Korona Test Sonucu Sorgulama 2021

Askerlik celp dönemlerinde askere gidecek yükümlülerin korona testini yaptırması zorunlu kılınmıştır. Korona testini yaptırmayan yükümlüler kesinlikle birliklerine sevk alamamaktadır. Korona test sonucu nasıl öğrenilir detaylı bir şekilde haberimizin devamında.

Korona Test Sonucu Sorgulama 2021

Bir çok yükümlünün merak ettiği ve araştırdığı bir konu olan covid-19 testi sonucu nasıl öğrenilir sorusunun cevabını detaylı bir şekilde anlatacağım. Arkadaşlar öncelikle bilmelisinizki covid-19 testini yaptırmayan yükümlüler askerlik şubelerinden kesinlike sevklerine alamazlar. Yükümlülerin öncelikle yapması gereken şey e-devlet üzerinden yada en yakın askerlik şubelerine giderek covid-19 anketini doldurması gerekmektedir.  Covid-19 testini dolduran yükümlüler ilçelerinde veya illerindeki askerlik şubelerinin anlaşmalı olduğu sağlık müdürlüklerine giderek covid-19 testini yaptırmaktadırlar. Arkadaşlar burada dikkat etmeniz gereken önemli birşey var covid-19 testi belirli saatler aralığında yapılmaktadır o saatlerde gitmediğiniz takdirde test yaptıramazsınız. Covid-19 testini yaptırdıktan sonra herhangi birşey yapmanız gerekmemektedir,yapmanız gereken tek şey beklemek olacaktır. Ondan sonra geriye kalan tek şey korona test sonucunu sorgulamaktır.

Korona Test Sonucu Sorgulama

Korona testi yaptırdıktan sonra geriye sonucunuzu sorgulayıp öğrenerek şubenize gitmek kalacaktır. Korona testi pozitif çıkanlar hemen gereken tedbirleri alarak en yakın sağlık kuruluşlarına başvuru yapmaları gerekmektedir. Korona testi negatif çıkanlar ise askerlik şubesine giderek yada e-Devlet üzerinden asal sevk başvuru yaparak sevklerini alabilirler. Korona test sonucu sorgulama için google e nabız yazarak aratınız, daha sonra e nabız sitesine giriş yaparak e-Devlet üzerinden girişi seçip giriş yapınız. Daha sonra ise test sonucunuzu oradan görüp öğrenebilirsiniz. Covid-19 testi uzun zaman süre sonuçlanmayan yükümlüler askerlik şubesine başvurarak gerekli kontrolü yaptırmaları gerekmektedir. Daha sonra duruma göre tekrardan gidip korona testi yaptırmaları gerekebilir.

 

Korona Testi Kaç Günde Sonuçlanır

Askerlik çağına gelen bütün askerlik yükümlüleri sevklerini alabilmeleri için covid-19 testini yaptırmak zorundadırlar. Korona testini yaptıran vatandaşların yapması gereken tek şey sonucları beklemek olacaktır. Korona testiniz sonuçlanmadan şubeler gidip sevkinizi alamazsınız. Korona testi sonucu negatif çıkanlar sevklerini alırken sistemde covid-19 test sonucu negatiftir olarak gözükmektedir. Sisteme düştükten sonra gidip sevkinizi alabilirsiniz, covid-19 testi işlem yoğunluğuna göre değişiklik göstermektedir. Bazen iki günü bazende üç günü bulabilmektedir.

Sokağa Çıkma Yasağında Birliğe Katılış Yapılır mı?

Askere gidecek yükümlüler covid-19 testi dolayısıyla bazen uzun süreli beklemeler olduğu için geç katıldıkları zaman herhangi bir cezai işlem uygulanmamaktadır. Askere sevk edildiğiniz tarihte eğer sokağa çıkma yasağı ilan edilmişse bile sizin birliğinize katılmanıza engel değildir. Elinizdeki sevk kağıdı resmi bir belge olduğu için sokağa çıkma yasağı olsa bile birliklerinizi katılış yapabilirsiniz. Arkadaşlar sevk kağıtlarınıza çok dikkat edin çünkü sevk kağıdınız olmadan kesinlikle birliğinize katılış yapamazsınız. Sokağa çıkma yasağında birliğine katılmak üzere yola çıkanlara herhangi bir cezai işlemde uygulanmamaktadır. Sevk belgelerinizi e-Devlet üzerinden asal sevk başvurusu yazarak sorgulatıp çıktısını alabilirsiniz, eğerki alamazsanız veya herhangi bir sorunla karşılaşırsanız en yakın askerlik şubesine müracaat ederek sevk kağıdınızı alabilirsiniz.