Plaka Yenileme Ücreti Ne Kadar 2021

Alınan ikinci el araçların plakası kimi zaman ikamet ettiğiniz şehrin dışında bir plakaya sahip olabilmektedir. Haliyle sizin de plakayı yenilemeniz gerekmektedir. Yazının devamında aklınızdaki tüm soruların cevabını bulabilirsiniz

Plaka Yenileme Ücreti Ne Kadar 2021

Satış sebebiyle plaka değiştiriliyorsa yapmanız gereken üç önemli husus, vardır. İlk olarak plaka değişimi için gerekli özellikleri taşıyor olmanız lazımdır. Bu özellikleri taşıdığınızdan tamamen emin olmalısınız ve hemen akabinde gerekli belgeleri vs. tamamlamalısınız. İkinci olarak notere gidilmeli satış işlemleri, arabayı kişinin üstüne devretme işlemlerinizi tamamladıktan sonra notere plaka değişikliği yapmak istediğinizi belirtmeniz gerekmektedir. Tabi ki notere eski plakayı verme mecburiyetindesiniz, vermediğiniz takdirde plaka değişimi yapılmaz, yapılamaz. Üçüncü ve son olarak söylediğimiz ilk iki adımı da tamamladıysanız notere en yakın adresteki şoförler odasının şubesine teşrif ederek plakanızı basıma verebilirsiniz.

Plaka Yenileme Ücreti Ne Kadar 2021

Plaka yenileme işlemi yapacak olan vatandaşlar aracın noter satışı esnasında 2021 gelen %9,11'lik zamla birlikte noter masrafı olarak 297 TL şoförler ve otomobilciler esnaf odasına da 70 TL toplamda 367 TL ücret ödemeleri gerekmektedir.

PLAKA DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR

Birinci olarak ikinci el aracınızı satın almış olmanız veya devrini yapmış olmanız lazım. Veya ikamet değişikliğinizin sistemde görünmesi lazımdır. İkinci şart ise plaka değişimi için başvuruda bulunan kişinin resmi olarak araç sahibinin başvurması lazımdır. Üçüncü olarak aracın üzerine herhangi bir Motorlu Taşıtlar Vergisine ait bir borç olmaması gerekmektedir aksi takdirde plaka değişiminiz gerçekleşmez ve son olarak gerekli hususlardan birisi ise aracınızın muayenesinin olması gerekmektedir.

Şimdi bu özellikleri ve bu şartları eksiksiz bir şekilde tamamladınız plaka değişimi için gerekli olan evraklar şunlardır;

-Nüfus cüzdanı

-Araca ait geçmiş plaka ve trafik belgeleri

-Şoförler odasından alınan nakil dosyası

-Noter satışı veya geçici tescil belgesine ait bir fotokopi veya aslı lazımdır.

Yollarda dikkatli araç kullanınız ve kurallara uymaya özen gösteriniz.

Yorumlarda düşüncelerinizi ve önerinizi belirtmeyi unutmayınız.

Paylaş: