Plakadan Vergi Borcu Sorgulama

Aracınızın vergi borcunu online olarak sorgulayabilirsiniz. Vergi borcunuzu online olarak ödeyebilirsiniz.

Plakadan Vergi Borcu Sorgulama

Her yıl Ocak ve Temmuz ayında araçlara ödenmesi gereken araç vergi borcu nasıl sorgulaması yapılır diye merak edenler için bütün detaylarıyla plakadan araç vergi borcu sorgulama aşağıda yer almaktadır. Araç vergi borcu sorgulama yapılması ile MTV borcunuzu öğrenip sonucunda ödeyeceğiniz miktarı belirleyip ödemenizi yapabilirsiniz. İnternet ortamının gelişmesiyle birlikte insanlarında hayatı bir hayli kolaylaştı. Ülkemizin de bu gelişmelere ayak uydurmasıyla birlikte birçok işlem kolaylıkla yapılabilir hale geldi. Bu gelişmeler arasında araç vergi sorgulama adınıza ait ceza sorgulama ve birçok işlem vardır. Araç sahibi olan vatandaşlarımız son zamanlarda en çok yaptığı işlemlerden biriside plakadan vergi borcu sorgulama olmuştur. 


Plakadan Vergi Borcu Sorgulama
 

Motorlu taşıt kullanıcıları trafikte taşıt kullanmak için devlete yılda 2 defa vergi ödemesi gerekir. Bu vergiler ocak ve temmuz ayında tarh edilir. Verginin duyurusu  genel duyuru yoluyla veya E-Devlet üzerinden tebliğ edilir. Ocak ayında tebliğ edilen temmuz ayına ait vergi için gecikme zammı ocak ayından itibaren uygulanmaz. Plakadan vergi borcu sorgulama yaparken aynı zamanda plakaya yazılan trafik cezası olup olmadığıda öğrenilebilir. Belirli aralıklarla aşağıda vermiş olduğumuz sorgulama butonundan sorgulama yaparak vergi borcu veya ceza varmı öğrenebilir erken ödeme indiriminden faydalanabilirsiniz.

Aşağıda vermiş olduğumuz bağlantıya tıkladıktan sonra açılan sayfada T.C. kimlik numarası ile interaktif vergi dairesi işlemleri için şifre ve güvenlik kodu istenmektedir. İnteraktif vergi dairesi şifreniz yoksa hemen alt kısmında E-Devlet ile giriş butonu vardır ona basarak Vatandaşlık kimlik numaranız ve şifreniz ile plakadan vergi borcu sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

Taşıt plakasına ait vergi borcu olup olmadığını öğrenmek için Tıklayınız.

Plakadan trafik cezası sorgulama Tıkla Sorgula ! 


Bu sayfadaki bilgiler ile siz de plakadan vergi borcu sorgulama ve ödeme işleminin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz. Sorgulama sonucunda ödeme yapmadığınız tüm vergi borçlarını online olarak ödeme imkanı sunmaktadır. Araç vergi borcu ödeme işlemini online olarak yapmanız için banka kartı veya kredi kartına sahip olmanız gerekmektedir. Sorgulama işlemi için Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) herhangi bir sorgulama ücreti almamaktadır. Sorgulama sonrasında ödeme esnasında da herhangi bir komisyon ücreti kartınızdan kesmemektedir. Ödemenizi ekranda görünen miktar kadar gönül rahatlığıyla yapabilirsiniz.

Paylaş: