Trafik Cezası Kaç Yılda Silinir 2021

Bir çok araç sahibi vatandaşımız araç kullanırken trafik kurallarına uyarak halkın mal ve can sağlığını düşünmektedir. Fakat günümüzde trafik cezası alma oranı oldukça fazla bir artık göstermiştir, bunun sebebi ise siz aracınızı ne kadar dikkatli ve trafik kurallarına uysanız bile ceza yiyebiliyor olmanızdır. Cezaların bir çoğu ise gittiğimiz yolu boş sanarak aşırı hızlanma sonucu radara yakalanarak ceza yiyoruz. Peki 2021 yılında trafik cezaları ne kadardır ? Trafik cezaları kaç yılda siliniyor sorusuna yanıt arıyorsanız eğer doğru yerdesiniz. Haberimizin devamından detaylara ulaşabilirsiniz.

Trafik Cezası Kaç Yılda Silinir 2021

Ülkemizde trafik kurallarına herkesin uyması için belli yaptırımlar ve cezalar uygulanmaktadır. Özellikle günümüzde trafik cezaları çok fazla artmış ve devletimiz bunu önlemek amacıyla trafik cezalarını oldukça katılaştırmıştır. Trafik cezaları herkesin güvenli ve huzurlu bir şekilde yaşaması ve kazaları en aza indirerek can ve mal kaybını önlemek amacıyla uygulanmaktadır. Ülkemizdeki birçok trafik cezasının sebebi ise bilmeden alınan cezalardır, mesela siz yolu tamamen boş görüp bu yolda radarda olmaz cezada almam diyerek aracı kullanırken bir bakıyorsunuz arkanızdan cezası gelmiş. Birçok yerde hız sınırı vardır ve sürücüler bu hız sınırına uymakla zorunludur. Son düzenlemeyle birlikte trafik cezalarında yayalara da birçok hak tanınmış ve yaya geçitlerinde sürücülerin mutlaka yayalara yol vermesi zorunlu hale getirilerek uygulanmaya başlanmıştır. Peki diyelim ki aracınızı çok dikkatli bir şekilde kullanımınıza rağmen ceza yediniz trafik cezası kaç yılda silinir ve kaç gün içinde ödenmesi gerekir hepsi ve daha fazlası haberimizin detaylarında.

Trafik cezası halkın mal ve can güvenliğini sağlamak ve herkesin huzurlu bir şekilde rahatça yaşamasını sağlamak için uygulanan bir yaptırımdır. Trafik cezalarının en büyük özelliği ise kaza oranlarını en aza indirerek halkın mal ve can güvenliğini sağlamaktır. Siz araç kullanırken bütün kurallara uysanız bile hiç beklemediğiniz bir yerden ceza yiyebilirsiniz, özellikle cezaların birçoğu radardan aşırı hız sebebiyle yazılmaktadır.  Radar sistemi sinyal göndermeye dayalı olarak çalışmaktadır, sinyali gönderir ve sinyali geri alma sistemiyle çalışarak hızınızı tespit eder ve hızınız olmanız gerekenden fazla ise fotoğrafınızı çekerek arkanızdan cezanızın yollanmasını sağlar. Radar sistemi iki farklı şekilde çalışmaktadır radyo sinyali gönderen radar ve lazer sinyali gönderen radar olarak üzerine doğru gelen aracın plakasına denk gelecek şekilde sinyal yollama sistemiyle çalışmaktadır. Trafikte araç kullanırken yazışan cezaların kanunca belirlenmiş silinme süresi vardır. Trafik cezaları kaç yılda silinir sorusunun cevabını detaylarıyla açıklayacağım.

Trafik Cezası Kaç Yılda Silinir 2021

Günümüzde trafik cezalarının artmasının ardından birçok vatandaşımızın merak ettiği ve araştırdığı konuların başında gelen trafik cezaları kaç yılda silinir sorusunun cevabını detaylarıyla öğreneceksiniz. Öncelikle arkadaşlar aracınızın trafik cezası olması her açıdan büyük sıkıntı sizin için çünkü herhangi trafik cezası olan bir araç muayeneden bile geçememektedir. Trafik kurallarına olduğunca uyarak halkın mal ve can güvenliğini gözetmek sizler için büyük önem arz etmektedir. En başta da trafik kurallarına kendiniz ve sevdikleriniz için uymanız gerekmektedir, çünkü kaza anında en çok kendinize ve sevdiklerinize zarar verirsiniz. Trafik cezası aldıysanız eğer bunu indirimli bir şekilde ödeyebilirsiniz, mesela diyelim ki araç kullanırken fark etmediniz ve kırmızı ışıkta geçtiniz 288 Türk Lirası tutarında bir ceza alırsınız. Ama bu cezayı size tebliğ edildikten sonra 15 gün içinde öderseniz belirli bir oranda indirim alırsınız ve indirimli ödeme yaparsanız. Trafik cezalarında Adli para cezaları ile ilgili zamanaşımı süresi 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu' nun 68 inci maddesinde genel süre şeklinde on yıl olarak belirlenmiştir. Ama size tavsiyemiz ceza aldıysanız eğer kendiniz için ve daha az bir miktarda para ödemek için cezanın size tebliğinden itibaren 15 gün içinde indirimli ödeme yapmanız olacaktır. 

İlgili Konu: Trafik Cezası Gününde Ödenmezse Ne Olur?

Trafik Cezaları Nereye Ödenir 2021

Trafik cezalarını zamanda ödemeniz çok önemlidir, trafik cezalarınızı PTT Şubelerinden, vergi dairesinden ya da online internet aracılığıyla ödeyebilirsiniz. İnternetin günümüzde çok yaygın bir şekilde kullanılıyor olması sebebiyle hiç bir yere gitmeden evinizden cezanızı online ödeme sistemiyle ödeyebilirsiniz. Sizde kendi internet bankacılığınızdan ya da google arama motoruna trafik cezası ödeme yazarak cezanızı online ve hızlı bir şekilde ödeyerek kurtulabilirsiniz.