Araç Muayenesi Geçerse Ne Olur

Aracımızın muayenesi yaklaşmadan bütün eksiklerini tamamlamak zorundayız. Günümüzde en çok araştırılan ve merak edilen konuların başında gelen, araç muayenesi geçerse ne olur ? Sorusunun yanıtına haberimizin devamından ulaşabilirsiniz.

Araç Muayenesi Geçerse Ne Olur

Trafikte aracımızı özgürce kullanabilmemiz için, aracımızın trafik standartlarına uygun olması gerekmektedir. Aracınız eğer trafik standartlarına uygun değil ise ceza almanız kaçınılmaz olacaktır. Muayene işlemini yapmadan trafiğe çıkarsanız denetimlerde ceza alırsınız. Muayene trafikte oldukça önemli bir etkendir. Aracınızın muayene günü yaklaştıysa eğer bütün eksiklerini tamamlamanız gerekir. Örneğin yazın muayeneye giren bir araçta kış lastiği takılıysa muayeneden geçemeyecektir. Aracınızın çalışmayan bir aksamı var ise onu mutlaka tamir ettirmelisiniz. Çünkü aracınızın çalışmayan aksamı muayenede tespit edilirse muayeneden geçemezsiniz. Muayene sırasında aracınızın borcunun olmaması oldukça önemlidir. Çünkü herhangi trafik borcu olan aracın muayeneden geçmesi mümkün değildir. Trafikte araç kullanırken kurallara uyarak ceza almaktan kurtulabiliriz. Günümüzde birçok araç sahibi muayene gününü unutarak muayeneyi geciktirmektedir. Araç muayenesi geçerse ne olur ? Sorusunun yanıtına haberimizin devamından ulaşabilirsiniz. 

 

Araç Muayenesi Geçerse Ne Olur ?

 

Karayolları Trafik Yönetmeliği Kanununa göre muayenesiz araçla trafiğe çıkmak kesinlikle yasaktır. Muayenesini yaptırmadan trafikte araç kullananlara ceza işlemi uygulanmaktadır. Aracınızın muayeneden geçebilmesi için gereken standartlara uygun olması gerekmektedir. Eğer aracınız muayeneden geçmeye uygun değilse acilen standartlara uygun hale getirmelisiniz. Örneğin aracınızın sinyalleri çalışmıyor ise tamir ettirmelisiniz. Muayenede en çok dikkat edilen bir diğer husus ise aracın trafik cezasının olup olmadığıdır. Çünkü trafik borcu olan araç ile muayene girerseniz, aracınızın muayeneden geçmesi imkansızdır. Muayene gitmeden önce mutlaka aracınızın borcunu ödeyiniz. Araç muayenesi geçerse ne olur ? Trafikte araç kullanırken aracınızın muayenesi olmadığı tespit edilirse para cezası alırsınız. Daha sonra size 15 gün süre tanınır. Tanınan süre içerisinde mutlaka aracınızın muayenesini yaptırmalısınız. 15 gün içerisinde aracınızın muayenesini yaptırmadan bir daha yakalanırsanız aracınız çekilerek bağlanacaktır. Trafikte muayenesiz araç kullanmanın cezası ise 314 TL' dir. Bu ceza size tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde ödeme yaparsanız %25 oranında indirim uygulanacaktır. 314 TL yerine 236 TL olarak ödemeniz yeterli olacaktır.

 

Trafik Cezaları Nereye Ödenir ?

 

Muayene gitmeden önce mutlaka aracımızın borcunu ödemeliyiz. Aksi halde muayenede aracın borcu olduğu tespit edilir ve aracınız muayeneden geçemez. Trafik kurallarına uymak hepimizin asli görevlerindendir. Trafik kurallarına uymayan araç sahiplerine ceza işlemi uygulanır. Trafikte almış olduğumuz cezaları indirimli olarak ödememiz mümkündür. Almış olduğunuz cezayı size tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödemeniz durumunda %25 indirim uygulanacaktır. Trafik cezalarını ödemenin birden fazla yolu bulunmaktadır. İlk olarak e-devlet üzerinden trafik borcu sorgulaması yaparak trafik cezalarımızı ödeyebiliriz. Yada bankalarımızın mobil uygulamasına giriş yaparak ödemeler kısmından borç ödemelerini yapabiliriz. Bulunduğumuz il yada ilçedeki vergi dairelerinden de trafik borcunu ödememiz mümkündür. Köyde olanlar ise en PTT şubelerine giderek ödeme işlemlerini gerçekleştirebilirler. 

 

Muayenede En Çok Nelere Dikkat Edilir ?

 

Muayene esnasında en çok dikkat edilen hususları sizler için araştırıp derledik. Aşağıdaki listeden bunları inceleyerek aracınızı muayeneye hazırlayabilirsiniz.

- Aracın lastik durumu (Örneğin lastikler çok eski ise, yada aracınızda kış ayında yaz lastiği takılıysa)

- Aracın aksamlarının çalışır olması ( Örneğin aracınızda sinyaller, lambalar vb aksamların çalışmadığı tespit edilirse)

- Aracın trafik borcunun olup olmadığı

- Aracın camlarının muayeneye uygun olup olmadığı ( Örneğin film kaplı camlar)

- Aracınızın egsoz durumu ( Örneğin aracınızın egsozunun trafiğe uygun olup olmadığı)

Bunlara dikkat ederek aracınızın eksiklerini tamamlarsanız muayeneden rahatlıkla geçebilirsiniz.

Paylaş: