Özel Plaka Fiyatları 2021 Özel Plaka Nasıl Alınır?

Günümüzde bir çok araç sahibi kendisine ait bir özel plaka almak istemektedir. Öncelikle özel plaka almak isteyen araç sahiplerinin yerine getirmesi ve yapması gereken şeyler vardır. Özel plaka almak isteyen araç sahiplerinin özel plaka alabilmesi için gereken bütün adımlar.

Özel Plaka Fiyatları 2021 Özel Plaka Nasıl Alınır?

Özel Plaka Nasıl Alınır?

Özel plaka almak isteyen araç sahiplerinin isminin yazılı olduğu veya şirketinizin isminin yazılı olduğu bir plaka almak için yapmanı gereken bazı kanuni işlemler vardır. Öncelikle bir araç aldınız ve plakasını değiştireceksiniz kendinize göre bir plana belirlediniz daha sonra almak istediğiniz plakanın harf gruplarını araştırmalısınız. Her harf grubunun belirli olan bir ilçesi bulunmaktadır birinci adım olarak plakasını almak istediğiniz harfin hangi ilçeye ait olduğunu araştırıp bulmalısınız. Alacağınız harfin hangi ilçeye ait olduğunu araştırıp buldunuz sonra ilçe emniyete gidiyorsunuz ve boşta olup olmadığını sorgulatıyorsunuz, bu plakalar değerli plakalar ve sınırlıdır. Mesela isminiz Yavuz diyelim YVZ adında bir özel plaka almak istiyorsunuz ve İzmir'de yaşıyorsunuz izmir ili için belirli bir sayıda vardır bu plakadan eğerki hepsi alınmışsa bu isimde özel bir plaka alamazsınız. Peki bütün plakalar dolu boşta alacağınız isimden hiç kalmamış ise yapmanız gereken tek şey beklemektir, 3-4 ay belki dahada kısa bir süre bekleyip takip ederek plaka boşa düşer düşmez alabilirsiniz.

 

Özel Plaka Fiyatları 2021

Özel plaka almak isteyen araç sahiplerinin en çok merak ettiği konulardan bir taneside özel plaka alma maliyetinin toplamda ne kadar olacağıdır. Özel plaka almak için noterdeki işlemlerinizi tamamlayıp bitirdikten sonra noterden aldığınız belgeler ile şöförler odasına gidip kanunda belirtilmiş olan belli bir miktar parayı şöförler odasına ödemeniz gerekmektedir. Şöförler odasına 65 TL ücret ödemek gerekmektedir bu ücreti ödedikten sonra herhangi bir ücret ödeminiz gerekmemektedir. Yalnızca tekrar emniyete gittiğiniz zaman emniyet bağış hesabına para yatırmanız istenecektir. Bu Bağış için sabit bir fiyat yoktur özel plaka fiyatları 2021 yılı için değişkenlik gösterebilir. Alacağınız plakaya olan talebe göre yapacağınız bağış tutarı da değişiklik gösterir Emniyete gittiniz sorgulama yaptınız ve boşta plaka var diyelim almanız için plakayı ayırtabiliyorsunuz size opsiyonluyorlar araç bulana kadar ama tabiki belirli bir süre opsiyonlu kalıyor belirtilen süre içerisinde araç bulamazsanız ve plakayı alamazsanız sizden sonra gelen birisine plakayı verebilir. Aracınızı yeni alacaksanız veya mevcut aracınıza plaka alacaksanız öncelikle o plakanın sizin bulunuduğunuz ikamet ilinize ait olmaması gerekmektedir. Mesela İstanbul'da yaşıyorsunuz diyelim alacağınız aracın yada plakasını değişeceğiniz aracın plakasının kesinlikle 34 olmaması gerekiyor, yani farklı bir ile ait olması gerekmektedir. Aracın plakası farklı ve bulunduğunuz ilde farklıysa plakayı almanıza bir engel kalmamaktadır, aracınız belirttiğiniz plaka ile ruhsatı ile birlikte noterden çıkıyor. Daha sonra size gereken evrakları basıp veriyor, evrakları tamamlayıp aldıktan sonra ise şöförler odasına gidip plakayı bastırmanız gerekmektedir. Şöförler odasında belirlenmiş bir miktar ödeme yapmanız gerekmektedir, ödeme yapacağınız tutar ise 65 TL' dir.

 

Yani plaka değişikliğinin size bedeli sadece 65 TL'dir. Buradaki işlemlerimizide tamamladıktan sonra alacağımız aracın ruhsatıyla beraber tekrardan emniyete uğramanız gerekmektedir. Daha sonra yapmanız gereken işlem ise emniyette gittiğiniz zaman ben bu plakayı almak istiyorum diye beyan etmeniz lazım beyan ettikten sonra size bir banka hesap numarası verilecek, bu hesap numarası emniyetin, emniyet vakfına ait bir bağış hesap numarasıdır. Daha sonra belirtilen tutarı banka hesabına yatırıp dekontunuzu alaraktan tekrar emniyete gidip, alacağınız aracın ruhsatını,dekontu ve kimliğinizi verdikten sonra plakayı size tahsis ediyorlar, size bir tahsis belgesi veriyorlar, sistem üzerindende sizin TC Kimlik Numaranızı aracınızın şahse motor numarasını ve gereken bütün bilgileri yazıp sisteme işliyorlar. Bütün bu işlemleri sıralı ve düzgün bir şekilde yaptıktan sonra aracınız için istediğiniz bir plakayı almış olacaksınız.