Özel Güvenlik Sertifikası Nasıl Alınır 2021

Özel ya da kamu kurumlarında güvenlik görevlisi olabilmek için bazı şartları sağlamanız gerekiyor. Özel güvenlik sertifikası nasıl alınır 2021 bütün detaylarıyla haberimizin devamında anlatılmıştır.

Özel Güvenlik Sertifikası Nasıl Alınır 2021

Günümüzde oldukça popüler meslekler arasında yer alan, özel güvenlik görevlisi olabilmek için bazı şartları taşıyor olmanız gerekiyor. Güvenlik görevlisi, kalabalık alanlarda asayişi daha tenha noktalarda ise mal güvenliğini sağlamakta olan güvenlik departmanında görev alan kişilere verilen isimdir. Özel güvenlik görevlisi olabilmek için iletişim, yangın, afetler, patlayıcılar, kişi koruma, güvenlik sistemleri, olay yeri incelemesi, hukuk, ilk yardım, narkotik, silahlar, kalabalıklar konularında profesyonal eğitim alınması şarttır. Günümüzde birçok kişinin merak ettiği konuların başında gelen, özel güvenlik sertifikası nasıl alınır 2021 bütün detaylarıyla haberimizin devamında anlatılmıştır. 

 

Özel Güvenlik Sertifikası Nasıl Alınır 2021

 

Özel güvenlik görevlisi olabilmek için yaşadığınız ildeki sertifikaya vermeye yetkili olan kurumlardan silahlı ya da silahsız olmak üzere eğitim almanız şarttır. Sertifika vermeye yetkili kuruma kayıt yaptırdıktan sonra, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenmekte olan ÖGG sınavına girerek başarılı olmanız gerekir. Bu sınav her sene toplamda 6 defa yapılmaktadır. Bu sınavdan başarılı olabilmeniz için, girmiş olduğunuz sınavdan en az 60 puan almanız gerekir. Özel güvenlik sertifikası nasıl alınır 2021, bu sertifikayı alabilmeniz için ilk önce sertifika vermeye yetkili bir kuruma kayıt yaptırmalı, daha sonra ise Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen sınava girerek sınavdan en az 60 puan almanız gerekiyor. Eğer ilk sınava giriş başarılı olamadıysanız, birbirini takip eden 4 sınava sınav harcını ödeyerek yeniden katılabilirsiniz. Öncelikle bilmelisiniz ki silahlı güvenlik görevlisi ve silahsız güvenlik görevlisi olmak üzere iki tür sertifika bulunmaktadır. Silahlı güvenlik görevlisi olabilmeniz için biraz daha fazla şart arandığı için, gereken şartları taşıyor olmanız gerekir. Silahlı güvenlik görevlileri genelde daha kolay iş imkanu bulabilmektedirler. Silahlı temel eğitim süresi toplam 120 saat olarak belirlenmiştir. 15 gün temel dersler, 3 gün silah dersi, 2 gün teorik eğitim ve 1 gün poligonda 25 mermi atış eğitimi olmak üzere toplam 18 iş gününden oluşmaktadır. Silahsız temel eğitim süresi ise toplam 100 sattir. Bu eğitimde ilk 15 gün eğitimlere katılmanız mecburidir. Mazeretsiz %10 D/S 100 saatin 10 saati, mazeretli %30 D/S 100 saatin 10 saati devamsızlık hakkınız bulunmaktadır. 

 

Özel Güvenlik Olma Şartları 2021

 

Günümüzde oldukça popüler bir meslek olan, güvenlik görevlisi olabilmeniz için bazı şartları taşıyor olmanız gerekiyor. Kanunlarca belirlenmiş olan, özel güvenlik olma şartları ise şu şekildedir; 

1- Silahsız özel güvenlik olabilmek için en az ortaokul mezunu ve 18 yaşını doldurmuş olması

2- Silahlı özel güvenlik olabilmek için en az lise mezunu olmak ve 21 yaşını doldurmuş olmak

3- Sicilinde herhangi olumsuz bir durumun olmaması

4- Kamu haklarından mahrum olmamak

5- Mesleği yapmaya engel sağlık sorunun olmaması aranan temel şartlardır. 

Yukarıda belirtilen şartları taşıyorsanız, silahsız kurslar için 100 saat silahlı kurslar için 120 saat ders görmeli ve eğitimin sonunda yapılan sınavdan başarılı olmanız gerekir. 

 

Özel Güvenlik Sertifkası Ücreti 2021

 

Özel güvenlik mesleğini yapabilmeniz için sertifika almanız şarttır. Buna göre güvenlik görevlisi kimlik kartı harcı en az 520 TL, silahlı sınav ücreti 75 TL ve silahsız sınav ücreti 45 TL olarak belirlenmiştir. Adaylar ilgili kurumlara ödemelerini yaparak sınavlardan başarılı olmaları durumunda güvenlik görevlisi kimlik kartına sahip olacaklardır. 

 

Özel Güvenlik Maaşı Ne Kadar?

 

Son zamanlarda en çok merak edilen ve araştırılan konular arasında özel güvenlik görevlilerinin aldıkları maaş ne kadardır yer almaktadır. Özel güvenlik görevlilerinin aldıkları maaşlar silahlı ve silahsız olmak üzere değişkenlik gösterir. Özel güvenlik olarak işe başladığınız ilk zamanlar alacağınız ücret 3.500 TL-4.000 TL arasında olacaktır.

-Devlette çalışan özel güvenlik amiri maaşı 4.000 TL' ye kadar çıkabilmektedir.

- Özel güvenlik amirinin alacağı ortalama maaş 4.500 TL' ye kadar çıkabilir.

 

2021 yılı özel güvenlik maaşları;

1- Belediye Özel Güvenlik Görevlisi maaşı: 3.550 TL

2- Banka Özel Güvenlik Görevlisi maaşı: 3.450 TL

3- Kadrolu Özel Güvenlik Görevlisi maaşı: 3.400 TL

4- Okullarda özel güvenlik maaşları TYP programı ile İŞKUR aracılığı ile ve geçici olarak okullarda görev yapan görevliler genellikle asgari ücretin %20' si üzerinde net maaş ödemesi yapılmaktadır. Ortalama net maaş 3.250 TL civarındadır. 

5- Devlette silahsız güvenlik görevlisi maaşı 3.300 TL - 3.500 TL arasındadır

6- Devlet kurumunda silahlı güvenlik görevlisi olarak çalışan güvenlik maaşı 3.600 TL - 3800 TL arasında değişmektedir. 

 

Güvenlik Kimlik Kartı İçin Gerekli Belgeler Neler?

 

Güvenlik kimlik kartınızı alabilmeniz için bütün belgeleri eksiksiz olarak hazırlamak zorundasınız. Güvenlik kimlik kartı için gerekli belgeler şu şekildedir;

1- Başvuru dilekçesi

2- Sabıka Kaydı

3- T.C. kimlik belgesi

4- Sağlık kurulundan alınan rapor

5- Kan grubu kartı

6- Öğrenim durum belgesi

7- Temel eğitim sertifikası

8- Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırma formu

9- Ruhsat harcı makbuzu

Gerekli olan bütün belgeler bunlardır. 

 

Kadrolu Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur?

 

Kamuda görev yapan güvenlik görevlisi maaşları 2021 yılında 3.000 TL ile 4.000 TL arasında değişmektedir. Kadrolu olmak isteyen kişilerin devlet kurumlarında çalışması gerekiyor. Özel sektörde görev yapan güvenlik elemanları kadrolu sayılmazlar. Kadrolu çalışan olmak için, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışacak olan kişiler İŞKUR'a başvuru yaparak resmi sitesinde yayınlanan iş ilanlarını takip ederek, kamu güvenlik görevlisi olabilirler. Çalışanların her zaman çalışmış oldukları bölüm ve alanlara göre maaşlar değişiklik gösterebilir.

Ehliyet araba ekibi olarak internetteki bilgi kirliliğini önleyerek, siz değerli kullanıcılarımıza en doğru ve güncel bilgileri ücretsiz şekilde sunuyoruz. Bugün ki yazımızı okuyarak özel güvenlik sertifikası nasıl alınır 2021 konusu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Sitemizi incelemk ve diğer haberleri okumak için TIKLA!