Özel Güvenlik Sertifika Ücreti 2021

Özel güvenlik olabilmeniz için sertifika almanız şarttır. Özel güvenlik sertifika ücreti 2021 bütün detaylarıyla haberimizin devamında anlatılmıştır.

Özel Güvenlik Sertifika Ücreti 2021

Günümüzde oldukça yaygınlaşarak popüler bir meslek haline gelen, özel güvenlik görevlisi olabilmeniz için gereken şartları taşıyor olmanız gerekiyor. Ülkemizde kolluk hizmeti sunan kamu görevlilerinin yükünü hafifletmek adına onların kanunen zorunlu haller dışında müdahale etmedikleri alanlarda güvenlik ve asayişin sağlanabilmesi için özel güvenlik görevlileri canla başla görev yapmaktadırlar. Özel güvenlik görevlileri yalnızca bulundukları yeri değil, vatandaşın güvenliğini sağlamak içinde görevlidir. Günümüzde özel güvenlik görevlisi mesleğine büyük ilgi gösterilmektedir. Özel güvenlik görevlisi olabilmeniz için sertifika almanız gerekiyor. Günümüzde merak edilen konuların başında gelen özel güvenlik sertifika ücreti 2021 bütün detaylarıyla haberimizin devamında anlatılmıştır.

 

Özel Güvenlik Sertifika Ücreti 2021

 

Özel güvenlik görevlisi belirli şartlara haiz kişilerin önceden belirlenen bir eğitim sürecine tabi tutulduktan sonra, yapılan sınavı kazanarak sertifika almaya hak kazananlar özel güvenlik elamanı olarak görev yapabilirler. Özel güvenlik görevlisi olmak isteyen kişiler, yasalarca belirlenmiş olan şartları taşıyor olması gerekiyor. Gereken şartları taşıyan kişiler, özel güvenlik sertifikası vermeye yetkili bir kuruma kayıt yaptırmalıdır. Kayıtını yaptıran kişiler kursun derslerine katılarak, Emniyet Genel Müdürlüğünün düzenlediği sınavdan başarılı olmalıdır. Günümüzde birçok kişi özel güvenlik sertifika ücretini merak etmektedir. Özel güvenlik sertifika ücreti 2021, silahlı özel güvenlik görevlisi olarak görev yapmak isteyen kişilerin kursa ödemesi gereken ücret 2.500 TL ile 2.750 TL arasındaki ücreti ödemesi gerekiyor. Silahsız özel güvenlik sertifikası almak isteyen kişiler ise kurs ücreti olarak 1.850 TL ile 2.100 TL arasında ücret ödemek zorundadır. Belirtilen rakamlar 202 yılı için geçerli olup geçerli ve güncel rakamlardır. 

 

* 2021 Silahlı Özel Güvenlik Sertifika Ücreti: Kurs ücreti, sağlık raporu ücreti, poligon ücreti ve kimlik harç ücreti toplamı 2.500 TL ile 2.750 TL arasındadır.

* 2021 Silahsız Özel Güvenlik Sertifikası Ücreti: Kurs ücreti, sağlık raporu ücreti ve kimlik harç ücreti toplamı 1.850 TL ile 2.100 TL arasındadır.

 

Özel Güvenlik Olma Şartları Nedir ? TIKLA ÖĞREN!

 

Özel Güvenlik Sertifikası Nedir, Nerelerde Kullanılır?

 

Özel güvenlik sertifikası, Kamusal yetki ve alan dışında kalan kişileri, kurumları veya varlıkları korumak ve bu korumayı sağlayacak güvenlik hizmetini yerine getirebilmek için yetkili kurumlarca yasalara uygun şartları yerine getiren kişilere verilen resmi bir evraktır. Özel güvenlik görevlilerinin çalışabilecekleri birçok kurum ve kuruluş bulunmaktadır. Güvenlik elemanları hava alanlar, belediyeler, alışveriş merkezleri, okullar, resmi kurumlar, parklar vb birçok yerde görev yapabilmektedirler. Sertifikanızı aldıktan sonra özel güvenlik elemanı alımlarına başvuru yaparak iş bulabilirsiniz.

 

Özel Güvenlik Görevlileri Nerelerde Çalışır?

 

Özel güvenlik görevlileri günümüzde birçok alanda çalışabilmektedir. Güvenlik görevlisine birçok alanda ihtiyaç duyulduğu için, iş bulma imkanlarıda kolaydır. Güvenlik görevlilerinin görev alanları siteler, konutlar, alışveriş merkezleri, lojmanlar, fabrikalar, tesisler, özel hastaneler, iş yerleri, statlar, havuzlar, parklar, üniversite kampüsleri, havalimanları, okullar vb yerlerdir. Saydığımız şeylere her sene yenileri eklenmektedir, bu durumda sürekli olarak özel güvenlik görevlisi ihtiyacını arttırmaktadır. Güvenlik elemanların çalışma alanlarına göre, bazı yerler için silahlı özel güvenlik sertifikası istenirken bazı yerler için ise silahsız özel güvenlik sertifikası istenmektedir. Kimi yerde silahlı güvenlik sertifikası zorunlu tutulurken, kimi yerde ise silahsız sertifika yeterli bulunmaktadır. Sertifikaları alabilmeniz için bazı şartları taşıyor olmanız gerekiyor.

 

Silahlı Özel Güvenlik Sertifikası Şartları 2021

 

Özel güvenlik elemanı olmak isteyen kişilerde ilk olarak vatandaşlık şartı aranmaktadır. Özel güvenlik olmayan kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekiyor. Aranan ikinci bir şart ise, silahlı özel güvenlik elamanı olmak isteyen kişinin lise ve dengi okullardan mezun olması gerekiyor. Silahlı özel güvenlik görevlisi olmak isteyen kişinin en az 21 yaşını tamamlamış olması gerekiyor. Özel güvenlik görevlileri yaptıkları iş sebebiyle, daha önce büyük suçtan hüküm giymemiş olması gerekir. Bu şartları taşıyan herkes özel güvenlik görevlisi olabilir. Silahsız özel güvenlik sertifikası almak isteyenlerin ise, 18 yaşını tamamlamış olması ve en az ilköğretim mezunu olması gerekiyor. Silahlı güvenlik görevlisi için gereken diğer şartlar ile silahsız güvenlik görevlisi şartları aynıdır.

 

Özel Güvenlik Kursu Eğitim Süresi 2021

 

Güvenlik kursu alabilmeniz için, sağlığınızda herhangi bir engel durumunun olması gerekiyor. Bu yüzden güvenlik kursu veren kurumlara kayıt yaptırmadan önce, bir sağlık raporu almanız şarttır. Sağlık raporunu aldıktan sonra, özel güvenlik sertifikası vermeye yetkili kurumlara kayıt yaptırmanız gerekiyor. Kurslarda 120 saat süren bir eğitim programıyla silahlı sertifika eğitimi verilmektedir. Silahsız sertifika almak isteyenler için ise 100 saat sürecek bir eğitim verilmektedir. Silahlı eğitimi ile silahsız eğitimi arasında 20 saatlik bir fark bulunmaktadır. Özel güvenlik adayları kurs eğitimini tamamladıktan sonra Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen sınava girerler. Kursta aldığınız derslerden 100 test sorusu sorulmaktadır. Bu test sınavında başarısız olan adaylar tekrar eğitim kursuna katılmadan, üç kez daha test sınavına girebilirler. Yazılı sınavdan sonra silahlı güvenlik sertifikasına sahip olmak isteyenler poligon atış sınavına tabi tutulurlar. Bu atış sınavında adayların 25 mermilik atışta 15 isabetli atış hedefini tutturması zorunludur. Eğer adaylar en az 15 hedefi tutturamaz ise silahsız sertifika alabileceklerdir. Her iki sınavı başarı ile tamamlayan adaylar, silahlı güvenlik sertifikası almaya hak kazanırlar. Sınavları başarı ile tamamlayan güvenlik adayları, sertifika alarak kimlik almaya hak kazanırlar. Kimlik kartınızı alabilmeniz için, ikamet ettiğiniz İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı Özel Güvenlik Şube Müdürlüğüne istenilen belgeler ile birlikte müracaat etmelisiniz. Daha sonra kimlik kartınız valilik tarafından oturduğunuz adrese gönderilmektedir. 

 

Özel Güvenlik Kurslarında Hangi Dersler Verilir?

 

2021 yılı için özel güvenlik kurslarında silahsız özel güvenlik eğitimi için 100 saat ders verilirken, silahlı özel güvenlik eğitimi 120 saat olarak belirlenmiştir. Silahlı özel güvenlik eğitiminde 20 saat silah bilgisi ve atış dersi verilmektedir. Derslerin içerikleri ise şu şekildedir;

* Özel güvenlik hukuku ve kişi hakları dersi toplam 20 saat

* Güvenlik tedbirleri dersi toplam 20 saat

* Etkili iletişim dersi toplam 12 saat

* Temel ilk yardım dersi toplam 10 saat

* Kalabalık yönetimi dersi toplam 10 saat

* Kişi koruma dersi  toplam 9 saat

* Yangın eğitimi dersi toplam 8 saat

* Güvenlik sistem ve cihazları dersi toplam 5 saat

* Genel kollukla ilişkiler dersi toplam 4 saat

* Uyuşturucu madde bilgsi dersi toplam 2 saat

* Silahlı özel güvenlik sertifikası için silah bilgisi ve atış dersi toplam 20 saat

 

Bu derslerle birlikte, özel güvenlik sertifikasına sahip olan ÖGG her 5 yılda bir kez sertifikalarını yenilemek zorundadırlar. Yenileme eğitimi silahsız özel güvenlik sertifikasına sahip olanlar için 50 saatten oluşurken, silahlı özel güvenlik sertifikasına sahip olanlar fazladan 10 saat silah bilgisi ve atış dersi alır ve toplam 60 saatlik bir programa tabi tutulurlar.

 

Özel Güvenlik Sınav Ücretleri 2021

 

Silahlı ya da silahsız sınavların ücretleri sınav zamanından en az 40 gün önce ödenmesi gerekiyor. Ödemeler Polis Akademisi Döner Sermaye işletmesi Müdürlüğünün Halk Bankası şubesi hesabına yatırılmaktadır. Para bankaya yatırıldıktan sonra dekonttan 2 adet alınmalıdır.

* Silahlı güvenlik sınav ücreti: 100 TL' dir.

* Silahsız güvenlik sınav ücreti: 70 TL' dir.

* Uygulamalı silah atış ücreti 70 TL' dir. Yalnızca silahlı özel güvenlik kursu alanlar silah atış sınavına tabi tutulurlar.

 

Özel Güvenlik Kimlik Harcı Ücretleri 2021

 

Kimil harç ücretleri ülkemizin her yerinde aynı fiyattır. Sınava giren ve başarılı olan adaylar bu harcı ödemekle yükümlüdürler. Kimlik harcı sınava girmeden ödenemez. Kimlik harç ücretini yatırmak için adayların sağlık raporlarını ve gerekli diğer belgeleri hazırlaması gerekiyor.

 

* Silahlı güvenlik kimlik harç ücreti: 987 TL' dir.

* Silahsız güvenlik kimlik harç ücreti: 987 TL' dir.

 

Özel Güvenlik Sağlık Raporu Ücreti 2021

 

Silahlı güvenlikler sağlık raporu alabilmek için tam donanımlı bir devlet hastanesine gidip heyet almalıdır. Her hastane için heyet raporu fiyatı farklılık gösterebilir. Çok fazla para ödememek için farklı hastaneler giderek ücretler hakkında bilgi almanızı ya da kursunuza danışmanız sizin için daha iyi olacaktır.

Silahsız güvenlikler ise göz, kulak, burun, boğaz, nöroloji ve psikiyatri olmak üzere 4 doktor imzalı sağlık raporu almalıdırlar. 

* Silahlı güvenlik sağlık raporu ücreti: Fiyatlar hastaneden hastaneye değişiklik göstersede ortalama olarak 200 Türk Lirasından başlamaktadır.

* Silahsız güvenlik sağlık raporu ücreti: Fiyatlar hastaneden hastaneye değişiklik göstersede ortalama olarak 30 TL ile 60 TL arasındadır. 

Sağlık raporu en geç kurs başladığı tarihte kurs merkezine teslim edilmelidir. Belgenin geçerlilik süresi ise 1 yıldır.

Ehliyet araba ekibi olarak, internetteki bilgi kirliliğini önleyerek en yeni ve güncel bilgileri siz değerli kullanıcılarımıza ücretsiz olarak sunuyoruz. Bugün ki yazımızı okuyarak özel güvenlik sertifika ücreti 2021 konusu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA!