Taşıt Kredisi Alma Şartları

İkinci el taşıt kredisi kullanmak isteyenler için, ikinci el taşıt kredisi şartları haberimizin devamında anlatılmıştır.

Taşıt Kredisi Alma Şartları

Acil para ihtiyacımızı karşılamak için, krediye ihtiyaç duyduğumuz zamanlar olabilir. Para ihtiyacını karşılamak için, aracınızın üstüne kredi çekip kullanabilirsiniz. Bankalar belli başlı özellikleri olan araçlara kredi vermektedir. Kredi tutarı bütün araçlarda farklılık göstermektedir. Kredi hesaplaması yapılırken aracınızın modeli ve cinsi göz önüne alınmaktadır. Aracınız gereken standartlara uygun ise eğer, yapmanız gereken tek şey krediyi almak için bankaya müracaat etmek olacaktır. Bankaya giderken yanınızda mutlaka bulundurmanız gereken şey, aracın ruhsatıdır. Aracınızın ruhsatı ile bankaya müracaat ettiğiniz zaman aracınızı çıkan krediyi çekip kullanabilirsiniz. Günümüzde en çok merak edilen ve araştırılan konuların başında gelen, taşıt kredisi alma şartları nelerdir? Haberimizin devamında bütün detaylarıyla anlatılmıştır.

Taşıt Kredisi Alma Şartları

İkinci el taşıt kredisini çekmeden önce bilmeniz gereken önemli şeyler vardır. Öncelikle bankanın bu parayı size aracınızı ipotek karşılığı verdiğini unutmayınız. Eğer ki ödemelerinizi düzenli bir şekilde zamanında yapmazsanız, bankanın aracınıza el koyma yetkisi olacaktır. Bu yüzden kredi borcunuzu vaktinde ve zamanında ödemeye oldukça özen göstermelisiniz taşıt kredisi alma şartları nelerdir? İkinci el araçlara kredi verilirken aranan ilk şart yaş sınırıdır. İkinci el taşıt kredisi 2021 yılına göre hesaplandığı için, 2016 modelin altında olan araçlara kredi verilmemektedir. 2016-2021 yılları arasında olan araçlar, taşıt kredisini alabilmektedirler. Aracınızın modeli standartlara uygun ise, bankaya aracınızın ruhsatı ile müracaat ettiğiniz zaman çıkan krediyi alıp kullanabilirsiniz. Taşıt kredisi hesaplanırken göz önünde bulundurulan hususlar vardır. Kredi hesaplanırken aracınızın marka modeli, motor hacmi gibi önemli özellikler göz önünde bulundurulur. Bütün herşey incelendikten sonra aracınıza özel çıkan kredi tutarını, bankadan temin ederek kullanabilirsiniz. Hangi araca ne kadar kredi çıkıyor öğrenmek istiyorsanız krediye uygun araçlar konumuzda araç modelleri ve gerekli hesaplamalar yapılmıştır.

Kredi Onaylanmasında Bazı Önemli Hususlar Vardır

- Taşıt kredisi araç üzerine hipotek konularak veriliyor olsa da kredi kullanacak şahsın ödeme durumu ve sicili değerlendirilmektedir.

- Taşıt kredisi kullanmak için maaş bordrosuna ihtiyaç vardır. ( Bazı özel şirketler tarafından bordro gerekmeksizin kullandıran şirketler vardır)

- Taşıt kredisi normal şartlarda 5 yaş ve daha genç araçlara çıkmaktadır. (Bazı özel bankalar daha yaşlı araçlara kredi kullandırır fakat diğer bankalara göre kredi faiz oranı 0.30 civarında fazladır.)

Geçici Kimlik Belgesi ile Kredi Çekilir Mi

- Kredi onaylansa dahi geçici kimlik belgesiyle kredi kullanımına izin verilmez.

İlgili Konu: Krediye Uygun İkinci El Arabalar

Taşıt Kredisi Nasıl Hesaplanır ?

İkinci el taşıt kredisi bütün araçlara farklı tutarda çıkmaktadır. Birçok kişi bunun sebebini merak etmektedir. Çünkü benim arabam aynı model aynı marka ama bana neden daha az kredi çıkıyor? Diye merak edebilirsiniz. Araç kredisi hesaplanırken göz önünde bulundurulan belli başlı şeyler vardır. Örneğin sizin aracınıza az tutarda kredi çıkarken, aynı marka model araca daha fazla kredi çıkabilir. Bunun sebebi ise, araç paket farkıdır. Sizin aracınız, fazla kredi çıkan aracın paketinden daha düşük bir paket olabilir. İkinci el taşıt kredisi nasıl hesaplanır? İkinci el taşıt kredisi hesaplanırken aracın markası, modeli ve hangi seri olduğu göz önünde bulundurularak bir tutara ulaşılır. Çıkan tutarın %70' i alınarak, kullanabileceğiniz kredi tutarı ortaya çıkar.


İlgili Konu: Taşıt Kredisi Yaş Sınırı Kaçtır?

İkinci El Taşıt Kredisini Nasıl Alırım ?

Aracınızın gereken standartlara uygun ise eğer, taşıt kredisini alabilirsiniz. Taşıt kredisi verilerken araçlarda yaş sınırı göz önünde bulundurulur. 2016 modelden daha düşük olan araçların kredi alması mümkün değildir. Taşıt kredisini sadece 2016-2021 modeller arasındaki araçlar alabilirler. İkinci el taşıt kredisini alabilmek için, aracınızın ruhsatı ile bankaya müracaat etmeniz gerekmektedir. Banka personeli size verilebilecek olan kredi tutarını hesapladıktan sonra, kredinizi çekip kullanabilirsiniz. Kredi borcunuzu vaktinde ve zamanında ödemeye çok dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde bankanın aracınıza el koyma hakkı olacaktır.

Paylaş: