Polislik İçin Yaş Sınırı 2021

Günümüzde polislik mesleğine oldukça büyük bir ilgi gösterilmektedir. Ancak polis olmak isteyen kişilerin gerekli şartları taşıyor olmaları gerekiyor. Bugün sizler için polislik için yaş sınırı 2021 konusunu araştırıp derledik.

Polislik İçin Yaş Sınırı 2021

Polis olmak isteyen kişilerden, belli başlı şartlar aranmaktadır. Bu şartlar yasalarca belirlendiği için gerekli şartları taşımayan kişilerin polis olmaları imkansızdır. Polis olmak için gereken şartlar İçişleri Bakanlığı bünyesindeki Emniyet Teşkilatı tarafından belirlenmektedir. Polis okularından mezun olan ve ilk kez polislik mesleğini yapacak olan kişilerin, yasalarca belirlenmiş olan şartları taşıyor olması gerekiyor. Bu şartlar arasında ise eğitim, sağlık, adli sicil ve yaş gibi birçok kısım bulunuyor. Bugün sizler için bütün detayları ile, polislik için yaş sınırı 2021 konusunu araştırıp derledik. İşte detaylar...

Polislik İçin Yaş Sınırı 2021

Polis akademisi, Emniyet Teşkilatının memur, amir ve yönetici ihtiyacını karşılamak üzere ön lisans, lisansüstü eğitim-öğretim, bilimsel araştırma, yayın ve danışmanlık yapan, bünyesinde fakülte, enstitü ve polis meslek yüksekokulları bulunan bilimsel özerkliğe sahip yükseköğretim kurumudur. Akademi görev ve yetkileri Polis Yüksek Öğretim Kanunu, Polis Akademisi Yönetim Birimleri Kuruluş Görev ve Çalışma Yönetmeliği ile düzenlenmiştir. Tabiki bu kurum ve kuruluşta görev yapabilmeniz için gereken şartları taşıyor olmanız gerekiyor. Polis Meslek Yüksekokulu öğrencisi olabilmek için; Polis Meslek Yüksekokulları Giriş Yönetmeliği'nin 5. maddesi gereği Yüksekokullara, 4652 sayılı Polis Yüksek Öğretim Kanununun 10 uncu maddesine belirtilen eğitim kurumlardan (Lise ve dengi okullardan) mezun olmak gerekiyor. Polis olmak isteyen adaylarda aranan eğitim şartı budur. Bu mesleği yapmak isteyen kişiler de yaş şartıda aranmaktadır. Polislik için yaş sınırı 2021, Polis Meslek Eğitim Merkezlerine (POMEM) başvuru yapacak olan kişiler için yaş sınırı 30 olarak belirlenmiştir. POMEM'e başvuru sırasında adayların 30 yaşından gün almamış olmaları gerekmektedir. Geçtiğimiz yıllarda bu yaş şartı askerliğini henüz yapmamış erkek adaylar için 28 olarak belirlenmişti. Ancak yapılan yeni düzenlemelerle birlikte yaş şartı sabitlendi ve 30 olarak belirlendi. Polis Meslek Eğitim Merkezleri'ne gidebilmek için askerliğini yapan ya da yapmayan tüm adayların 30 yaşından büyük olmaması gerekir. 27. dönem POMEM alımlarında "18 yaşını doldurduktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınır. Sınavın yapıldığı yılın 1 Ocak tarihi baz alınarak 30 yaşından gün almamış olanlar Polis Meslek Eğitim Merkezlerine kabul edilebilirler" açıklaması yapılmıştır. Polis Akademisi gerekli ücretler listesi aşağıda verilmiştir.

* Sınavlara itiraz ücreti: 75 TL,

* Mezuniyet belgesi: 20 TL,

* Diploma eki: 20 TL,

* Transkript: 20 TL,

* Ders başına müfredatlar: 5 TL,

* Bir eğitim öğretim dönemine ait müfredatlar: 50 TL,

* Bir eğitim öğretim yılına ait müfredatlar: 70 TL,

* İki eğitim öğretim yılına ait müfredatlar: 120 TL,

* Dört eğitim öğretim yılına ait müfredatlar: 200 TL olarak belirlenmiştir. 

İlgili Haber: Bekçi Olma Şartları 2021

Polis Meslek Yükseokulları Giriş Sınavı Şartları 2021

* TC vatandaşı olmak,

* Polis Meslek Yüksekokulları Giriş Yönetmeliği'nin 5. maddesi gereği Yüksekokullara, 4652 sayılı Polis Yüksek Öğretim Kanununun 10 uncu maddesinde belirtilen eğitim kurumlarından (Lise ve dengi okullardan) mezun olmak, yabancı ülkelerden mezun olanlar için Milli Eğitim Bakanlığından mezun olduğunuz okulla Türkiye'deki okullara denkli belgesi almak,

* PMYO Giriş Yönetmeliğinin 8. maddesi gereği: "18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş geçerli olmak kaydıyla, sınavın yapıldığı yılın 01 Ekim tarihi itibariyle 18 yaşını tamamlamış, bayan ve askerlik yapmayan erkek adaylar için 24 yaşından, askerlik hizmetini yapmış erkek adaylar için ise 26 yaşından gün almamış olmak",

* Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından yapılacak olan üniversiteye giriş sınavından istenilen puanı almış olmak, Polis Akademisi Başkanlığınca yapılan Aday Değerlendirme ve Seçme Sınavında ve ÖSYM Başkanlığı tarafından yapılacak olan PMYO yazılı (test) sınavında başarılı olmak şartları aranmaktadır. 

Polis Meslek Yüksekokulu Sınavlarına Başvuru Yaş Şartı 

17 Mayıs 2008 tarih ve 26879 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Polis Meslek Yüksekokulları Giriş Yönetmeliğinin 8. maddesinin (e) bendinde yer alan; "Sınavın yapıldığı yılın ekim ayının ilk günü itibarıyla askerliğini yapmayan erkek adaylar ile bayan adaylar için 18 yaşını tamamlamış ve 24 yaşından gün almamış olmak, askerlik hizmetini yapmış erkek adaylar için ise 26 yaşından gün almamış olmak (18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmeleri dikkate alınmaz ve geçerli sayılmaz.)" hükmü mevcuttur. 

Polislik İçin Boy Sınırı Kaçtır

04 Ağustos 2003 tarih ve 25189 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinin Hastalık Branşlarının Sınıflandırılması EK-3 I-A Dahili ve Harici hastalıklar başlıklı 7. maddesinde; "Liselerden Güvenlik Bilimleri Fakültesi ile Fakülte ve Yüksek Okul Lisans programına alınacak öğrencilerin boyları en az erkekler 167 cm, bayanlarda 162 cm olacaktır" hükmü mevcuttur.

Ehliyet araba ekibi olarak, internetteki bilgi kirliliğini önleyerek en yeni ve güncel bilgileri siz değerli kullanıcılarımıza ücretsiz olarak sunuyoruz. Bugün ki yazımızı inceleyerek polislik için yaş sınırı 2021 konusu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA!