Kış Lastiği Takmak Zorunlumu

Kış ayının gelmesiyle yağmur ve kar yağışlarında artışlar olmuştur. Bunun için birçok sürücü yazlık lastiklerini çıkararak kışlık lastiklerini takmaya başlamıştır. Günümüzde merak edilen ve araştırılan bir konu olan kış lastiği takmak zorunlumu? bütün detaylarıyla haberimizin devamında açıklanmıştır.

Kış Lastiği Takmak Zorunlumu

 Kış aylarında yolların ıslak ve kaygan olması sebebiyle kaza oranlarında ciddi artışlar görülmektedir. Kendi can ve mal güvenliğinizi sağlamak için kış aylarına girilmeden hemen önce, kışlık lastiklerinizi takmanız gerekmektedir. Çünkü yazın kullanmış olduğunuz lastikler, kışın işinize çok yaramayacaktır. Fakat kışın kullanmış olduğumuz kış lastikleri ıslak ve kaygan olan zeminlerde tasarlanış şekli ve kullanılan malzemelerden dolayı aracınız durmasına büyük ölçüde yardımcı olarak, kaza yapmanızı önleyecektir. Bazı illerde sağanak yağışların olması sebebiyle ıslak zeminlere uygun lastikler kullanılırken, kar yağışının çok olduğu illerde kış lastiklerine zincir takılmaktadır. Günümüzde en çok araştılan ve merak edilen konuların başında gelen kış lastiği takmak zorunlumu? sorusunun yanıtına haberimizin devamından ulaşabilirsiniz.

Kış Lastiği Takmak Zorunlumu?

Kış aylarına girilmeden hemen önce kış lastiklerinizi takmak, ciddi kazaların önüne geçecektir. Kış aylarında ıslak zeminde yada kaygan zeminde aracınızı kontrol etmek neredeyse imkansız olmaktadır. Kendi can ve mal sağlığınızı koruyabilmek için, trafik kurallarına uyarak aracınızı standartlara uygun hale getirmekle zorunlusunuz. En çok merak edilen konuların başında gelen kış lastiği takmak zorulumu? sorunun yanıtı ise, Kış aylarında kaza oranlarında ciddi artışlar olması sebebiyle, Karayolları Genel Müdürlüğünce bazı kararlar ve önlemler alınmıştır. Kış aylarında kaza oranlarını azaltmak amacıyla araçlara kış lastiği takılma zorunluluğu getirilmiştir. Karayolları Genel Müdürlüğünün almış olduğu tedbirlere uymayanlar için cezai işlemler uygulanmaktadır. Kış lastiği takmayan ticari araçlara 500 Türk Lirası ceza işlemi uygulamaktadır. Kış lastiği takmayan araç sahiplerine ise 77 Türk Lirası tutarında para cezası uygulanmaktadır. 

Kış Lastiği Ne Zaman Takılır?

Kış lastiğini yazın kullanmadığımız için, belli aylar arasında takmamız gerekmektedir. Çünkü kışın kış lastikleri nasıl kaza yapmamızı büyük ölçüde engelliyor ise, yazında yaz lastikleri bu işlevi üstlenmektedir. Kış lastiği araca ne zaman takılır? merak edilen sürücüler için, kış lastiği takma zamanı Aralık ve Nisan aylarıdır. Belirtilen aylar aralığında herkes kış lastiğini takmakla zorunludur.

Kış Lastiği Takmak Bütün İllerde Zorunlumudur?

Kış lastiği takmak birçok kazanın önüne geçtiği için, trafikte uyulması gereken önemli kurallardandır. Kış lastiği takmanın birçok faydası bulunmaktadır, en başta sizin ıslak ve kaygan zeminde daha hızlı durmanızı sağlayarak kaza yapmanızı önleyecektir. En çok merak edilen bir diğer konu ise kış lastiği takmak bütün iller için zorunlumudur? kış lastiği takmak bütün illerde zorunlu değildir. Çünkü bütün illerin kendine has iklim şartları bulunmaktadır. Örneğin akdeniz ikliminde yağışlar çoktur, doğu bölgesinde ise kar yağışları çok fazladır. Bu gibi sebebler nedeniyle bütün illerde kış lastiği takmak zorunlu değildir. Kış lastiği takmanın zorunlu olduğu iller aşağıda listelenmiştir.


Kış Lastiğinin Takılması Zorunlu Olduğu İller

AFYON, AĞRI, AMASYA, ANKARA, ARTVİN,BİLECİK, BİTLİS, BURDUR, BOLU, BURSA, ÇANKIRI, ÇORUM, DENİZLİ, EDİRNE, ELAZIĞ, ERZİNCAN, ERZURUM, ESKİŞEHİR, GÜMÜŞHANE, HAKKARİ, ISPARTA, İSTANBUL, KARS, KASTAMONU, KAYSERİ, KIRKLARELİ, KIRŞEHİR, KOCAELİ, KONYA, KÜTAHYA, MANİSA, MUŞ, NEVŞEHİR, NÜĞDE, SAMSUN, SAKARYA, SİVAS, TEKİRDAĞ, TOKAT, TUNCELİ, UŞAK, VAN, YOZGAT, ZONGULDAK, AKSARAY, BAYBURT, KARAMAN, KIRIKKALE, BATMAN, ŞIRNAK, ARDAHAN, IĞDIR, KARABÜK, DÜZCE

Yukarıda belirtilmiş olan 54 ilde kış lastiği takma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu zorunluluğa uymayarak, kış lastiği takmayanlara ceza işlemleri uygulanmaktadır.