Alkollü Araç Kullanma Cezası 2021

Trafik kuralları gereği, alkollü araç kullanmak tehlikeli ve yasaktır. Günümüzde kazaların bir çoğu alkollü araç kullanmak yüzünden gerçekleşmektedir. Bugün sizler için alkollü araç kullanma cezası 2021 konusunu araştırıp derledik.

Alkollü Araç Kullanma Cezası 2021

Trafikte ehliyetsiz olarak araç kullananlardan, daha tehlikeli olarak araç kullananlar alkollü araç kullananlardır. Alkollü araç kullananlar hem kendi can ve mallarını riske attıkları gibi toplumunda can ve mal güvenliğini ciddi anlamda riske atmaktadırlar. Ülkemizde bu tehlikenin önlenmesi için ciddi anlamda para cezası ve daha ileriki durumlarda ehliyete el koyma ve hapis cezası uygulanmaktadır. Alkollü araç kullanma cezası 2021 yılındaki ceza oranı aşağıdaki tabloda belirtilmiştir. Alkollü araç kullanmak kesinlikle yasak ve oldukça tehlikelidir. Ehliyeti olan birisi bile alkollüyken araç kullanamaz. Eğer denetimde polise yakalanırsanız, çok ağır yaptırımlar ile karşılaşırsınız. Alkollü araç kullanarak kendi hayatınızı ve çevrenizin hayatını riske atmayın unutulmamalıdır ki başınıza gelebilecek en iyi durum ceza almanız olacaktır. Alkollü araç kullanmanın ne kadar cezası olduğunu belirtmeden önce, trafik kurallarına uyarak trafikte araç kullanmanızı öneriyoruz.

Alkollü Araç Kullanma Cezası 2021

Karayolları Trafik Yönetmeliği Kanunun koymuş olduğu kuralları oldukça açık ve nettir. Trafikte alkollü araç kullanmak kesinlikle yasaktır. Bu yasağa ehliyeti olanlarda uymak zorundadır. Ehliyeti olup alkollü şekilde araç kullananları ağır yaptırımlar beklemektedir. İlk olarak idari para cezası alan sürücülerin daha sonra ehliyetine geçici süre ile el konulur. Aynı şekilde kurala uymamakta ısrarcı olanları hapis ve ehliyetine tamamıyla el konulma cezası beklemektedir. Alkollü araç kullanmak trafikteki en büyük tehlikelerdendir. Bir kişi alkol almışsa ne kadar kendini ayıkta sansa aslında değildir. Ülkemizde en can alıcı ve ölümcül kazalara sebep olan şey, alkollü araç kullanmaktır. Kendi mal ve can sağlığınızı riske atmamak için trafik kurallarına uymak zorundasınız. Aksi takdirde yaptırımları çok ağır olacaktır. Trafikte alkollü araç kullanmanın yanı sıra uyuşturucu ve dikkatinizi bozacak maddelerin kullanıldığı durumda araç kullanılması yasaktır. Alkollü araç kullanma cezası 2021 Trafik Ceza Kanununun 48. Maddesinde uyuşturucu veya uyarıcı madde almış olan sürücüler ile alkollü olan sürücülere ilk yakalanmalarında 1339 TL para cezası ve 6 ay ehliyete el konulur. İkinci defa yakalanmada 1679 TL para cezası ve 2 yıl ehliyete el konulur, üçüncü ve daha fazla alkollü araç kullanıldığı tespit edilen sürücülere 2699 TL para cezası ve 5 yıl ehliyete el konulur.
 

  Ceza Miktarı %25 indirim     Ceza Puanı
1.Defada 1339 TL
 
1005 TL    20 ceza puanı
2 Defada 1679 TL
 
1259,25 TL
3 ve 3'ten fazlasında 2699 TL
 
2024,25 TL


İlginizi çekebilir: Kırmızı Işıkta Geçme Cezası

5 Yıl içerisinde son ceza yediği tarihten itibaren sürücü belgeleri 2. defa geri alınan sürücüler, Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlıkları tarafından çıkarılan yönetmelik gereğince sürücü davranışlarını geliştirme eğitimine yönlendirilir. 5 yıl içerisinde 3 veya daha fazla sürücü belgesi alınması durumunda sürücü belgesi geri verilecekse psiko-teknik değerlendirmeye ve psikiyatri uzmanında muayene olması gerekmektedir. Yukarıda belirtmiş olduğumuz cezaları size tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içinde öderseniz eğer %25 indirimli olarak ödersiniz.

Alkollü Araç Kullanma Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Alkollü araç kullanma cezası iptal usulü de merak edilen konulardandır. Alkollü araç kullanma cezası iptal işlemleri nasıl yapılır detaylıca anlattık.

Kabahatlar Kanunu Madde 27 - İdri para cezası ve mülkiyetin kamuya geçirilmesine ilişkin idari yaptırım kararına karşı, kararın tebliği veya tefhimi tarihinden itibaren en geç on beş gün içinde, Sulh Ceza Mahkemesine başvurulabilir. Bu süre içinde başvurunun yapılmamış olması halinde idari yaptırım kararı kesinleşir. 

Kanun hükmünden de anlaşılacağı üzere 15 günlük süre, trafik cezası aracınız durdurulup yazılmış ve tutanağın bir süreti de size verilmiş ise o andan itibaren aracınız durdurulmadan ceza plakanıza yazılmış ise cezanın tebliğ edilmesinden itibaren başlamaktadır.

Bununlar birlikte eğer alkollü araç kullanma cezası yanında bir idari yaptırım kararı da verilmiş ise kararı veren kolluk biriminin bulunduğu yer İdare Mahkemesine 60 gün içinde başvuru yapılabilir. Alkollü araç kullanma cezası itiraz işlemi bu şekildedir.

Alkollü Araç Kullanma Promil Sınırı 2021

Alkollü araç kullananlar eğer ki promil sınırını aşmazlar ise herhangi bir cezai işlem uygulanmaz. Promil sınırı ise Karayolları Trafik Yönetmeliği Kanunun belirlemiş olduğu promilden fazla olanlara ceza işlemi uygulanır. Hususi araç kullananlar için 0.5 promil alkol sınırı vardır. Bu sınır aşanlar için cezai işlem uygulanır. Alkol değeri 1 promilin üzerinde ise kişiye dava açılır ve Türk Ceza Kanununun 179. Maddesi gereği ceza alır. Bu alkol sınırı ticari araç kullananlar için 0.2 promil olarak belirlenmiştir. Aynı şekilde 1 promilin üzerinde alkollü olanlar için 179. Madde gereğince ceza alır. Yukarıdaki yazımızda alkollü araç kullanma cezası 2021 yılı ceza oranlarıyla açıklık getirdik. Alkollü araba kullanma cezası ne kadar diye merak edenler için almış olduğunuz alkol promiline göre ve daha önce ceza alıp almadığınız kuralına göre değişmektedir.

Arabada Sigara İçme Cezası Ne Kadar? Tıkla Öğren !

Trafik Cezaları Nereye Ödenir 2021

Trafikte araç kullanırken almış olduğumuz cezaları vaktinde ödemeniz oldukça önemlidir. Cezalarını geciktirenlerin borcuna sürekli zam ekleneceği için daha fazla tutarda para ödemeleri gerekebilir. Trafik borcu aldıysanız eğer, borç size tebliğ edildikten hemen sonra 15 gün içinde ödemeye özen gösteriniz. Çünkü borçlarını tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde ödeyenler %25 indirim hakkı kazanacaklardır. Günümüzde en çok merak edilen ve araştırılan konuların başında borcumuzu nereye ödeyebiliriz sorusu yer almaktadır. Trafik cezaları nereye ödenir 2021, ceza bedelini banka şubelerinden ödeyebilirsiniz. Bunun harici olarak PTT şubeleri, vergi dairesi yada internet aracılığıyla online bir şekilde ödeme yapabilirsiniz.

Ehliyet araba ekibi olarak, internetteki bilgi kirliliğini engelleyerek en yeni ve güncel bilgileri siz değerli kullanıcılarımıza sunuyoruz. Bugün ki yazımızı inceleyerek alkollü araç kullanma cezası 2021 konusu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA!