73/C Trafik Cezası Nedir

Trafikte araç kullanırken, yapılan kural ihlalleri sebebiyle ceza işlemleri uygulanmaktadır. 73-C trafik cezası nedir bütün detaylarıyla haberimizin devamında anlatılmıştır.

73/C Trafik Cezası Nedir

Trafik kuralları, toplumun can ve mal güvenliğini korumak için yasalarca belirlenmektedir. Toplumun can ve mal güvenliğini sağlamak için, herkes kurallara uymak zorundadır. Trafikte araç kullanımı sırasında güvenliği arttırmak için Karayolları Trafik Kanunu içerisinde birçok madde yer almıştır. Bu maddeler trafik kurallarına uyulmadığı takdirde, uyulmayan trafik kuralına göre kesilecek olan para cezasını ve sürücüye verilecek olan ceza puanını belirtmektedir. Bunlardan birisi olan, 73/c trafik cezası nedir konusunu sizler için araştırıp derledik.

73/C Trafik Cezası Nedir 

Trafikte hareket halinde iken araç içinde cep telefonları veya benzer iletişim araçlarının kullanılması yasaktır. Bu yasak ise kanunda 73/c trafik cezası olarak bilinmektedir. Cep telefonu gibi iletişim araçları sürücünün dikkatini dağıttığı için kazaya sebep olması nedeniyle yasaklanmıştır. Hem sürücünün hem de vatandaşların can güvenliği için bu yasak Trafik Kanununda 73/c maddesi olarak yer almıştır. 73/c trafik cezası nedir, 73/c trafik cezası trafikte hareket halinde iken araç telefonu ya da cep telefonları gibi veya benzer iletişim araçlarının kulllanılmasını yasaklayan maddedir. Trafik Kanununun 73/c maddesine göre uygulanan para cezası tutarı 2021 yılında 314 Türk Lirasıdır. Ayrıca 20 ehliyet puanı da kesilir. Cezanın tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi halinde %25 oranında bir indirim uygulanır. Cezanın indirimli tutarı ise 235,50 Türk Lirasıdır. 

Trafik Cezası Nasıl Ödenir?

Trafikte yapılan kural ihlalleri, ceza almamıza sebep olmaktır. Yasalarca belirlenmiş olan kurallara bütün sürücülerin uyması zorunlu kılınmıştır. Araç kullanırken kural ihlali yaptığı tespit edilen kişiye anında ceza işlemi uygulanır. Trafik cezası nasıl ödenir sorusunu birçok kişi merak etmektedir. Öncelikle trafik cezasını ödemenizin birden fazla yolu bulunmaktadır. Ceza ödeme işleminizi e-devlet üzerinden araç borç sorgulaması yaparak hızlı ve güvenli bir şekilde ödeyebilirsiniz. Bir diğer yöntem ise, bankanızın mobil uygulaması üzerinden ödemeler kısmından sorgulama yaparak borcunuzu ödeyebilirsiniz. Borcunu internetten ödemek istemeyenler ise, vergi dairelerine müracaat ederek borç ödeme işlemini gerçekleştirebilir.

Ehliyet araba ekibi olarak, internetteki bilgi kirliliğini önleyerek en yeni ve güncel bilgileri siz değerli kullanıcılarımıza ücretsiz olarak sunuyoruz. Bugün ki konumuzu inceleyerek 73/C Trafik Cezası Nedir  sorusu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

İlgili Haberler:

47/1-B Trafik Ceza Kodu Nedir 2021

51/2-A Trafik Cezası Nedir