Araç Cam Filmi Cezası 2021

Cam filmi bir çok araba sevenlerin merak ettiği konu haline gelmiştir . Araç cam filmi ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruların cevabına haberimizin devamından ulaşabilirsiniz.

Araç Cam Filmi Cezası 2021

Araçların camlarına takılan ve güneş ışığının ya da yapay ışığın geçirgenliğini azaltan aksesuara cam filmi denir. Araçlarında cam filmi takılı olan sürücülerin merak ettiği konulardan biri olan araç cam filmi cezası ne kadar? Hangi cam filimleri serbest sorularının yanıtları aşağıda haber detayı kısmında detaylı olarak anlatılmıştır. Öncelikle bilinmesi gereken bütün cam filimleri yasak değildir geçtiğimiz yıllarda araçların cam filmi kullanması tamamen yasaklanmıştı fakat yapılan itirazlar ve talepler üzerine araçların cam filmi kullanmasına sınırlama getirilerek serbest edilmiştir. Araca dıştan bakıldığı zaman çok siyah olmayan cam filimleri serbest edildi ve muayenede uygun cam filimleri kusursuz olarak sayılmaktadır. Yan ve arka camların şartlı serbest olmasının yanısıra ön cama kesinlikle cam filmi takılması yasaklanmıştır. Ön camın yasak olmasının sebebi araçlarda ön camların dereceli olmasıdır. Ön camlar yolda seyir halindeyken gözlerin yorulmaması için üretimi diğer camlara göre sade değildir bu sebeple film takılması özelliğini ve amacını yitirmesini sağlamaktadır güvenliği azaltmaktadır.

Araç Cam filmi Cezası Ne Kadar 2021

Görüş açısını azalttığı için ön cama film takmak yasaktır. Yan camlara ise hem emniyet birimlerinin denetimini kolaylaştımak hemde seyir halindeyken görüş acısını arttırmak amacıyla bazı kurallar çerçevesinde cam filmi kullanmak serbesttir. Trafik cezası 30/1-b maddesine göre 2918 sayılı Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 63. maddesinde " Araçların camlarının görüntüyü etkileyecek şekilde renkli kullanımı ya da camların üzerine renkli film tabakaları yapıştıran sürücülere araç cam filmi cezası 314 TL para cezası ve 20 ehliyet ceza puanı yazılmaktadır. Yazılan cezayı tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödeyen vatandaşlara %25 oranında indirim uygulanır ve indirim sonrasında 235,50 TL olarak ödenmesi yeterli olacaktır.

 

Cam Filmi Dereceleri Nelerdir?

Cam filmlerinin dereceleri vardır bu dereceler şunlardır ; 1 numara , 2 numara , 3 numara ve 4 numaradır 

En açık renge sahip olan 1 numara en koyu renge sahip olan film ise 4 numaradır.

1 numaralı film %50 oranda ışığı geçirir.

 2 numaralı film ışığı  % 35 oranında geçirir .

  3 numaralı film ışığı % 20 oranında geçirir .

  4 numaralı film ise ışığı % 5 oranında geçirir.

Başkaları şunu da okudu: Kırmızı Işık Cezası Ne Kadar?

 

Araçlarda Hangi Cam Filimleri Serbest?

Kısaca cevap vermek istenirse henüz camlara film çekmek serbest değil. Geçtiğimiz yıllarda bir düzenleme yapılmıştı alınan karar ile "Ön camlarda kesinlikle film olmayacak, Ön yan camlara 1 numaralı diğer camlarda ise maksimum 2 numaralı filmler çekilebilir" Ve çekilecek olan cam filmlerinin uygulamasını yapacak olan firma  TSE onaylı olacak ve malzemeler TSE onaylı olmak zorundadır.

Cam Filmi Olan Araç Bağlanır Mı?

Araçlarına film çeken sürücülere ilk seferinde kesilen ceza ile birlikte 1 hafta kadar bir süre izin verilir , eğer bu süre zarfında camlardaki filmler sökülmezse araç trafikten men cezası yer.

R43 cam filmi nedir ?

R43 cam film araçların orijinal halde fabrikadan çıkışlarında çekilen cam filmdir. Üzerinde 43R, E9 , V yazmaktadır. Çoğu testten ve denemelerden geçtiği için güvenli bir uygulamadır.