47/1-B Trafik Ceza Kodu Nedir 2021

Trafikte kural ihlali yapan sürücülere, cezaları bir kod ile tebliğ edilmektedir. Günümüzde birçok sürücünün merak ettiği bir konu olan, 47/1-B trafik ceza kodu nedir 2021 konusu hakkında detaylı bilgi haberimizin devamındadır.

47/1-B Trafik Ceza Kodu Nedir 2021

Trafikte araç kullanırken, trafik kurallarına bütün sürücüler uymak ile yükümlüdür. Eğer araç kullanırken kural ihlali yaparsanız, trafik cezası almanız kaçınılmaz olacaktır. Ülkemizde vergi dairesi başkanlığı tarafından pek çok vergi belirlenmiştir. Vergi dairesi başkanlığı düzenlemiş olduğu bu vergilere ayrı ayrı kodlar belirlemiştir. Bu kodlar sayesinde her verginin ayrıntısı da belilenmiştir. Vergi kodları pek çok ayrıntıyı belirttiği gibi verginin miktarını da yine aynı şekilde belirtmektedir. Türkiye' de düzenlenmiş vergi türlerinden biri de 47/1-b' dir. Birçok kişinin merak ettiği bir konu olan, 47/1-b trafik ceza kodu nedir 2021 ile ilgili detayları sizler için derledik.

47/1-B Trafik Ceza Kodu Nedir 2021

Trafikte kural ihlali yapan sürücülere cezai işlemler uygulanmaktadır. Trafik kuralları, toplumun can ve mal güvenliğini sağlamak maksadıyla Karayolları Trafik Yönetmeliği Kanunu tarafından düzenlenmektedir. Kanun bu konuda çok nettir, eğer bir sürücü belirtilen kurallara uymayarak ihlal yaparsa anında ceza işlemi uygulanır. 47/1-B Trafik ceza kodu nedir 2021 kırmışı ışıkta geçen sürücülere uygulanan bir trafik cezasıdır. Bu ceza kod ile tebliğ edildiği için birçok kişi bu cezayı merak etmektedir. Kırmızı ışıkta geçme cezası ise, Karayollarının 47. maddesine göre kırmızı ışıkta geçen sürücülere 47/1-b cezası uygulanır ve 20 ehliyet puanı eksilir. 2021 yılı kırmızı ışıkta geçmenin cezası da 314 Türk Lirasıdır. 

İlgili Haber: Sarı Işıkta Geçme Cezası 2021

Kırmızı Işık Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

47/1-b trafik cezasına itiraz için Sulh Ceza Hakimliklerine şahsen müracat etmeniz ve aşağıda belirtilen evrakları eksiksiz hazırlamanız gerekiyor. 

1- 47/1-b trafik cezasına neden itiraz ettiğinizi belirten Sulh Ceza Hakimliklerine sunulmak üzere dilekçe,

2- 47/1-b trafik cezası fotokopisi,

3- 47/1-b trafik cezası tebligatı fotokopisi,

4- Ruhsat fotokopisi,

5- Kimlik fotokopisi,

6- Ehliyet fotokopisi,

8- Varsa haklı olduğunuzu belirten somut delilinizi gösteren ek dokümanlar.

47/1-B Cezası İndirimli Tutar Ne Kadar?

47/1-b cezası bulunan kişiler için indirim uygulanmaktadır. Bu indirim cezanın sürücüye tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödendiği taktirde %25 oranında uygulanmaktadır.

47/1-B Trafik Cezası Ödeme İşlemi Nasıl Yapılır?

47/1-b cezasını sürücüler tebliğ edilmeden öncede ödeyebilmektedir. Trafik cezaları e-devlet sisteminde görülmektedir. 47/-b cezası bildirim olarak sürücülere geldiğinde kredi kartı veya taksitle ödenebilir. 

47/1B Kusura Oranı Yüzde Kaç?

47/1-b ceza maddesi isei 47/1-b kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 47/1-b maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek. Birden fazla kusurlu taraf var ise 47/1-b kusur oranı %75 "asli kusur" sayılır. Eğer kazada haklı olduğunuzu düşünüyorsanız, itiraz etme hakkınız bulunmaktadır. 

47/1-B İtiraz Dilekçesi Örneği

Kırmızı ışıkt ihlali yaptıysanız ya da haksız yere ceza aldığınızı düşünüyorsanız, itiraz etme hakkınız bulunuyor. Sizi kimse durdurmadan plakanıza işlem yapıldı ise, 47/1-b trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 47/1-b cezasının gereksiz yazıldığını iddia edebilirsiniz. 

Ehliyet araba ekibi olarak, internetteki bilgi kirliliğini önleyerek siz değerli kullanıcılarımıza en güncel ve yeni bilgileri ücretsiz olarak sunuyoruz. Bugün ki yazımızı inceleyerek 47/1-B Trafik Ceza Kodu Nedir 2021 konusu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.