Plaka Yenileme Ücreti 2021

Araç alırken plakasını değiştirmek isterseniz, bunu aracı satın alma işlemini gerçekleştirmeden belirtmeniz gerekiyor. Plaka yenileme ücretinin ne kadar olduğunu birçok kişi merak etmekte ve araştırmaktadır. Biz sizler için, plaka yenileme ücreti 2021 konusunu araştırıp derledik.

Plaka Yenileme Ücreti 2021

Plaka yenileme işlemleri için, plakanızın belirli standartları taşımaması yeterli olacaktır. Örneğin muayene sırasında aracın plakası ile ilgili bir sorudan ötürü muayeneden geçememişse, plaka yenileme işlemlerinin başlaması gerekir. Plaka yenileme işlemleri plaka değişim işlemleri ile karıştırılmamalıdır. Plaka yenileme genelde mecburiyetten yapılan bir işlemdir. Fakat plaka değişikliği bundan çok ayrı bir olaydır. Plaka yenileme işlemlerini gerçekleştirmeniz için, gereken işlemleri sırasıyla yapıp ücreti ödemeniz gerekiyor. Bugün sizler için plaka yenileme ücreti 2021 konusunu araştırıp derledik. İşte detaylar.

Plaka Yenileme Ücreti 2021

Plaka yenileme işlemlerini gerçekleştirebilmeniz için, öncelikle bir randevu almanız gerekiyor. Randevu almadan plaka yenileme ücreti işlemini gerçekleştiremezsiniz. Yoğunlukların önüne geçebilmek için randevu sistemine büyük ihtiyaç duyulmaktadır. Randevu alma işleminizi Emniyet Genel Müdürlüğü resmi internet sitesi üzerinden, hızlı ve güvenli bir şekilde alabilirsiniz. Plaka yenileme ücreti yenilenecek plaka adetine göre değişiklik göstermektedir. Plaka yenileme ücreti 2021 araç plaka yenileme ücretinin fiyatı yasalarca belirlenmiş olan tutarı 50 Türk Lirasıdır. Ancak belirlenmiş olan bu tutar iki plaka yenilemek isteyen kişiler için geçerlidir. Eğer siz aracınızda, tek bir plakayı yenilemek istiyorsanız  ödemeniz gereken tutar 25 Türk Lirasıdır. Plaka değişikliği yapmak isteyen kişiler ise, toplamda 340 TL ödemesi gerekmektedir. Plaka değişikliği yapabilmeniz için bazı şartların kurallara uygun olması gerekiyor. Plaka değişim işlemleri kişilerin isteğine göre değil, bir takım koşulların yerine getirilmesinden sonra başlayan bir süreçtir. Plaka değişikliği için gerekli şartlar şöyledir:

* Plaka değişikliği ikinci el araç satın alan kişiler için uygulanmaktadır. Plaka değişimi için ikinci el bir araç satın alıyor olmanız gerekir,

* Bulunduğunuz ilden farklı bir ile ikametgahınızı aldırmanız plaka değiştirme işlemlerini başlatabilmenize neden bir durumdur,

* Plaka değişikliği yapılacak aracın MTV borcunun bulunmaması,

* Söz konusu aracın geçmiş tarihli herhangi bir muayenesinin olmaması gerekiyor,

* Son olarak gerekli evrakların tamamlanması gerekir. 

İlgili Haber: Özel Plaka Nasıl Alınır 2021

Plaka Değişikliği Nerede ve Nasıl Yapılır?

İkinci el araç satın alan bir  kişi plaka değiştirme işlemlerini ilk olarak noter de daha sonra ikametgah adresinin bağlı bulunduğu, Trafik Tescil Şube Müdürlüğünde yaptırması gerekmektedir. Mevcut plakanın nasıl değiştirileceği ise aşağıdaki yolların izlenmesi ile yapılabilir. İkinci el araç alım satımı sırasında noterde yapılacak olan devir işlemleri sırasında görevli memura "mevcut plaka yenisiyle değiştirilecektir" bilgisi verilmelidir. Aksi halde bu satoş işlemiyle plaka değiştirilmesi Trafik Tescil Şube Müdürlüklerinde yapılamaz. Noterde yapılan satış ve devir işlemlerinden sonra araç sahibinin plaka değişikliği için 1 ay süresi bulunmaktadır. Plaka değiştirme işlemini başlatmadan önce mevcut plaka ücretini yatırmayı unutmayın. Plaka değişikliği için yukarıda belirtilen evrakların hazırlanması, aracın sigortasının bulunup bulunmadığının kontrol edilmesi ve araç muayenesinin olup olmadığını kontrol ettikten sonra Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne başvuru yapılabilir. Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne başvuru işlemleri için, büyük şehirlerde ikamet edenler il ve ilçe emniyet müdürlükleri üzerinden randevu almayı unutmamalıdır. Büyük şehirlerdeki yoğunluktan dolayı araç sahipleri randevu almadıkları takdirde mağduriyet yaşayabilirler. Plaka değişiliği yaptıracak olan araç sahipleri kendi ikametgah bölgesine bakan Trafik Tescil Şube Müdürlüklerini kullanmak zorundadır. Plaka değişikliğinin evrak işlemlerinin yapılmasından sonra araç sahiplerine verilen kağıt ile birlikte kendi il merkezlerinde bulunan, Türkiye Şoförler Odası plaka basım merkezlerine giderek plakanın basımını gerçekleştirmelidir. 

Plaka Yenileme Neden Yapılır?

Karayolu üzerinde seyreden motorlu taşıtların her birinde araç plakası bulunmak zorundadır. Plakalar zamanla yıpramaya, yüzeyinin zarar görmesi ve kolay okunmama gibi sebeplere bağlı olarak yenilenebilir. Araç plakalarının yenilenme işlemleri tüm bilgileri saklı kalmak suretiyle yapılması gerekmektedir. Plaka yenileme işleminin zorunlu kılındığı konulardan biri de araç muayenesi sırasında plakalardan dolayı ağır kusur almasıdır. Son yapılan düzenlemeyle birlikte plakaların zemini üzerinde herhangi bir şekilde boya, vida ve yazı stilinin değişik olması istenmemektedir. Bu gibi durumlarından dolayı araç sahipleri TÜVTÜRK muayenesinden ağır kusurlu sayılacaklarından dolayı plakalarını yenilemek zorunda kalacaktır. 

Plaka Değiştirmek Zorunlu mu?

Genellikle ikinci el araç alım satımlarında sıkça sorulan sorulardan biri de mevcut plakayı değiştirmek gerekli midir? Aslında bu sorunun yanıtı bir döneme kadar "evet" iken, şimdilerde farklı bir ile ait olsa da aracın mevut plakasını değiştirmeye gerek yoktur. Çünkü, birçok araç sahibi Büyükşehirler de ki araç sigorta ücretlerinin yüksek olmasından dolayı ikinci el araç alım satımları sırasında plaka değiştirmeye gitmekteydi. Şimdilerde böyle bir şey yapmaya gerek yok, çünkü araç sigorta işlemleri artık araç sahibinin ikamet ettiği adrese göre yapıldığı için aracın plakasının hangi ile ait olup olmadığını bir önemi bulunmuyor. 

Ehliyet araba ekibi olarak, internetteki bilgi kirliliğini önleyerek en yeni ve güncel bilgileri siz değerli kullanıcılarımıza ücretsiz olarak sunuyoruz. Bugün ki yazımızı inceleyerek Plaka Yenileme Ücreti 2021 konusu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA!