51/2-A Trafik Cezası Nedir

Trafikte kural ihlali yaptığımız zaman, kural ihlalinden ceza almaktayız. Trafik cezaları kod olarak tebliğ edildiği için, birçok kişi kodun ne olduğunu merak etmektedir. 51/2-A trafik cezası nedir bütün detaylarıyla haberimizin devamındadır.

51/2-A Trafik Cezası Nedir

Trafik kuralları, toplumun mal ve can güvenliğini korumak için yasalarca belirlenmiştir. Bu kurallara uymayan sürücülere, ihlal yaptığı için anında ceza işlemi uygulanmaktadır. Karayolları Trafik Yönetmeliği Kanunu toplumun can ve mal güvenliğini sağlamak açısından bu cezaları uygulamaktadır. Birçok sürücünün merak ettiği konu ise, kod ile tebliğ edilen trafik cezalarının ne olduğudur. 51/2-A trafik cezası nedir bütün detaylarıyla haberimizin devamında anlatılmıştır. 

51/2-A Trafik Cezası Nedir

Teknolojinin son zamanlarda oldukça gelişmesiyle birlikte, trafikte araç kullanan sürücülere yazılan ceza oranında ciddi artışlar görülmektedir. Karayolları Trafik Yönetmeliği Kanunu yaptığı düzenlemeler ve aldığı tedbirler ile birlikte, trafikte ihlal yapan sürücüleri anında tespit ederek ceza işlemini uygulamaktadır. Trafik cezaları belirli kodlar ile tebliğ edildiği için, birçok sürücü bu kodların ne anlama geldiğini merak etmekte ve araştırmaktadır. 51/2-A trafik cezası nedir trafikte araç kullanırken yasalarca belirlenmiş olan hız sınırını aşan sürücülere radar sistemi tarafından tespit edilerek uygulanan cezadır. Bu trafik cezası, yönetmelikte belirlenen hız sınırlarını %30' dan %50' ye kadar (50 dahil) aşmak olarak tanımlanıyor. Bu kural ihlalini yapan sürücülere uygulanan trafik cezası tutarı 314 Türk Lirasıdır. Bu kural ihlalini gerçekleştiren sürücülerin ehliyet puanından 10 puan silinmektedir. Ancak bu cezayı alan sürücülerin, cezayı indirimli olarak ödemeleri mümkündür. Trafik cezası size tebliğ edildikten sonra 15 gün içerisinde ödeme işlemi sağlarsanız %25 indirim hakkı kazanırsınız. Bu durumda ise 314 TL olan trafik cezasını 235,50 TL olarak ödersiniz. 

İlgili Haber: 47/1-B Trafik Ceza Kodu Nedir 2021

Ehliyet Ceza Puanı Nedir?

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanmış olan trafik cezası rehberinde ceza maddeleri 51/2-a ceza puanı sürücüye tanzim (yazıldığı) edilmesi durumunda 10 ceza puanı sürücünün sürücü belgesine işlenmektedir. İşlenen bu ceza puanının ne zaman silindiğini birçok kişi merak etmektedir. Ancak sürücü belgesine işlenen ceza puanı silinmemektedir. Ancak "Ceza puanı uygulaması, puanlama ve trafik kazası nedeniyle sürücü belgelerini geri alınması" başlıklı Karayolları Trafik Kanunu' nun 118. maddesi "Trafik suçunun işlendiği tarihten geriye doğru bir yıl içinde toplam 100 ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri 2 ay süre ile geri alını ve eğitime tabi tutulurlar" denilmektedir. Trafik cezasının tanzim (yazıldığı) edildiği tarihten bir yıl içerisinde farklı trafik cezalarından dolayı 100 ceza puanını tamamlarsanız ehliyetinize el konulur. Kıscası ceza puanları silinmez anca bir yıl sonrasında artık hesaplamaya tabi tutulmazlar. 

Ehliyet Ceza Puanı Nasıl Sorgulanır?

Yönetmelikte belirlenen hız sınırlarını %10' dan %30' a (otuz dahil) kadar aşmak, yani 51/2-a trafik cezası veya farklı trafik kural ihlalinden dolayı ceza işlemine tabi olmuş olabilirsiniz ve sürücü belgenize bir yıl içerisinde birden fazla trafik cezası yazıldı ehliyet ceza puanınızı merak ediyorsanız aşağıda belirlenen şeyleri uygulayabilirsiniz.

1- Trafik Denetleme Şube Müdürlüklerine,

2- Trafik Denetleme Büro Amirliklerine,

3- Jandarma Trafik Tim Komutanlıklarına sorgulatarak öğrenebilirsiniz.

Şahsen müracaatta bulunarak bilgi alabilirsiniz. Gelişen teknolojinin sağladığı imkanlardan faydalanmakta mümkündür. Hiçbir yere gitmeden sürcü belgesi ceza puanınızı öğrenebilirsiniz. E-devlet sistemi üzerinden Sürücü belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulaması yaparak öğrenmeniz mümkündür.

Ehliyet araba ekibi olarak, internetteki bilgi kirliliğini önleyerek en yeni ve güncel bilgileri siz değerli kullanıcılarımıza ücretsiz olarak sunmaktayız. Bugün ki yazımızı inceleyerek 51/2-A Trafik Cezası Nedir konusu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA!