Reklam
.

Alkollü Araç Kullanma Cezası Ne Kadar 2021

Güncel bilgilerle alkollü araç kullanma cezası ne kadar 2020 - 2021 yılı ceza oranları ve kaç promil alkollü olunursa ceza yazılır aşağıdaki yazımızda detaylı olarak anlatılmıştır.

Reklam
Alkollü Araç Kullanma Cezası Ne Kadar 2021

 Trafikte ehliyetsiz olarak araç kullananlardan, daha tehlikeli olarak araç kullananlar alkollü araç kullananlardır. Alkollü araç kullananlar hem kendi can ve mallarını riske attıkları gibi toplumunda can ve mal güvenliğini ciddi anlamda riske atmaktadırlar. Ülkemizde bu tehlikenin önlenmesi için ciddi anlamda para cezası ve daha ileriki durumlarda ehliyete el koyma ve hapis cezası uygulanmaktadır. Alkollü araç kullanma cezası ne kadar 2021 yılındaki ceza oranı aşağıdaki tabloda belirtilmiştir. Alkollü araç kullanmak kesinlikle yasak ve oldukça tehlikelidir. Ehliyeti olan birisi bile alkollüyken araç kullanamaz. Eğer denetimde polise yakalanırsanız, çok ağır yaptırımlar ile karşılaşırsınız. Alkollü araç kullanarak kendi hayatınızı ve çevrenizin hayatını riske atmayın unutulmamalıdırki başınıza gelebilecek en iyi durum ceza almanız olacaktır. Alkollü araç kullanmanın ne kadar cezası olduğunu belirtmeden önce, trafik kurallarına uyarak trafikte araç kullanmanızı öneriyoruz.Alkollü Araç Kullanma Cezası 2021


Karayolları Trafik Yönetmeliği Kanunun koymuş olduğu kuralları oldukça açık ve nettir. Trafikte alkollü araç kullanmak kesinlikle yasaktır. Bu yasağa ehliyeti olanlarda uymak zorundadır. Ehliyeti olupta alkollü şekilde araç kullananları ağır yaptırımlar beklemektedir. İlk olarak idari para cezası alan sürücülerin daha sonra ehliyetine geçici süre ile el konulur. Aynı şekilde kurala uymamakta ısrarcı olanları hapis ve ehliyetine tamamiyle el konulma cezası beklemektedir. Alkollü araç kullanmak trafikteki en büyük tehlikelerdendir. Bir kişi alkol almışsa ne kadar kendini ayıkta sansa aslında değildir. Ülkemizde en can alıcı ve ölümcül kazalara sebeb olan şey, alkollü araç kullanmaktır. Kendi mal ve can sağlığınızı riske atmamak için trafik kurallarına uymak zorundasınız. Aksi takdirde yaptırımları çok ağır olacaktır. Trafikte alkollü araç kullanmanın yanısıra uyuşturucu ve dikkatinizi bozacak maddelerin kullanıldığı durumda araç kullanılması yasaktır. Alkollü araç kullanma cezası 2021 Trafik Kanununun 48. Maddesinde uyuşturucu veya uyarıcı madde almış olan sürücüler ile alkollü olan sürücüleri karayollarında motorlu taşıt kullanmaları yasaktır ibaresi yer almaktadır. Trafik Kanunun belirlemiş olduğu bu kurala uymayanları ağır cezalar belirlemektedir. Trafikte araç kullanırken gerçekleşen birçok kazanın başlıca sebebi kurallara uymamaktadır. Eğerki hepimiz kurallara uyarsak kaza oranlarında düşüşler olacaktır. Emniyet güçleerinin denetimleri sırasında 0.50 promilin üzerinde alkol kullanıldığı tespit edilen sürücülere 800 TL para cezası uygulanır ve sürücü belgelerine 6 ay süreyle el konulur. Sürücü Belgesi verilmesi durumunda 5 Yıl içerisinde tekrar yakalanılması durumunda 1.000 TL para cezası uygulanır ve sürücü belgelerine 2 yıl süreyle el konulur. Aşağıdaki tablodan 2021 yılı için geçerli güncel ve yeni ceza tutarlarını inceleyebilirsiniz. 

İlginizi çekebilir: Kırmızı Işıkta Geçme Cezası


ALKOLLÜ ARAÇ KULLANMA CEZASI 2021

  Ceza Miktarı %25 indirim     Ceza Puanı
1.Defada 1339 TL
 
334,75 TL    20 ceza puanı
2 Defada 1679 TL
 
419,75 TL
3 ve 3'ten fazlasında 2699 TL
 
674,75 TL

Güncelleme: 07 Ocak 2021


5 Yıl içerisinde son ceza yediği tarihten itibaren sürücü belgeleri 2. defa geri alınan sürücüler, Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlıkları tarafından çıkarılan yönetmelik gereğince sürücü davranışlarını geliştirme eğitimine yönlendirilir. 5 yıl içerisinde 3 veya daha fazla sürücü belgesi alınması durumunda sürücü belgesi geri verilecekse psiko-teknik değerlendirmeye ve psikiyatri uzmanında muayene olması gerekmektedir. Yukarıda belirtmiş olduğumuz cezaları size tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içersinde öderseniz eğer %25 indirimli olarak ödersiniz.
 


Alkollü Araç Kullanma Promil Sınırı 2021


Alkollü araç kullananlar eğerki promil sınırını aşmazlar ise herhangi bir cezai işlem uygulanmaz. Promil sınırı ise Karayolları Trafik Yönetmeliği Kanunun belirlemiş olduğu promilden fazla olanlara ceza işlemi uygulanır. Hususi araç kullananlar için 0.5 promil alkol sınırı vardır. Bu sınır aşanlar için cezai işlem uygulanır. Alkol değeri 1 promilin üzerinde ise kişiye dava açılır ve Türk Ceza Kanununun 179. Maddesi gereği ceza alır. Bu alkol sınırı ticari araç kullananlar için 0.2 promil olarak belirlenmiştir. Aynı şekilde 1 promilin üzerinde alkollü olanlar için 179. Madde gereğince ceza alır. Yukarıdaki yazımızda alkollü araç kullanma cezası 2021 yılı ceza oranlarıyla açıklık getirdik. Alkollü araba kullanma cezası ne kadar diye merak edenler için almış olduğunuz alkol promiline göre ve daha önce ceza alıp almadığınız kuralına göre değişmektedir.

 

Trafik Cezaları Nereye Ödenir 2021

 

Trafikte araç kullanırken almış olduğumuz cezaları vaktinde ödemeniz oldukça önemlidir. Cezalarını geciktirenlerin borcuna sürekli zam ekleneceği için daha fazla tutarda para ödemeleri gerekebilir. Trafik borcu aldıysanız eğer, borç size tebliğ edildikten hemen sonra 15 gün içinde ödemeye özen gösteriniz. Çünkü borçlarını tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde ödeyenler %25 indirim hakkı kazanacaklardır. Günümüzde en çok merak edilen ve araştırılan konularn başında borcumuzu nereye ödeyebiliriz sorusu yer almaktadır. Trafik cezaları nereye ödenir 2021, ceza bedelini banka şubelerinden ödeyebilirsiniz. Bunun harici olarak PTT şubeleri, vergi dairesi yada internet aracılığıyla online bir şekilde ödeme yapabilirsiniz. 

Arabada Telefonla Konuşma Cezası 2021

Arabada Sigara İçme Cezası
 

Sosyal Medyada Paylaş