Alkollü Araç Kullanma Cezası Ne Kadar 2020


Alkollü Araç Kullanma Cezası Ne Kadar 2020

Güncel bilgilerle alkollü araç kullanma cezası ne kadar 2020 - 2021 yılı ceza oranları ve kaç promil alkollü olunursa ceza yazılır aşağıdaki yazımızda detaylı olarak anlatılmıştır.

Alkollü Araç Kullanma Cezası Ne Kadar 2020
sponsorlu reklamlar

 Trafikte ehliyetsiz olarak araç kullananlardan daha tehlikeli olarak araç kullananlar alkollü araç kullananlardır. Alkollü araç kullananlar hem kendi can ve mallarını riske attıkları gibi toplumunda can ve mal güvenliğini ciddi anlamda riske atmaktadırlar. Ülkemizde bu tehlikenin önlenmesi için ciddi anlamda para cezası ve daha ileriki durumlarda ehliyete el koyma ve hapis cezası uygulanmaktadır. Alkollü araç kullanma cezası ne kadar 2020 yılındaki ceza oranı aşağıdaki tabloda belirtilmiştir. Alkollü araç kullanarak kendi hayatınızı ve çevrenizin hayatını riske atmayın unutulmamalıdırki başınıza gelebilecek en iyi durum ceza almanız olacaktır. Alkollü araç kullanmanın ne kadar cezası olduğunu belirtmeden önce, trafik kurallarına uyarak trafikte araç kullanmanızı öneriyoruz.

Alkollü Araç Kullanma Cezası 2021

Trafikte alkollü araç kullanmanın yanısıra uyuşturucu ve dikkatinizi bozacak maddelerin kullanıldığı durumda araç kullanılması yasaktır. Bu durum Trafik Kanununun 48. Maddesinde uyuşturucu veya uyarıcı madde almış olan sürücüler ile alkollü olan sürücüleri karayollarında motorlu taşıt kullanmaları yasaktır ibaresi yer almaktadır. Emniyet güçleerinin denetimleri sırasında 0.50 promilin üzerinde alkol kullanıldığı tespit edilen sürücülere 800 TL para cezası uygulanır ve sürücü belgelerine 6 ay süreyle el konulur. Sürücü Belgesi verilmesi durumunda 5 Yıl içerisinde tekrar yakalanılması durumunda 1.000 TL para cezası uygulanır ve sürücü belgelerine 2 yıl süreyle el konulur.

İlginizi çekebilir: Kırmızı Işıkta Geçme Cezası


ALKOLLÜ ARAÇ KULLANMA CEZASI

  Ceza Miktarı %25 indirim     Ceza Puanı
1.Defada 1228 TL

921 TL    20 ceza puanı
2 Defada 1539

1.154,25 TL
3 ve 3'ten fazlasında 2473

1.854,75 TL

Güncelleme: 20 Kasım 2020


5 Yıl içerisinde son ceza yediği tarihten itibaren sürücü belgeleri 2. defa geri alınan sürücüler, Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlıkları tarafından çıkarılan yönetmelik gereğince sürücü davranışlarını geliştirme eğitimine yönlendirilir. 5 yıl içerisinde 3 veya daha fazla sürücü belgesi alınması durumunda sürücü belgesi geri verilecekse psiko-teknik değerlendirmeye ve psikiyatri uzmanında muayene olması gerekmektedir. 

Alkollü Araç Kullanma Promil Sınırı 2020
Hususi araç kullananlar için 0.5 promil alkol sınırı vardır. Bu sınır aşanlar için cezai işlem uygulanır. Alkol değeri 1 promilin üzerinde ise kişiye dava açılır ve Türk Ceza Kanununun 179. Maddesi gereği ceza alır. Bu alkol sınırı ticari araç kullananlar için 0.2 promil olarak belirlenmiştir. Aynı şekilde 1 promilin üzerinde alkollü olanlar için 179. Madde gereğince ceza alır. Yukarıdaki yazımızda alkollü araç kullanma cezası 2020 yılı ceza oranlarıyla açıklık getirdik. Alkollü araba kullanma cezası ne kadar diye merak edenler için almış olduğunuz alkol promiline göre ve daha önce ceza alıp almadığınız kuralına göre değişmektedir.

Arabada Telefonla Konuşma Cezası 2020
Arabada Sigara İçme Cezası
YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • E-mail:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Hakaret edici ve aşağılayıcı cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter dışında yazılan , spam yorumlar ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum yazanlar tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 1 yorum mevcut

  • Şahin Elmas 1 yıl önce yorumlandı

   Video efsane olmuş admin

  
  
  Ehliyet Araba Ehliyet Araba
  2020 © Ehliyet Araba - Ehliyet Sınavı, Trafik Cezaları 2020