Aşırı Hız Cezası 2020

Trafik kurallarına uymayarak aşırı hızlı gitmeye alıştıysanız veya trafik ceza kanunun belirlediği kurallara uymuyorsanız, dikkat 2020 yılı trafik cezaları çok ağırlaştırılmıştır. Peki trafik ceza kanununun belirlemiş olduğu 2020 yılı aşırı hız cezası ne kadardır ? Hepsi ve daha fazlası haberimizin devamında...

Aşırı Hız Cezası 2020

Aşırı hızlı araba kullanıyor ve trafik kurallarına uymuyorsanız, bu haber sizin için çok önemli çünkü 2020 yılı için trafik ceza fiyatlarına yüksek oranda zam yapılmıştır. Trafik ceza kanununun belirlemiş olduğu kurallara göre aşırı hız çok tehlikeli ve yasaktır. Aşırı hız kendi canınızı kendi malınızı riske atmaktır, bununlada kalmayıp diğer insanların malını ve canınıda tehlikiye atmaktadır. Sevdiklerinizin ve kendinizin sağlığı için aşırı hız yapmamalısınız, trafik ceza kanunlarıda bu konuda çok acımasızdır. 2020 yılında trafik cezalarına yüksek oranda zam yapılmıştır, yaptırımları ve bedelleride bir o kadar ağırlaştırılmır. Devlet kazaları engellemek suçları en aza indirmek adına bir çok yaptırım uygulamaktadır. Milletin huzur ve güven içinde yaşaması için trafikte ve trafik cezalarında bir çok düzeltme yapılmıştır. Devletin en büyük yaptırımlardan biriside trafik cezalarıdır, trafik cezalarının amacı aşırı hızı engellemek, kırmızı ışık ve trafik kurallarına bütün sürücülerin uymasını sağlayarak can ve mal kaybını en aza indirmektir. Can ve mal kaybını en aza indirmek herkesin güvenli bir şekilde yaşayabilmesi ve herkesin kurallara uyması için trafik cezalarına 2020 yılında Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi başkanlığınca belirlenen yeniden değerleme oranına göre yeni yılda trafik cezalarına %22.58'lik bir zam yapılmıştır. Bu zamla birlikte yenil yılda en düşük ceza 104 Türk Lirası'yla toplu taşıma araçlarına kapasitesinin üstünde yolcu alan ulaşım araçları olmuştur. En yüksek ceza ise 32.719 türk lirasıyla trafik ceza kanunun belirlemiş olduğu işletme şartlarına uymayan araç muayene etmeyi üçüncü kez tekrarlayanlara uygulanacaktır.

Aşırı Hız Cezası 2020

Diğer cezalarda olduğu gibi aşırı hız cezasının yaptırımlarıda çok fazladır. Öncelikle trafik kurallarına uymayıp aşırı hız yapıyorsanız aldığınız cezalar bir hayli canınızı sıkacaktır. Aşırı hız cezası nasıl tespit edilir, öncelikle her yol için belirlenmiş azami hız sınırı tabelarla yol üzerinde belirtilmektedir.  Ama her yol için farklı hız sınırı vardır mesela çift yönlü şehirler arası yolda hız sınırı 90 km'dir.  Otoyolda araç kullanıyorsanız eğer hız sınırı 120'kmdir. Hız sınırını aşıp aşmadığınız radarlar ile tespit edilmekteidr otoyolda araç kullanırken radara 180 ile girerseniz radar aracınızı ve plakasını algılayıp cezasınızı yazacaktır.  Hız sınırını %10 veya %30 arasında aştıysanız eğer 288 TL ceza alırsınız. Hız sınırını %30-%50 arası aşarsanız 598 TL, %50 ve daha fazla aşım yapanlar için 1288 TL'dir. Aldığınız cezaları öğrendikten 15 gün içinde ödeme yaparsanız %25 indirimli ödeme yaparsınız.

Otoban Hız Sınırı

Trafik ceza kanununun her yol için belirlemiş olduğu hız sınırı vardır. Eğerki siz bu hız sınırlarına uymaz veya trafik ceza kanunun belirlemiş olduğu hız sınırını aşar iseniz ceza alırsınız. Ama trafik ceza kanunu her hız aşımına ceza yazmayabilir mesela aracınızla ilerlemektesiniz ve hız sınırı 120 otoyoldasınız radar hız sınırını %10 aşarak girerseniz radar bunu cezai işlem olarak algılamayabilir, yada hata payı olarak nitelendirebilir. Ama daha yüksek oranda bir hız aşımı yaparsanız cezası kesilir ve radarlardan ileride trafik polis ekipleri beklemektedir, hız sınırını aştığınız için aracınızı durduracaktır. Ve hız sınırını aştığınız orana göre cezaya çarptırılacaksınız.