Araç Cam Filmi Cezası 2020


Araç Cam Filmi Cezası 2020

Cam filmi bir çok araba sevenlerin merak ettiği konu haline gelmiştir . Araç cam filmi ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruların cevabına haberimizin devamından ulaşabilirsiniz.

Araç Cam Filmi Cezası 2020

Araçların camlarına takılan ve güneş ışığının ya da yapay ışığın geçirgenliğini azaltan aksesuara cam filmi denir. 

Cam Filmi Dereceleri Nelerdir?

Cam filmlerinin dereceleri vardır bu dereceler şunlardır ; 1 numara , 2 numara , 3 numara ve 4 numaradır 

En açık renge sahip olan 1 numara en koyu renge sahip olan film ise 4 numaradır.

1 numaralı film %50 oranda ışığı geçirir

 2 numaralı film ışığı  % 35 oranında geçirir 

  3 numaralı film ışığı % 20 oranında geçirir 

  4 numaralı film ise ışığı % 5 oranında geçirir

Araç Cam filmi Cezası 2020

Trafik cezası 30/1-b maddesine göre 2918 sayılı Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 63. maddesinde " Araçların camlarının görüntüyü etkileyecek şekilde renkli kullanımı ya da camların üzerine renkli film tabakaları yapıştırılması yasaktır".

" Diğer eksiklik bulunan araçlarla, görüş açısını daraltacak veya kaza anında araç içindekiler için tehlike arz edebilecek süs, aksesuar, eşya , veya çıkıntıları olan araçları kullanmak, karayolunu kullananlar için tehlike ortaya çıkaracak şekilde olan veya görüş açısını daraltacak ve çevredekilere rahatsızlık verecek derecede duman veya ses çıkaran araçlar kullanmanın cezası 288 TL ve 20 ceza puanıdır. Ceza tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenirse verilen %25'lik erken ödeme indirimi ile bu fiyat 216 TL olarak ödenmektedir. 

Cam Filmi Olan Araç Bağlanır Mı?

Araçlarına film çeken sürücülere ilk seferinde kesilen ceza ile birlikte 1 hafta kadar bir süre izin verilir , eğer bu süre zarfında camlardaki filmler sökülmezse araç trafikten men cezası yer.

Cam Filmleri Serbest Oldu Mu?

Kısaca cevap vermek istenirse henüz camlara film çekmek serbest değil. Geçtiğimiz yıllarda bir düzenleme yapılmıştı alınan karar ise şuydu "Ön camlarda kesinlikle film olmayacak, Ön yan camlara 1 numaralı diğer camlarda ise maksimum 2 numaralı filmler çekilebilir" Ve çekilecek olan cam filmlerinin uygulamasını yapacak olan firma  TSE onaylı olacak ve malzemeler TSE onaylı olmak zorundadır.

R43 cam filmi nedir ?

R43 cam film araçların orijinal halde fabrikadan çıkışlarında çekilen cam filmdir. Üzerinde 43R, E9 , V yazmaktadır. Çoğu testten ve denemelerden geçtiği için güvenli bir uygulamadır 

Cam film markaları nelerdir?

Piyasada bir çok farklı marka vardır ama en çok bilinen markalar olarak; Ziebart , LIumor, Sonax, ASWF, 3M, Rayban , Solargard, Hexis, Arlon ve Oracal gelir.
Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • E-mail:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Hakaret edici ve aşağılayıcı cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter dışında yazılan , spam yorumlar ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum yazanlar tarafından dava açılabilmektedir.
  
  
  Ehliyet Araba Ehliyet Araba
  2021 © Ehliyet Araba - Ehliyet Sınavı, Trafik Cezaları 2020