Arabada Sigara İçme Cezası 2020

Dumansız araç uygulamasıyla birlikte arabada sigara içenlere para cezası uygulanacaktır. Arabada sigara içme cezası 2020 tutarı haber detayımız da belirtilmiştir. Dikkat dağınıklığını önlemek amacıyla ve araçtaki diğer sürücülerin sağlığı açısından getirilen uygulama detayları haber detayımız da detaylı olarak anlatılmıştır.

Arabada Sigara İçme Cezası 2020

Ulaşım araçları arasında kullanılan taşıtlarda araç içerisindeki diğer vatandaşların sağlığı açısından tehlike saçan sigara dumanını önlemek amacıyla araçlarda sigara içmek yasaklandı. Yasağın ardından vatandaşlar için kapalı alanlarda sigara içme cezası araçlarda da geçerli sayılacak. Kanun sadece şoförler için değil araçta bulunan yolcular içinde geçerlidir. Araçta telefon kullanmak dikkat dağınıklığına sebep olduğundan dolayı yasak olduğu gibi araçta sigara içmekte şoförün dikkatini dağıtacağından dolayı getirilen yasak birçok sürücü tarafından takdir almıştır. Yasağa uymayanlara araçta sigara içme cezası uygulanacaktır. Sigara içtiği polis ekipleri tarafından tespit edilen sürücülere ceza bizzat kendisine yazılarak verilmektedir. Ceza yazılan sürücüler 15 gün içerisinde ödemeleri durumunda erken ödeme indiriminden faydalanabilirler.

Arabada Sigara İçme Cezası 2020

Resmi gazetede yayınlanmasının ardından yürürlüğe giren arabada sigara içme cezası sigara içenlerden daha çok içmeyenleri koruma altına alınmak amacıyla çıkarılmıştır. Araçta sigara içilmesi durumunda dumana mahruz kalan çocuklar rahatsızlıklarını dile getirememektedirler bu durumu farketmeyen yetişkinler tespit edilmesi durumunda aşağıda verilen oranda cezai işleme tabi tutulacaklardır.

Arabada sigara içme ceza uygulaması 2019 yılında 153 TL uygulanmaya başlamıştır. Trafik cezalarına yapılan zamla birlikte arabada sigara içme cezası 2020 yılında 187,5 TL olarak uygulanmaktadır.

Arabada Sigara İçme Cezası Nereye Ödenir?

Trafikte kural ihlali yapmanız durumunda trafik ekiplerince veya elektronik cihazlar tarafından tespiti durumunda cezai işlem uygulanır. Yazılan cezaları e-devlet sistemi üzerinden vergi borcu kısmından takip edebilirsiniz. 15 gün içerisinde ödeme yapmanız durumunda %25 erken ödemeden faydalanabilirsiniz. Arabada sigara içme cezasını erken ödeme indiriminden faydalanırsanız 138.70 TL tutarı vergi dairesinin veznesine ödeme yapabilirsiniz.
 

Uygulama daha önceden kapalı ortamlarda uygulanmaya başlamış ve sigara içmeyenler tarafından takdir edilen uygulama olmuştur. Kapalı ortamlarda sigara içilmesi durumunda ALO 156 Jandarma'ya veya ALO 184 hattı üzerinden kapalı ortamlarda sigara içen ve içirenleri şikayet edip dumansız hava sahası sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma araçlarında da uygulanan yasak şahsi araçlarda da uygulanmaya başlamıştır. Dumansız araç uygulamasıyla yürürlüğe giren arabada sigara içme cezası ile sürücüler ve yolcular araçta sigara içmeyerek sigara içmeyenleri pasif içici durumuna mahruz bırakmayacaklardır. Pasif içici durumuna düşen çocuklar ve yetişkinleri korumak amacıyla getirilen kanun aynı zamanda sürücünün dikkatini toplamasına da yardımcı olacaktır.