Reklam
.

Plakadan Vergi Borcu Sorgulama

Aracınızın vergi borcunu online olarak sorgulayabilirsiniz. Vergi borcunuzu online olarak ödeyebilirsiniz.

Reklam
Plakadan Vergi Borcu Sorgulama

Her yıl Ocak ve Temmuz ayında araçlara ödenmesi gereken araç vergi borcu nasıl yapılır diye merak edenler için bütün detaylarıyla plakadan araç vergi borcu sorgulama aşağıda yer almaktadır. Araç vergi borcu sorgulama yapılması ile MTV borcunuzu öğrenip sonucunda ödeyeceğiniz miktarı belirleyip ödemenizi yapabilirsiniz. İnternet ortamının gelişmesiyle birlikte insanlarında hayatı bir hayli kolaylaştı. Ülkemizin de bu gelişmelere ayak uydurmasıyla birlikte birçok işlem kolaylıkla yapılabilir hale geldi. Bu gelişmeler arasında araç vergi sorgulama adınıza ait ceza sorgulama ve birçok işlem vardır. Yoğun iş hayatından vakit bulamayan vatandaşlarımız bu işlemlerden faydalanabilirler. Araç sahibi olan vatandaşlarımız son zamanlarda en çok yaptığı işlemlerden biriside plakadan vergi borcu sorgulama olmuştur. 

Plakadan Vergi Borcu Sorgulama
 

Vergi borcu sorgulama işlemini Gelir İdaresi Başkanlığının resmi web sitesinden, e-Devlet uygulamasından ve internet bankacılığından yapabilirsiniz. Plakadan vergi borcu sorgulama işlemi yapmak için bankaların mobil uygulamasından giriş yaptıktan sonra ödemeler sekmesine basılır açılan sayfada motorlu taşıtlar vergisi seçeneğine basarak araç plakasını ve sorgulama yapmak istediğiniz vergi döneminin yılını seçerek plakadan vergi borcu sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığından sorgulama yapmak için resmi sitesine giriş yaparak anasayfa da yer alan borç sorgulama ve ödeme sekmesinden MTV borcu sorgulamaya tıkladıktan sonra giriş yapmanız gerekecek giriş işlemlerinde kaydınız yoksa e- Devlet şifresi ile giriş yapma seçeneğini seçerek T.C. şifrenizi ve e-Devlet şifrenizi girdikten sonra açılan sayfada vadesi gelmiş ve vadesi gelmemiş vergi borçlarını görebilirsiniz. E-Devlet uygulaması üzerinden vergi borcu sorgulama işlemi yapmak için e-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra araçlarım seçeneğini arama kısmından arayarak adınıza kayıtlı olan araçların vergi borcu sorgulama ve diğer bütün bilgilerine ulaşabilirsiniz.


Bu sayfadaki bilgiler ile siz de plakadan vergi borcu sorgulama ve ödeme işleminin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz. Sorgulama sonucunda ödeme yapmadığınız tüm vergi borçlarını online olarak ödeme imkanı sunmaktadır. Araç vergi borcu ödeme işlemini online olarak yapmanız için banka kartı veya kredi kartına sahip olmanız gerekmektedir. Sorgulama işlemi için Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) herhangi bir sorgulama ücreti almamaktadır. Sorgulama sonrasında ödeme esnasında da herhangi bir komisyon ücreti kartınızdan kesmemektedir. Ödemenizi ekranda görünen miktar kadar gönül rahatlığıyla yapabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş