Kuruma İbraz Ne Demek

Resmi kurumlarla olan işlemlerde sıklıkla karşılaştığımız olan "ibraz" kelimesinin ne anlama geldiğini birçok kişi araştırmaktadır. Bugün sizler için kuruma ibraz ne demek konusunu araştırıp derledik.

Kuruma İbraz Ne Demek

Günümüzde birçok kişi, ibraz kelimesinin ne anlama geldiğini araştırmaktadır. İbraz etmek, kanıtlanmış olayları resmi belgeler ile mahkemeye sunmaktır. İbraz edilen şey, resmi olduğu belgeler yardımı ile kanıtlanabilen ve varlığı resmi kanallar tarafından kabullenilmiş olaylardır. Alacaklı ile borçlu arasında uyuşmazlık çıktığı zaman borçlu olan taraf ödeme yapmadığı zaman, alacaklı kişi tarafından borç senedinin mahkemeye ibraz edilmesi halinde, borçlu borcunu ödemek zorunda kalmaktadır. Çünkü ortada destekleyici ve resmi bir kanıt bulunmaktadır. İbraz kelimesi gibi, kuruma ibraz nedir diye birçok vatandaş araştırma yapmaktadır. Bugün sizler için kuruma ibraz ne demek konusunu araştırıp derledik. İşte detaylar...

Kuruma İbraz Ne Demek

Hukuki terimlerden biri olan ibraz; ortaya koyma, çıkarma ve çıkarıp gösterme anlamlarına gelmektedir. Kanıtlanmış olayları resmi belgeler ile mahmeye sunmaya ibraz etmek denilmektedir. İbraz edilen şey, resmiliği belgeler yardımıyla kanıtlanabilen ve varlığı resmi kanallarla kabullenilmiş olaylardır. Örneğin, alacaklı ile borçlu arasında çıkan uyuşmazlıklarda borçlu taraf ödeme yapmazsa ve alacaklı kişi borç senedini mahkemeye ibraz eder ise, borçlu mecburi olarak ödeme yapmak zorunda kalacaktır. Çünkü mahkemeye sunulan resmi bir belge ve kanıt vardır. Benzir bir şekilde eğer iki kişi arasında anlaşmazlık çıkarsa ve bir tarafın haklı olduğunu gösteren bir belge varsa, bu belge mahkemeye ibraz edildiğine olayın çözümü hızlı bir şekilde gerçekleşir. Ancak bunlara ek olarak birçok kişi kuruma ibraz ne demektir onu araştırmaktadır. Kuruma ibraz ne demek, herhangi bir iş başvuru yapacak olan kişinin kendisinden istenilen evrakları kuruma teslim etmesine kuruma ibraz anlamına gelmektedir. Kuruma ibraz edildi ifadesi ticari yaşamda sıklıkla duyulan bir ifadedir. Bu kavram hukuki kanıt niteliği taşıdığı için oldukça önemlidir. Taraflar arasında herhangi bir anlaşmazlık yaşanması halinde iki taraf için de kuruma ibraz gerekli ifadesi geçerli olacaktır. Bu durumda da ticari defterler mahkemeye ibraz edilir ve anlaşmazlığa neden olan durumun deliller ile incelenmesi söz konusu olarak anlaşmazlık ortadan kaldırılır. İş başvuru yapmış olan kimselerden herhangi bir şekilde çalışmasına engel olan durumun olmadığını gösterecek, rapor ya da belge istenmektedir. İstenen belgeler arasında adli sicil, ikamet belgesi, kişisel belgeler ve sağlık raporu olmaktadır. Bu belgelerin iş başvurusunda verilmesi de kuruma ibraz edilme anlamı taşımaktadır. Kuruma ibraz etmek bu tanımı ile birlikte gerekli olan belgelerin kurum ya da kuruluşa verilmesi anlamına gelir. İbraz kavramı esasında resmilik barındırdığı için gerekli olan bir durumu ifade eder. Bu yüzden kuruma ibraz edilmemesi halinde belgelerin verilmediği anlaşılır. 

Kimlik İbraz Ne Demek?

Kimlik ibraz tanımı itibariyle her türlü kimliğin talep edilmesi halinde icra edilmektedir. Bu kapsamda en başta nüfus kimliği olmak üzere öğrenci, indirim, abone, üyelik, meslek odası kimlikleri gibi pek çok konuda kimliğin talep edilmesi ve gösterilmesine kimlik ibrazı denilir. Resmi işlemlerin yürütülmesi adına kimliğin gösterilmesi pek çok durumda gerekli olmaktadır. Trafik kontrolünden oy verme işlemlerine kadar kimlik sorulan her yerde kimlik ibrazı yapılmaktadır. Gece bekçileri sizden kimlik istediği zaman, kimliğinizi vermeniz de kimliğinizi ibraz ettiğiniz anlamına gelmektedir. 

Aslı İbraz Edilmek Kaydıyla Ne Demek?

Aslı ibraz edilmek kaydıyla, kurum ve kuruluşlara belgelerin aslını da vermek ya da göstermek anlamına gelmektedir. Daha geniş bir tanım ile herhangi bir kurum ya da kuruluşa bir belge verilirken "aslı ibraz edilmek kaydıyla" ifadesi yer alıyorsa bu durumda söz konusu belge ya da belgelerin asıllarının da verilmesi gerekiyor. Örneğin kurum veya kuruluş diploma talep ediyorsa, diplomanın fotokopisi verilirken diplomanın aslı da ibraz edilir. İbraz edilen asıl olan belge incelendikten sonra geri teslim edilir. Buradaki amaç çoğaltılmış olan belgenin aslı ile aynı olup olmadığını kontrol etmektir. 

Ehliyet araba ekibi olarak, internetteki bilgi kirliliğini önleyerek en yeni ve güncel bilgileri siz değerli kullanıcılarımıza ücretsiz olarak sunuyoruz. Bugün ki yazımızı inceleyerek kuruma ibraz ne demek konusu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA!