bekleyebilirsiniz bu duruma düşmemeniz için randevu alarak gitmeniz sizin çok büyük yararınıza olacaktır, hem sıra beklemeyeceksiniz hem zamanınızdan gitmemiş olacak. Kimlik randevusu almanın bir çok çeşitli yolu bulunmaktadır, randevu almak isteyen vatandaşlar bu işlemlerini isterlerse Nüfüs Genel Müdürlüğünün resmi randevu sayfasından isterlerse kimlik randevu numarası Alo 199 çağrı merkezini arayarak randevu alabilmektedirler.

İnternetten Kimlik Randevusu Nasıl Alınır?

İnternet üzerinden randevu nasıl alınır bu haberimizi okuduktan sonra öğreneceksiniz, ve çok kolay ve hızlıca telefon hattında bekleyip müşteri hizmetlerini meşgul etmeden çok basit ve kısa bir sürede online randevunuzu oluşturabileceksiniz. Öncelikle Nüfüs Genel Müdürlüğünün resmi internet sayfasına girmeniz gerekmektedir, https://randevu.nvi.gov.tr/ bu link üzerinden istediğiniz şey için randevu alabilirsiniz, vermiş olduğum linkte Tc Kimlik Kartı, Sürücü Belgesi, Pasaport, Adres Kayıt ve Yeni Doğum gibi bir çok işlem için hızlı bir şekilde randevu alabilirsiniz. Diyelimki randevuyu oluşturdunuz ve acil bir işiniz çıktı yine vermiş olduğumuz linkin en alt köşesinde randevumu iptal etmek istiyorum diyerek oluşturduğunuz randevunuzu kolayca iptal edebilirsiniz. Tc Kimlik Kartı için randevu almak istiyorsunuz diyelim linke tıkladınız ve Tc Kimlik Kartını Seçtiniz sonra karşınıza bir bilgi notu çıkacak onu çok dikkatli bir şekilde okudutan sonra ''Kabul Ediyorum'' seçeneğini tıklamanız gerekmektedir. Daha sonra karşınıza kimlik bilgileriniz çıkacak bu alanda size Adınız,Soyadınız,Tc Kimlik Numaranız ve Telefon Numaranız ve benzeri şeyler sorulmuktadır. Bu alanıda düzgünce doldurtuktan sonra devam et tuşuna tıklıyoruz, bir sonraki sayfada ise il listeleri karşınıza çıkmaktadır siz burada hangi il ve hangi ilçeden randevu almak istediğinizi seçip ileri diyorsunuz. Yalnız burada şu sorunla karşılaşabilirsiniz randevu almak istediğiniz il ve seçtiğiniz ilçede bütün randevular dolmuş olabilir bu durumda ya başka ilçeden randevu alacaksınız yada boş yer olmasını bekleyeceksiniz. Sonra karşınıza çıkan sayfada kim için randevu almak isteiğinizi seçeceksiniz yalnızca kendiniz,anneniz ve babanız için randevu alabiilirsiniz. En son adım olarakta işleminizi onaylamanız istenecektir, işleminizi onayladıktan sonra randevunuzu oluşturmuş olacaksınız.

Kimlik Randevusuna Gidilmezse Ne Olur?

Diyelim ki randevunuzu oluşturdunuz ve iptalde etmediniz randevu gününüz geldi ve acil bir işiniz çıktı randevuya gidemediniz bu durumda 2 ay boyunca yeniden randevu alamayacaksınız. Bu duruma düşmemeniz için randevuya gidememe durumunuz olabileceğini düşünüyorsanız kesin değilse gidip gidemeyeceğiniz 2 gün öncesinden randevunuzu iptal ettirmeniz sizin için oldukça önemlidir.

Kimlik Yenilemek İçin Gerekli Belgeler

1. Yeni Kimlik Kartınızı alabilmeniz için eski nüfüs cizdanınızı yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Kimlik kartı olmayanlar ve kaybedenler için nüfüs dairesinden almış oldukları resmi kimlik belgeleriyle de işlemlerini yapabilmektedir.

2. Biyometrik 1 adet fotoğraf ve harç ödeme makbuzunu götürmeniz gerekmektedir.

3.Kimlik ücretini Nüfüs Müdürlüğü'ne giderken mutlaka ödemiş olmanız gerekmektedir, çünkü Nüfüs Müdürlüğü'nde ödeme alınmamaktadır.

 

Paylaş: