Taşıt Kredisi Alma Şartları 2021

Araba almak için taşıt kredisi ihtiyacımız olur. Ancak taşıt kredisini almak için, banka tarafından belirlenmiş olan şartları taşıyor olmamız gerekiyor. Günümüzde birçok kişinin merak ettiği ve araştırdığı bir konu olan, taşıt kredisi alma şartları 2021 bütün detaylarıyla haberimizin devamında anlatılmıştır.

Taşıt Kredisi Alma Şartları 2021

Bankalardan kredi kullanmak isteyen kişiler, bankaların belirlemiş olduğu şartlara uygun olmak zorundadır. Eğer bir kişi kredi almak için bütün şartları taşımıyor ise, bankalardan kredi alabilmesi imkansızdır. Otomobiller, günlük yaşamımızın vazgeçillmesi zor bir unsuru haline gelmiş durumdadır. Ancak birçok kişi otomobil alabilmek için gerekli paranın tamamı elinde bulunmadığından, bankalara başvurarak kredi alma yoluna gitmektedir. Bankalar, sıfır kilometre ya da ikinci el taşıtlar için çeşitli krediler sağlamaktadır. Taşıt kredisi hizmeti sunan bankalar, kendi politikaları ve faiz oranları doğrultusunda farklı koşullarda taşıt kredileri verebilmektedir. Ancak yine de bankalardan taşıt kredisi almanın bazı temel koşulları mevcuttur. Taşıt kredisi alma şartları 2021 konusunu sizler için araştırıp derledik. İşte detaylar.

Taşıt Kredisi Alma Şartları 2021

Araba almak için eksik parası bulunan kişiler, bankalara müracaat ederek almak istedikleri araç için taşıt kredisi alabilmektedirler. Taşıt kredisi, otomobil satın almak isteyen ancak otomobilin fiyatının tamamını karşılayacak parası bulunmayan tüketiciler için bankalar tarafından verilen bir kredi türüdür. Belirli miktarda parayı belirli bir vade için, belirli bir faiz oranı ile kullanıcıya sunan bankalar, bu sayede insanların aylık sabit ve düzenli ödemeler yaparak otomobil sahibi olmasını sağlamaktadır. Kimi bankalar, taşıt kredisi verirken müşteriden kefil isterken, kimi bankalar ise kefil istemeyebilir. Kefil istenmediği durumlarda, satın alınan araç banka tarafından ipotek altına alınmaktadır. Bu sayede müşteri bankaya olan kredi borcunun taksitleri ödeyememesi durumunda satın aldığı aracı bankaya vermek durumunda kalmaktadır. Taşıt kredisi alma şartları 2021, taşıt kredisi almak isteyen kişilerde aranan en önemli şart kredi sicil notudur. Eğer bir kişinin kredi sicil notu düşük ise, kredi almasının imkanı yoktur. Kredi sicil notunuzu düşürmemek için, bankaya olan borçlarınızı düzenli olarak vaktinde ödemek zorundasınız. Taşıt kredisi alma şartları bütün detaylarıyla aşağıda maddeler halinde belirtilmiştir.

* Kredi kullanmak isteyen tüketicinin, 18 yaşını doldurmuş olması,

* Kredi kullanmak istediği sırada aktif olarak, en azından 6 aydan belli çalışıyor olmak, yani akti bir SGK kaydının olması,

* Satın alınacak olan taşıtın üzerinde başka bir banka ya da şahıs adına ipotek kaydının bulunmaması,

* Kredi kullanmak isteyen tüketicinin kredi puanının yeterli düzeyde olması,

* Kişinin gelirinin kredi taksitlerini ödeyebilecek düzeyde olması.

Taşıt kredilerinde yasal olarak belirlenmiş en uzun vade 60 aydır. Taşıt kredisi ile alınmış olan otomobil, kredi taksitleri ödenip sona erene kadar bankanın ipoteği altında bulunmaktadır. Kişi kredi ödemesini zamanında yapmazsa, bankanın taşıta el koyma hakkı bulunuyor. Taşıt kredisi ödemesi bittiği zaman ipotek ortadan kalkacaktır. 

İlgili Haber: İkinci El Taşıt Kredisi Yüzde Kaç Verilir

Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

Taşıt kredisi almak isteyen kişilerin, bankaların politika ve kurallarına uygun olması şarttır. Kredi kullanmak isteyen kişide aranan en önemli şart, kredi sicil notunun düzgün olmasıdır. Kredi sicil notu sizin daha önce bankalar ile olan ilişkilerinizi tanımlayan bir puanlama sistemidir. İkinci el taşıt satın almak için bankalara başvurarak, güncel taşıt kredisi faiz oranlarını öğrenmek gerekir. Buna göre tercih edilecek olan bankaya başvuru yapılarak ikinci el taşıt kredisi alınabilir. Taşıt kredisi hesaplama işlemi için bankaların şubelerine giderek çalışanların yardım alınabileceği gibi, taşıt kredileri hakkında bilgi sahibi olmak için bu amaçla kurulmuş çeşitli web sayfalarından' da yararlanabilirsiniz.

Taşıt Kredisi Ne Kadar Çıkar?

Almak istediğiniz taşıt kredisinin bir üst limiti bulunmaktadır. Eğer almak istediğiniz tutar bankaların belirlenmiş olduğu limiti geçiyor ise, o tutarı alamazsınız. Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelik' te, 15 Ocak 2019 tarihinde bir değişiklik yapılmıştır. Bu değişiklikle birlikte, kasko ya da fatura bedeli 120 bin Türk Lirasını geçmeyen araçların yüzde 70' ine kadar, 120 bin Türk Lirasını geçen araçların 100 bin Türk Lirasına kadar olan kısmı için yüzde 70' ine ve 120 bin Türk Lirasını aşan kısmı için' de yüzde 50' sine kadar taşıt kredisi verilebilmektedir.

Ehliyet araba ekibi olarak, internetteki bilgi kirliliğini önleyerek en yeni ve güncel bilgileri siz değerli kullanıcılarımıza ücretsiz olarak sunuyor. Bugün ki yazımızı inceleyerek Taşıt Kredisi Alma Şartları 2021 konusu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA!