Özel Plaka Nasıl Alınır 2021 Özel Plaka Fiyatları

Araç sahibi vatandaşlar araçlarına aksesurarın yanısıra özel plaka alarak şahsi aracı olduğunu daha belirgin hale getirmektedir. Özel plaka nasıl alınır? Özel plaka fiyatı ne kadar? sizde özel plaka hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız aşağıdaki konumuzu okuyarak öğrenmek istediklerinizi öğrenebilirsiniz.

Özel Plaka Nasıl Alınır 2021 Özel Plaka Fiyatları

 Aracına değer veren araç sahipleri araçlarının yanısıra araçlarına kullanıkları plakalardada daha fazla ilgi ve dikkat çekmek için özel plakalar kullanmaya başladı. Özel plakalar kişinin zevkine göre farklılık gösterebilir. Bayan kullanıcılar genellikle kendi isimlerine veya çocuklarının isimlerinin baş harflerine uygun kullanmak isterken erkek araç sahiplerinde bu seçenek birhayli daha fazladır. Erkek araç sahipleri plakalarında harf bulunan kısımda fanatiği oldukları takımı simgeleyen harfler, siyasi görüşünü belirten harfler, kendi isimleri, çocuklarının isimlerinin baş harfleri veya araç markalarını bile özel plaka yaptıran araç sahibi vardır. Özel plaka nasıl alınır 2021 yılında özel plakalar çok uzun yazılamaz örneğin araç markasını yazdıracak araç sahibi kısaltma olarak BMW' yi kullanabilir. Özel plakalarda boşluk olması gerekir. Plakanın baş kısmı bulunduğu ile ait plaka kodu ile başlamalıdır daha sonrası özel almak istediği harfleri alabilir son rakam kısmı ise yine boşta bulunan plakardan alabilirler aynı plakayı iki farklı araç kullanamaz.Günden güne artış gösteren araç sayısı insan artış sayısı kadar olmasada dudak uçuklatır derecede artış göstermektedir. Günlük şehir trafiğine 250 araç girmektedir. Mevcutta bulunan kayıtlı araç sayısı 16 milyon civarında 20 milyon nüfuslu İstanbul' da bile 2 milyon civarında araç bulunmaktadır. Trafikten yaşı gerekçesiyle veya kaza sonrası hurdaya ayrılır çekilen araç sayısı günde 50'yi geçmemektedir. Bu kadar fazla araç içerisinde aracının daha fazla dikkat çekmesini isteyen araç sahibi vatandaşlarımız aracına aksesuarın yanısıra özel plaka çıkartarak daha fazla dikkat çekmektedir. Öncelikle hangi plakayı almak istediğinize karar verin. Eğer istediğiniz plaka boştaysa İl Trafik Müdürlüğü'ne giderek plakayı almak istediğinizi belirtmelisiniz. Daha sonra da gerekli olan evrakları tamamlayarak plakaya sahip olabilirsiniz.

 

Kırmızı ışıkta geçme cezası Tıkla Öğren !

 

Özel Plaka Fiyatları 2021

2021 özel plaka fiyatları plakaya olan rağbete göre farklılık göstermektedir. Hiç alakasız üç harf yanyana geldiğinde anlam teşkil etmediği zaman 500 TL gibi ücretlere satılıyorken bu üç harf üzerinde parti kurulması durumunda ilgi rağbet artacağından dolayı fiyatı 5 katına kadar yükselebilmektedir. Örneğin 34 CHP, 34 MHP gibi siyasi plakaların fiyatları 20 bin liraya kadar çıkabilmektedir. Fanatiği olduğunuz takımın FB, GS gibi harfleri plakanızda görmek istiyorsanız bu plakalar için 2 harf olduğundan dolayı son rakam kısmı 3 hane yazılabileceği için daha uygundur fakat bulunduğunuz ilde BJK harflerini taşıyan plakaya sahip olmak istiyorsanız bu plaka her il için 100 adet verileceğinden dolayı çok daha yüksek ücretler ödeyerek alacaksınız. Bunun yanısıra sosyal ortamlarda elinde bulunan özel plakalarıda serbest piyasa ile satışa çıkaranlarda vardır. Plakanın özelliği arttıkça alacak kişi sayısı maliyeti açısından artacağından dolayı alıcısı o harflere mensup özel kişiler olacaktır. İsimleri kısa olan kişiler bu açıdan çok daha avantaj sahibidirler. Örneğin ECE, CEM, EDA gibi isimlere sahip özel plaka kullanmak isteyenler bu plakalara daha kolay kavuşacaklardır fakat yine özele girdiği için 10 Bin TL gibi ücretler ödemektedirler. 
 

İlgili Konu: Radar Cezası Ne Kadar ? 

Aracı Alırken Özel Plaka Talebinde Bulunun

Özel plaka almak kullanmak gibi niyetiniz varsa bunu aracı aldıktan sonra değilde aracı almadan önce yapınız. Aracı aldıktan sonra zaten ruhsat değişimi yapılacağı için zaten satış esnasında plaka değişimi olacakmı sorusuna verdiğiniz yanıta göre belirlenmektedir. Aracı alırken noterde plaka değişimi olacak talebinde bulunduğunuz takdirde havuzda bulunan sıradaki plaka ücretsiz olarak verilecektir. Sadece 50 TL otomobilciler fedarasyonuna ücret ödersiniz. 

Aynı ilde bulunan başka araçtaki plakayı almak istiyorsanız aracın bulunduğu ilden farklı bir ile satış yapılıp tekrar alınacağı ile satışı gerçekleştirilmesi gerekir. Aynı ilde farklı kişiye ancak bu şekilde devir yapılabilir. Özel plaka nasıl alınır diye merak edenler için bu sayfamızı hazırladık. Siz de sayfamızı inceleyerek özel plaka almak için nelerin gerektiği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.