Plakadan Vergi Borcu Sorgulama 2021

Günümüzde plaka üzerinden birçok işlemi hızlı ve güvenli bir şekilde yapabiliyoruz. Bugün sizler için plakadan vergi borcu sorgulama 2021 konusunu araştırıp derledik. İşte detaylar.

Plakadan Vergi Borcu Sorgulama 2021

Arabanızın vergi borcunun olup olmadığını sorgulama işlemi yaparak öğrenebilirsiniz. Özellikle'de MTV borç sorgulama işlemleri günümüzde oldukça sık araştırılmaktadır. Yılda Ocak ve Temmuz ayları olmak üzere 2 kez Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödemesi yapılmaktadır. Araç sahibi milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren konuya ilişkin en çok MTV ödemesi ve borç sorgulama nasıl yapılır sorularına yanıt aramaktadır. Bugün sizler için plakadan vergi borcu sorgulama 2021 konusunu araştırıp derledik.

Plakadan Vergi Borcu Sorgulama 2021

Plakadan vergi borcu sorgulama ve MTV işlemleri, GİB (Gelir İdaresi Başkanlığı) İnternet Vergi Dairesi üzerinden gerçekleştirilebilir. Bu sayfa içerisinde sorgulama işlemlerinde plaka (varsa özel plaka), T.C. kimlik numarası (ya da vergi kimlik numarası) ve "tescil tarihi" bilgilerinin eksiksiz ve düzenli olarak girilmesi gerekiyor. Burada adınıza daha öncesen açılmış bir trafik cezası ya da vergi borcunuz olup olmadığını görebilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar İşlemleri

Araçlardan alınan vergiler, MTV Motorlu Taşıtlar Vergisi olarak geçer.

Motorlu Taşıtlar Vergi Sorgulama

Araç sahipleri vergi borçlarını kredi kartı ile ödeme yöntemi ile tercih edebilirler.

Araç Vergi Borcu Sorgulama sayfasından, ödeme işlemleri menüsüne tıklayarak; aracınızın plakasını, tescil tarihi bilgilerini girmeniz halinde borcunuzu öğrenebilirsiniz.

İnternet Vergi Dairesi

Plakadan Vergi Borcu Sorgulama sayfasında araç bilgilerinizi yanında, mükellef bilgilerine ve daha öncesinde yapmış olduğunuz ödemelerin kayıtlarına erişebilirsiniz. MTV ödemesi haricinde, ceza sorgulama işlemlerini de bu sayfa üzerinden görebilirsiniz.

Araç sahiplerinin en çok yaptığı hatalardan biri tescil tarihi bilgisinin yanlış yazılması üzerine sayfada hata almalarıdır. Gerekli bilgileri lütfen dikkat ederek yazın.

Eğer e-devlet sistemini kullanıyorsanız, ikinci bir yöntem olarak kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yaparak (alternatif olarak mobil veya elektronik imza) diğer birçok işlemde olduğu gibi elektronik ortamdan yine bu işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

MTV 2021 Oranları Ne Kadar Oldu?

Taşıt değeri 56.500 TL'yi geçmeyen ve motor hacmi 1.3 litrenin altında olan 1-3 yaş aralığındaki otomobillerin sahipleri yıl başından itibaren 1.051 TL MTV ödeyecek.

Matrah değeri 56.500 TL ile 99.000 TL aralığında olan ve yine motor hacmi 1.3 litrenin altında olan 3 yaşına kadar otomobillerde ise MTV oranı 1.115 TL olarak belirlenmiştir.

Motor hacmi 1.3-1.6 litre aralığında otomobillerde ise, matrah değeri 56.500 TL'nin altında olanlar 1.830 TL, 56.500 TL ile 99.000 TL aralığında ve 3 yaşına kadar olan otomobiller ise 2.015 TL MTV ödeyecek. Aynı grupta yer alan fakat matrah değeri 99.000 TL'nin üzerinde kalan araçlar da ise MTV oranı 2.197 TL olacaktır.

Yayımlanan tabloya göre en düşük MTV tutarı 109 TL iken, en yüksek MTV tutarı ise 50 bin TL'yi aşmaktadır.

MTV'de 31 Aralık 2017'ye kadar tescil edilmiş otomobillerde matrah değeri aranmıyor. Bu grupta sadece motor hacmine ve araç yaşına göre hesaplanan ve araç yaşına göre hesaplanan MTV tutarları, 1-3 yaş aralığında ve motor hacmi 1.3 litre'ye kadar olan otomobillerde 1.051 TL olarak açıklanıyor.

Motor hacmi 1.3-1.6 litre aralığında ve 3 yaşına kadar olan otomobillerde ise MTV tutarı yeniden değerleme tutarına göre 1.830 TL olarak belirlenmiştir.

Bundan bir yıl önce, Vergi Usul Kanunu'na göre 12 aylık ortalama üretici fiyat artışına göre belirlenen yeniden değerleme oranı TÜİK verileri uyarınca yüzde 22.58 olarak belirlenmişti. Fakat, MTV için belirlenen yeniden değerleme oranı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile yıl başında yüzde 12 olara revize edilmişti.

2018 yılında da, yeniden değerleme oranı yüzde 23.73 olduğu halde motorlu taşıtlar vergisindeki artış oranı yüzde 15.9 olarak belirlenmiştir.

2021 MTV tutarı ise, yeniden değerleme oranı olarak kabul edilen Türkiye İstatistik Kurumu'nn (TÜİK) Yurt İçi Üretici Fiyatları'nın ortalama fiyat artış oranı olarak açıkladığı yüzde 9.11 seviyesinde tescil edilmiş oldu. 

Ehliyet araba ekibi olarak internetteki bilgi kirliliğinini önleyerek, en yeni ve güncel bilgileri siz değerli kullanıcılarımıza ücretsiz olarak sunuyoruz. Bugün ki yazımızı inceleyerek plakadan vergi borcu sorgulama 2021 konusu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA!