2021 Trafik Cezaları Listesi


2021 Trafik Cezaları Listesi

2021 yılında beklenen trafik cezalarında yüzde 22'lik artış yapıldı işte yeni zamlarla birlikte 2021 trafik cezaları .Trafik cezaları listesi aşağıda detaylı olarak listelenmiştir.

2021 Trafik Cezaları Listesi

Bir çok kişi trafik ceza ücretleri 2021 yılında ne kadar olacak diye merak etmektedir. Trafik cezaları bu yılda, Maliye Bakanlığı'nca belirlenen yeniden değerleme oranı yüzde 22 lik artış yapılarak zam uygulanmıştır. Maliye Bakanlığınca 2019 yılında zam olmamıştı fakat bu yılda yüzde 22'lik zam uygulanmıştır. Trafik görevlileri, araç trafiğinin can ve mal güvenliğinin sorunsuz bir şekilde akışını sağlamak amacında olduğundan dolayı trafikte birtakım yaptırımlara zorlamak zorundadır. Trafikte diğer araçların güveniğini sağlamak amaçlarından biriside kara yollarında aşırı sürat yapan sürücülere uygulanan hız limiti uygulamasıdır. Yani otobüs, minibüs, otomobil, kamyonet gibi çeşitli kara araçları kara yollarında yol durumuna göre trafik kuralları kapsamında belirlenmiş hızda gidebilirler. En fazla yapmaları gereken hız belirtilen hız limitleridir. Bu hız sınırlarını aşan sürücülere trafiği tehlikeye atmaktan dolayı ceza uygulanmaktadır. Bu sadece trafikteki diğer insanların canlarını tehlikeye attıklarından dolayı değil kendi can güvenliği açısından da uymaları gerekmektedir. Emniyet ve İstanbul Ticaret Üniversitesi'nin imzaladığı protokolde hız limitlerini aşan motorlu taşıt sürücüleri anında belirlenip uyarılıp cezası kesilecektir.

2021 Trafik Cezaları Listesi

İçişleri Bakanlığı trafik cezalarına karşı''interaktif mesaj'' adlı yeni bir sistem uygulaması bekleniyor. Emniyet Genel Müdürlüğü ile İstanbul Ticaret Üniversitesi arasında imzalanan ''İnteraktif Uyarı ve İnteraktif Denetim Sistemi'' ile trafikte kural ihlali yapan sürücüler belirlenip hem uyarı hemde ilhal ettikleri suçun cezası gönderilecektir. 
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, trafik görevlileri artık drone ile cezai işlem uygulamaya başladılar. Trafik görevlileri, emniyet kemeri takmadan araç kullananları, mobese kameraları ve droneler ile tespit ederek cezai işlem uygulamaktadır. Kısa uzun mesafe ayırt etmeksizin emniyet kemeri takarak hem can güvenliğinizi korumaya almış olursunuz hemde olası para cezasından korunmuş olursunuz. 


Trafikte yeni sistem uygulanması bekleniyor!

2021 Trafik cezaları belli oldu. Karayolları Trafik Kanunu'nda yapılan değişikliğin TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilmesiyle bu yıldan itibaren uygulanacak trafik cezası miktarları belirlendi.

Alkollü araç kullanmamak, araç takip mesafesini korumak, hatalı sollamalar yapmamak ve emniyet kemeri kullanmak, trafikte can ve mal güvenliğini sağlamak açısından belli başlı kurallar arasında yer almaktadır. Trafik kurallarını ihlal ederek hem yayanın hemde kendi canını tehlikeye atan sürücü trafik cezasıyla karşı karşıya kalacak. Trafik cezalarını bilmenin yanısıra trafikteki herkesin can güvenliği için bilip uygulamakta daha yararlıdır.

Peki trafik cezalarıyla hangi kusurlu davranış için ne kadar trafik cezası ödeyeceğiz işte 
trafik cezaları listesi;

- Trafikte aşırı hız yaparak trafiği tehlikeye atanların hız sınırını %10-30 aşanlara 314 TL, hız sınırını %30-50 aşanlara 652 TL, hız sınırını %50'den fazla aşanlara 1.339 bin TL para cezası uygulanacaktır. Hız sınırını 1 yıl içerisinde 5 kez aşanların ehliyetlerine 1 yıl süreliğine el konulacaktır. 

- Usülsüzce çakar lamba ve siren kullananlara çakar lamba cezası 2.662  TL. Söz konusu aracı kullanan kişi araç sahibi değilse bu kişi için ehliyete el konulması da söz konusu olacak.

- Gereksiz yere aşırı derece kornaya basmak, aracının egsoz sistemini değiştirerek abartı egsoz takarak rahatsızlık vermek, otomobil için uygun olmayan yüksek sesli sistemleri kullanarak çevre halkı rahatsız etmek, bu gibi araçta teknik olarak oynamalar yaparak çevreyi rahatsız edenler 2.662 TL para cezasıyla karşılaşacaklardır. 

- Şehir içinde drift atarak halkın can güvenliğini tehlikeye atanlara drift cezası 6.668 TL para cezası uygulanacaktır.

- Trafikte telefon gibi iletişim aracı kullananlara telefon kullanma cezası 314 TL para cezası ödeyecektir. 

- En çok ihlal edilen trafik cezalarından birisi ise kırmızı ışık cezasıdır, peki 2021 kırmızı ışık cezası ne kadar? 3 defa kırmızı ışıkta geçenlerin ehliyetine 30 gün el konulacaktır. Yılda 3 kez daha kırmızı ışıkta geçenlerin 45 gün ehliyetlerine el konulacaktır. Yılda 3 kez 3. kez kırmızı ışık ihlali yapanların 60 gün ehliyetlerine el konulacaktır. Bu kuralı ilk defa ihlal eden sürücüler 314 TL para cezası ödeyecektir.

- Kamyon ve tırların emniyet şeridi ihlal ettikleri takdirde şerit ihlali cezası 649 TL para cezası ödeyeceklerdir. Sol şeridi sürekli ihlal eden kamyon ve çekiciler 2.662 bin TL para cezası ödeyeceklerdir.

- Araç muayenesini yaptırmayanlara 314 TL muayenesiz araç kullanma cezası uygulanacaktır. Emniyetsiz raporuna rağmen trafiğe çıkanlara 649 TL para cezası uygulanacaktır.

- Ehliyetsiz olarak trafikte sürücü olur belgesi olmayan vatandaşlar motorlu taşıt kullandıkları takdirde araç kullanımında ehliyetsiz araç kullanma cezası 2.686 TL para cezası ödeyeceklerdir.

- Ruhsatsız araç kullanma cezası 144 TL para cezası ödeyeceklerdir.

- Aracın muayenesini geçirenler muayenesiz araç kullanma cezası 144 TL para cezası ödeyeceklerdir.

- Trafik işaretlerine uymayanlar 144 TL para cezası ödeyeceklerdir.

- Yasak yerden dönen sürücüler 144 TL para cezası ödeyeceklerdir.

- Hatalı sollama cezası yapanlar 314 TL para cezası ödeyeceklerdir.

- Takip mesafesini ihlal eden sürücüler 144 TL para cezası ödeyeceklerdir.

- Engelli yerine araç park etme cezası 286 TL para cezası ödeyeceklerdir.

- Radarın belirleme cihaz cezası bulundurmak kullanmanın cezası 4.049 TL'dir.

- Trafikte uyuşturucu madde kullananarak araç kullanıp trafiği tamamen tehlikeye atan sürücülere 6.877 TL ceza uygulanacaktır. 

- Hususi otomobili 0,50 promilin üzerinde alkollü kullananlara alkollü araç kullanma cezası 1.224 TL ceza ödeyeceklerdir. 

- Hususi otomobili tekrar alkollü kullanarak yakalanmaları durumunda ikinci defa alkollü araç kullanma cezası 1.671 TL ceza ödeyeceklerdir.

- Hususi otomobili 3 defa alkollü kullananlara üçüncü defa alkollü araç kullanma cezası 2.685 TL ceza uygulanacaktır. 

- Hususi otomobil harici diğer araçları 0,20 promil üzerinde alkollü kullananlara 1.224 TL, ikinci defa kullananlara 1.671 TL, 3. defa kullananlara 2.685 TL para cezası uygulanacaktır. 

- Tescilli aracı plakasız olarak kullananlara plakasız araç kullanma cezası 2.685 TL ceza uygulanacaktır. 

- Sahte plaka kullanma cezası 7.910 TL ödeyeceklerdir.

- Alkolmetreyi üflemeyi kabul etmeyenlere 3.818 TL ceza uygulanacaktır. 

- Yetkisi olmayıp plaka basanlar 15.820 TL para cezası ödeyeceklerdir.

- Taksimetre bulundurmayan taksicilere 649 TL para cezası uygulanacaktır.

- Taksimetreyi bozuk olarak kullanan taksicilere 10.147 TL para cezası uygulanacaktır. 

Trafik Cezasını 15 Gün İçinde Ödeyenlere %25 İndirim

Trafik cezasını size ibraz edildiği günden itibaren 15 gün içerisinde ödeyenler trafik cezasında indirim almış olurlar. Para cezası miktarının %25'i kadar indirimden faydalanmaktadırlar. Yüksek trafik cezası alanlar için bu indirim yüksek meblağlar demektir. Bu sayfamızda yer alan bilgileri inceleyerek siz de 2021 trafik cezaları listesi ilgilerini öğrenebilir ve kırmızı ışıkta geçme cezası, alkollü araba kullanma cezası, trafik kazası cezası gibi pek çok farklı bilgilere anında ulaşabilirsiniz.


Bunlar da ilginizi çekebilir:

Ehliyet yenileme randevu alma numarası

 

 
Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • E-mail:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Hakaret edici ve aşağılayıcı cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter dışında yazılan , spam yorumlar ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum yazanlar tarafından dava açılabilmektedir.
  
  
  Ehliyet Araba Ehliyet Araba
  2021 © Ehliyet Araba - Ehliyet Sınavı, Trafik Cezaları 2020