Kış Lastiğinin Avantajları Nelerdir

Kış ayına az bir zaman kalmasıyla birlikte, birçok araç sahibi araçlarını kış koşullarına uygun hale getirmeye başlamıştır. Özellikle kışın hava şartları sebebiyle yollar kaygan ve ıslak olmaktadır. Durum böyle olunca araçlar kolaylıkla kontrolden çıkarak kaza yapabilmektedir. Günümüzde araştırılan ve merak edilen konuların başında gelen kış lastiğinin avantajları nedir konusunu sizler için araştırıp derledik.

Kış Lastiğinin Avantajları Nelerdir

Güvenli bir sürüş için trafik kurallarına uymanız, gerekli durumlarda çeşitli önlemler almanız önemlidir. Ancak yol durumu ve hava şartları gibi farklı unsurlar da güvenliği sağlamanız konusunda etkili olmaktadır. Kış lastiği uygulamasının, hava şartlarının zorlu olduğu kış aylarında önemli olmasının en temel sebebi budur. Ayrıca kış lastiği, kış mevsiminde güvenli bir şekilde sürüş yapmanız konusunda size yardımcı olduğu için takılması zorunludur. Trafiğe çıkan sürücüler her yıl 1 Aralık ve 1 Nisan tarihleri arasında kış lastikleri ile sürüş yapmak zorundadır. Bugün sizler için kış lastiğinin avantajları nelerdir konusunu araştırıp derledik. İşte detaylar...

Kış Lastiğinin Avantajları Nelerdir

Kış lastiklerinin güvenli bir sürüş sunduğunu belirtmiştik. Ancak can ve mal güvenliğinin yanı sıra kış lastikleri sayesinde daha rahat sürüşler gerçekleştirmemiz mümkündür. Ayrıca karlı havalarda kar lastiklerine artı olarak kar zinciri takmanız gerektiğini de bilmelisiniz. Bu sayede yol tutuşu konusunda araç daha başarılı olur, buzlanma gibi bazı meteorolojik olayların beraberinde getirdiği riskleri ve tehliyeyi azaltır. Birçok sürücü, kullandıkları dört mevsim lastiklerinin bütün bir yıl kullanıma uygun olduğunu düşünmektedir. Ancak bu konuda uzmanların yaptığı açıklamalara baktığımız dört mevsim lastiklerini ılıman iklim koşullarına uygun olarak tasarlandığı bilgisine ulaşıyoruz. Türkiye gibi hem yazları hem de kışları çetin geçen ülkelerde dört mevsim lastiklerinin kullanımına profesyoneller olumsuz bir bakış açısına sahiptir. Ilıman iklim şartlarında dört mevsim lastikleri etkilir bir performans sergilerken +40 derece ve -20 derece gibi sıcaklıklarda bu tür lastiklerin performansı oldukça düşmektedir. Özellikle kış aylarının çok uzun geçtiği bölgelerde kış lastiği taktırmanın önemi daha büyüktür. Kış lastiğinin avantajları nelerdir, güvenli bir sürüş deneyimi yaşamak ya da emniyetli bir yolculuk yapmak isteyen sürücülerin araçlarında kullandıkları lastikleri mevsimsel özelliklere göre belirlemelidir. Özellikle zorlu yol koşullarının oluştuğu kış aylarında kış lastiği kullanmak hem sürüş konforu hem de yol güvenliği açısından son derece önemlidir. Sürücülerin birçoğunda yaygın olan görüş ne yazık ki kar fırtınası oluşmadan kış lastiği taktırmamaktadır. Ancak uzmanların bildirdiği görüşleri incelediğimizde bu konu hakkında çok net cevaplar verdiklerini görüyoruz. Uzmanlar, araba lastik değişimlerinin mevsime göre pararlel bir şekilde yaptırılması gerektiği konusunda uyarılarda bulunmaktadır. Sizde olumsuz hava şartlarından etkilenmeden, uzmanların uyarılarını dikkate alarak oluşabilecek kazaların önüne geçebilirsiniz. Kış lastiği avantajlarını yukarıda anlattık, ancak bir kez daha maddeler halinde aşağıda belirtiyoruz.

Kış Lastiği Avantajları

* Islak zeminde aracınızın kayma riski düşer,

* Kış lastikleri sayesinde ıslak ya da kaygan yollar üzerinde fren mesafesini kısaltır,

* Yüksek yola tutunma ve yolu kavrama gücü ile daha az kaza yapma riski ve çok daha güvenli bir sürüş sağlar,

* Kar, buz, su üzerinde veya çamurlu yüzeylerde araba kullanırken üst düzey güvenlik sağlar.

İlgili Haber: Akdeniz Bölgesinde Kış Lastiği Takmak Zorunlu mu?

Kış Lastiği Hangi İllerde Zorunlu

Kış aylarının çetin geçtiği illerde önemi daha da artan ve uygulanan kış lastiği zorunluluğu, 54 ilde uygulanmakla birlikte valiliklerin alacakları karara göre uygulamanın alanı ve zamanı genişletilebilmektedir. Araçların en önemli parçaları arasında yer alan lastikler, sürüş deneyimini etkilerken sürücülerin güvenli bir seyehat süreci yaşamaları açısından büyük önem taşımaktadır. Araçların yol tutuşlarını en iyi seviyeye taşıyan kış lastikleri, karlı ve buzlu yollarda yaşanabilecek kazaları asgari düzeye indirerek olası can ve mal kayıplarının da önüne geçmektedir. Kış lastiği hangi illerde zorunlu 2021, öncelikle bilmelisiniz ki kış lastiği yasalarca belirlenmiş olan kurallar çerçevesinde yalnızca 54 ilde takılması zorunludur. Bu illerin dışında kalanların araçların kar veya kış lastiği takması zorunlu kılınmamıştır. Kış lastiğinin zorunlu olduğu iller sırasıyla aşağıda belirtilmiştir.

Ülkemizde kış lastiği takmak, toplamda 54 ilde zorunlu kılınmıştır. Bu iller ise aşağıda maddeler halinde belirtilmiştir.

* Afyonkarahisar

* Ağrı

* Amasya

* Ankara

* Artvin

* Bilecik

* Bitlis

* Bolu

* Burdur

* Bursa

* Çankırı

* Çorum

* Denizli

* Edirne

* Elazığ

* Erzincan

* Erzurum

* Eşkişehir

* Gümüşhane

* Hakkari

* Isparta

* İstanbul

* Kars

* Kastamonu

* Kayseri

* Kırklareli

* Kırşehir

* Kocaeli

* Konya

* Kütahya

* Manisa

* Muş

* Nevşehir

* Niğde

* Samsun

* Sakarya 

* Sivas

* Tekirdağ

* Tokat

* Tunceli

* Uşak

* Van

* Yozgat

* Zonguldak

* Aksaray

* Bayburt

* Karaman

* Kırıkkale

* Batman

* Şırnak

* Ardahan

* Iğdır

* Karabük

* Düzce

İlgili şehirlerdeki hava koşulları, Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğin dördüncü maddesinde belirtilen kış lastiği tanımı kısmındaki "7 derecenin altındaki sıcaklıklarda" ifadesini tam olarak karşıladığı için sürücülerin, uygulama üzerine önemle eğilmesi tavsiye edilmektedir. Zira listede bulunan şehirlerde kış ayı ortalama sıcaklıkları 7 derece ve daha aşağı değerlere inebilmektedir.

Kış Lastiği Yönetmeliği

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından 20212 yılında hazırlanan ve yürürlüğe giren "Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçümü Toleransları Hakkında Yönetmelik" kış lastiği zorunluluğu uygulamasının temelini teşkil etmektedir.

Ehliyet araba ekibi olarak, internetteki bilgi kirliliğini önleyerek en yeni ve güncel bilgileri siz değerli kullanıcılarımıza ücretsiz olarak sunuyoruz. Bugün ki yazımızı inceleyerek kış lastiğinin avantajları nelerdir konusu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA!