Araç Muayenesi Geçerse Ne Olur 2021

Muayenesi yaklaşan aracınızın bütün eksiklerini tamamlamanız oldukça önemlidir. Çünkü muayene esnasında aracınızda herhangi bir eksik tespit edilir ise, aracınız muayeneden geçemez. Birçok araç sahibinin merak ettiği bir konu olan, araç muayenesi geçerse ne olur 2021 konusunu sizler için araştırıp derledik.

Araç Muayenesi Geçerse Ne Olur 2021

Trafikte aracımızı özgürce kullanabilmemiz için, aracımızın trafik standartlarına uygun olması gerekmektedir. Aracınız eğer trafik standartlarına uygun değil ise ceza almanız kaçınılmaz olacaktır. Muayene işlemini yapmadan trafiğe çıkarsanız denetimlerde ceza alırsınız. Araç muayene trafikte özgürce araç kullanabilmeniz için oldukça önemli bir etkendir. Aracınızın muayene günü yaklaştıysa eğer bütün eksiklerini tamamlamanız gerekir. Örneğin yazın muayeneye giren bir araçta kış lastiği takılıysa muayeneden geçemeyecektir. Aracınızın çalışmayan bir aksamı var ise onu mutlaka tamir ettirmelisiniz. Çünkü aracınızın çalışmayan aksamı muayenede tespit edilirse muayeneden geçemezsiniz. Muayene sırasın' da aracınızın trafik cezasının olmaması oldukça önemlidir. Çünkü herhangi trafik cezası olan aracın muayeneden geçmesi mümkün değildir. Trafikte araç kullanırken kurallara uyarak ceza almaktan kurtulabiliriz. Günümüzde birçok araç sahibi muayene gününü unutarak, aracın muayene gününü geciktirmektedir. Araç muayenesi geçerse ne olur 2021 sorusunun yanıtına haberimizin devamından ulaşabilirsiniz. 

Araç Muayenesi Geçerse Ne Olur 2021

Trafikte özgürce aracınızı kullanabilmeniz için, aracınızın bütün her şeyinin eksiksiz olması oldukça önemlidir. Özellikle aracınızın muayenesinin eksiksiz olmasına çok dikkat edilir. Çünkü muayenesi olmayan araçların trafiğe çıkması kesinlikle yasaktır. Eğer araç muayenesi süresi geçer ise, süresinin geçerlilik tarihinin bittiği gün baz alınarak bir gecikme cezası uygulanır. Muayene tarihinin geciktirildiği her ay, muayene ücretinin %5' i kadar ceza ödenmektedir. Yapılan son değişikliklerle beraber araç muayenesi yaptırmama cezası arttırılmıştır. Araçların muayenesini yaptırmayan sürücüler, son alınan kararlar ile beraber çok yüksek tutarda cezai işlemlere tabi tutulmaktadır. Cezai işlemlerin yanında aracın trafikten men edilmesi gibi durumla bile karşılaşabilirsiniz. Araç muayenesi geçerse ne olur 2021, muayene işlemini yaptırmayı unutup trafiğe çıkan kişilerin tespit edilmesi durumunda 314 Türk Lirası para cezası işlemi uygulanır. Almış olduğunuz bu ceza size tebliğ edildikten sonra, 15 gün içerisinde ödeme işlemini gerçekleştirirseniz %25 indirimli olarak ödersiniz. Ancak cezanın tebliğ tarihinden itibaren 15 gün geçerse herhangi bir indirim uygulanmaz. Eğer cezanın son ödeme tarihi geçer ise, cezaya her ay %5' lik bir ceza faizi eklenecektir. Birçok kişi aracın muayenesiz olması yüzünden bağlanıp bağlanmadığını merak etmektedir. Trafikte muayenesi olduğu tespit edilen araçlar bağlanmaktadır. Eğer ilk defa muayenesiz olduğunuz için ceza işlemi uygulanıyor ise aracınız bağlanmaz, sadece para cezası uygulanır. İlk seferden sonra aracınız muayenesi her yakalanışında çekilir ve çekici üzerinde aracın ruhsatlı sahibine teslimi sağlanır. 

İlgili Haber: Araç Muayene Ücreti Ne Kadar 2021

Araç Muayene Gecikme Cezası Ne Kadar?

Araç muayene ücretleri, her yıl Aralık ayında T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan genelge doğrultusunda tarife edilmektedir. Muayene süresi geçen (TÜVTÜRK gecikme) araçlardan, muayene geçerlilik tarihlerinden itibaren gecikme bedeli alınmaktadır. Gecikme bedeli muayene süresi geçirilen her 1 ay için muayene ücretinin %5' i şeklinde hesaplanmaktadır. Bu tutarlar Maliye Bakanlığı Gelirler İdaresi Başkanlığı' na aktarılır. Örneğin normalde 100 TL olan ücret, son kontrol tarihinden 20 gün sonra istasyona götürülmesi durumunda 1 aylık gecikme cezası uygulanır ve cezanız ile birlikte ödemeniz gereken tutar +5 TL ile 105 TL olur. Trafikten çekme belgesi alıp belli bir zaman sonrasında tekrar trafiğe çıkarılan araçlardan yalnızca trafikten çekildikleri ve belgelenebildiği süre boyunca gecikme bedeli alınmamaktadır. Muayene süresinin netliği kanıtlanamadığı durumlarda ise 01.01.2005 tarihi esas alınarak gecikme bedeli tahsil edilmektedir. 

Araç Muayene Periyodları Nasıl 2021

Araç muayene gecikme cezası almamak için muayene periyodlarının bilinmesi ve kontrol edilmesi oldukça önemlidir. Araç cinslerine göre muayene periyodları şu şekildedir:

* Şahsi / resmi otomobiller ve her türlü römorkları: ilk 3 yaş ve sonrası her 2 yılda bir muayene edilmesi zorunludur,

* Diğer motorlu araçlar: İlk 1 yaş ve sonrası yılda 1 muayene edilmesi zorunludur. (Otobüs, kamyon, taksi gibi ticari araçlar bu gruptadır.)

* İki veya üç tekerlekli araçlar: ilk 3 yaş ve sonrası her 2 yılda bir muayene ve sonrası her 2 yılda bir muayene edilmesi zorunludur.

* Lastik tekerlekli traktör: ilk 3 yaş ve sonrası her 3 yılda bir muayene edilmesi zorunludur. 

Araç Muayenesi Kaç Gün Gecikebilir?

Son araç muayene geçerlilik tarihinin sonuna gelmenize rağmen muayenenizi yaptırmadınız mı? Bu durumda uygulama yapılsa da, herhangi bir ceza almadıysanız. TÜVTÜRK'e gittiğiniz an itibariyle gecikme bedeli tarafınıza işletilecektir. Araç muayenesi kaç gün gecikebilir, bir gün geçse dahi faiz işlemektedir. 150 gün kadar bir gecikme oldu diyelim. Gecikme cezası hesaplanırken her ay için %5' lik bir oran işlenir. TÜVTÜRK araç muayene ücretine göre bu rakam üzerinden %5'lik gecikme faizi alınır, 5 ay ile çarpılır ve sizlere ortalama bir ceza sunulur. Ne kadar faiz uygulandığını randevu alırken görebilirsiniz. Ödenmesi gereken tutar otomatik olarak ruhsat bilgileri girildiğinde çıkmaktadır. 10 puanlık bir cezanın yanı sıra, 314 TL' lik bir polis cezası ile karşılaşacaksınız. Tanınan süre içerisinde eğer hala muayeneyi tamamlamazsanız, bu durumda aracınız trafikten men edilmektedir. Eğer men edilmesine rağmen hala aracını kullanıyorsanız aracınız bağlanmaktadır. 

Ehliyet araba ekibi olarak internetteki bilgi kirliliğini önleyerek, en yeni ve güncel bilgileri siz değerli kullanıcılarımıza ücretsiz olarak sunuyoruz. Bugün ki yazımızı inceleyerek Araç Muayenesi Geçerse Ne Olur 2021 konusu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA!