Beyanlı Trafik Cezası Nasıl Ödenir 2021

Günümüzde birçok kişi beyanla trafik cezası ödemeyi araştırmaktadır. Bugün sizler için beyanlı trafik cezası nasıl ödenir 2021 konusunu araştırıp derledik.

Beyanlı Trafik Cezası Nasıl Ödenir 2021

Trafik kuralları, toplumun can ve mal güvenliğini korumak amacıyla yasalarca belirlenmiş, uyulması zorunlu kurallardır. Bu kuralları ihlal eden sürücülere anında trafik cezası işlemi uygulanmaktadır. Trafikte koyulan kuralları Karayolları Trafik Yönetmeliği Kanunu belirlemiş ve koymuştur. Trafikte kural ihlali yapan sürücüler, beyanlı trafik cezası ödemenin nasıl olduğunu araştırmaktadır. Bizde sizler için, beyanlı trafik cezası nasıl ödenir 2021 konusunu araştırıp derledik. 

Beyanlı Trafik Cezası Nasıl Ödenir 2021

Beyanla trafik cezası ödeme ne demek son günlerde en fazla merak edilen konulardan birisi olumuştur. Kısacası trafik cezasının online olarak e-devlet sistemi üzerinden interaktif vergi dairesi aracılığıyla tebliğ edilmesini beklemeksinizin beyanınız doğrultusunda yapılan ödemeye "beyanla trafik para cezası ödeme" denilmektedir. Beyanlı trafik cezası nasıl ödenir 2021, başka bir ifadeyle beyanla trafik cezası ödeme nedir açıklamak gerekirse size bir ceza yazıldı diyelim, ve bu cezayı vergi dairesine gitmeden ödemek istiyorsunuz. Ancak bankaların internet şubelerinde borç görünmeyebiliyor. Bu tarz durumlarda trafik idari para cezası karak tutanağındaki bilgilerle beraber ödeme yöntemine beyanla trafik cezası ödeme denilmektedir. Trafikte almış olduğumuz cezaları indirimli olarak ödememiz mümkündür. İndirimli olarak ceza ödeyebilmemiz için, ceza bize tebliğ edildikten sonra 15 gün içerisinde ödeme işlemini gerçekleştirmemiz gerekiyor. Cezanın tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödeme yapan kişiler %25 indirim uygulanmaktadır. 

Beyanlı Trafik Cezası Nasıl Ödenir?

Beyanlı trafik cezası ödeme yapabilmek için, interaktif vergi dairesi sitesine giriş yapmanız gerekmektedir. Linki aşağıda verilmiştir.

İnteraktif Vergi Dairesi

E-devletten gib'e bağlanma

Bu alanda neler yapabieceğiniz hakkında bilgi veren bir sayfa sizi karşılayacaktır. Daha sonra işlemleri şu şekilda yapmanız gerekiyor:

* MTV ve Trafik Cezası Ödeme,

* Tecilli Borç Ödeme,

* Belge Numarası İle Ödeme,

* Harç ve Değerli Kağıt Bedeli Ödeme,

* Referans Numarası İle Ödeme

Ben sizlere trafik cezası ödemesini anlatacağım. Eğer kesinleşmiş bir ceza ödemesi yapacaksanız doğrudan bu seçeneklerden birine basarak gerekli bilgileri doldurarak ödeme yapabilirsiniz. Ancak henüz tebliğ edilmemiş bir ceza ödemesi yapacaksanız üye olmalı veya e-devlet şifrenizle giriş yapmalısınız. Giriş yaptıktan sonra soldaki menü kısmında bulunan "ödeme ve borç bilgileri" yazan kısmın üzerine geldiğinizde yeni bir sekme açılacak. Alt kısımda "beyanlı trafik cezası" ödeme seçeneğini seçin.

 

Beyanlı veya beyanlı trafik cezası ödeme

Açılacak olan ekranda kişisel bilgileriniz otomatik olarak dolu bir şekilde gelecektir. Yapmanız gereken:

* Ceza Seri / Sıra No

* Düzenleme Tarihi

* Tebliğ tarihi (tebliğ edilmemişse ödeme yapacağınız günü yazın)

* Araç plakası

Bölümlerini doldurduktan sonra hesapla butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. 

 

Gib ceza hesaplama

Yazdığını bilgilerin doğru olduğuna emin olduktan sonra öde butonuna basarak ödeme ekranına yönlendirilirsiniz.

GİB ödeme ekranı sizi karşılayacak. Dört farklı ödeme seçeneğimiz bulunuyor.

* Yurt içi kartlar,

* E-banka hesabı,

* Mobil ödemeler,

* Yabancı ödemeler (Foreign Payments)

Yurt İçi Kartlar

Klasik olan yurt içi kartlar yani kredi kartı veya banka hesap kartınızın bilgilerini kullanarak ödeme yapabilirsiniz.

 

Yurt içi kartlar ile ödeme ekranı

E-Banka Hesabı

E-banka hesabı ödeme imkanı sadece anlaşmalı bankalarla yapılabilmektedir. Anlaşmalı olan bankalar ise şu şekildedir;

* Akbank

* Vakıfbank

* Yapı Kredi Bankası

* Şekerbank

* Garanti Bankası

E-banka hesabı ile ödeme nasıl yapılır

Mobil Ödemeler

Mobil ödemeler ise mobil bankacılık uygulaması imkanıyl ödeme yapmaya yaramaktadır. Ancak 3 farklı banka uygulaması bu hizmeti sunmaktadır.

* Yapı kredi pay,

* Garanti pay,

* Maximum mobil

Mobil ödemeler ile öde nedir

Yabancı Ödemeler (Foreign Payments)

Yabancı ödemeler (Foreign Payments), ülkemizde çok yaygın olmasa da uluslararası geçerliliği olan ödeme seçenekleridir. 

* Kart (Card),

* UnionPay,

* BanContact,

* Alipay,

* GiroPay,

* İdeal,

* Safetypay

 

Yabancı ödemeler (foreign payments) nasıl yapılır

Ceza Ödenmezse Ne Olur?

Trafik cezanızı ödemezseniz ne olur? Eğer trafik idari para cezanızı bir ay içerisinde ödemezseniz her ay için %5 faiz uygulanır. Aylık faiz hesaplanırken ay kesirleri tam ay olarak hesap edilir yani siz bir ay içerisinde cezanızı ödemezseniz ikinci ayın ilk günü dahi olsa %5 faiz uygulanacaktır. Trafik cezalarında faiz miktarı ceza tutarının iki katından fazla olamaz. Karıştırılmaması için belirtelim ceza tutarının iki katı değil faiz miktarının iki katı. Kısa bir örnek ile açıklamak gerekirse yine size 200( iki yüz) TL trafik para cezası yazıldığını kabul edelim siz de ödemediniz aylık %5 faizlenmeye başlar ta ki faiz toplamı 400 (dört yüz) TL olana kadar çünkü ceza tutarının iki katından fazla olamaz toplam 200 (iki yüz) TL olan bir trafik cezasını ödemezseniz aradan 10 yıl da geçmiş olsa en fazla 600 (altı yüz) TL ödemeniz gerekir.

Cezaya Nasıl İtiraz Edilir?

Beyanınız doğrultusunda beyanla trafik cezası ödeme işlemini tamamladınız peki itiraz için ne yapmanız gerekiyor? İşte detaylar.

 

trafik cezasına örnek itiraz dilekçesi

Trafik cezasına itiraz için trafik cezasının tatbik edildiği yerin bağlı olduğu sulh ceza mahkemesine dava açmanız gereklidir. Dava için gerekli evraklar;

* Trafik cezasına neden itiraz ettiğiniz belirten Sulh Ceza Mahkemesine sunulmak üzere dilekçe,

* Trafik cezası fotokopisi,

* Trafik cezası tebligatı fotokopisi,

eğer polis cezayı araç plakasına değilde sizi durdurarak yazdıysa ceza tutanağı tebligat yerine geçer,

* Ruhsat fotokopisi,

eğer polis cezayı araç plakasına değilde durdurarak ehliyetinize yazdıysa ehliyet fotokopisi eğer plakaya yazılmışsa araç sahibinin kimlik fotokopisi

yukarıda belirtilen evrakları hazırlayarak Sulh Ceza Hakimliğine dava açabilirsiniz.

İlgili Haber: Trafik Cezası İtirazı Nasıl Yapılır 2021

Ehliyet araba ekibi olarak internetteki bilgi kirliliğini önleyerek en yeni ve güncel bilgileri siz değerli kullanıcılarımıza, ücretsiz olarak sunuyoruz. Bugün ki yazımızı inceleyerek Beyanlı Trafik Cezası Nasıl Ödenir 2021 konusu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA!