Borcu Olan Araç Muayeneden Geçer mi

Aracınızın muayenesi yaklaştığı zaman bütün eksiklerini gidermek zorundasınız. Günümüzde en çok merak edilen ve araştırılan konuların başında gelen, borcu olan araç muayeneden geçer mi ? Sorusunun yanıtına haberimizin devamından ulaşabilirsiniz.

Borcu Olan Araç Muayeneden Geçer mi

Aracınızın muayenesi yaklaştığı zaman bütün eksiklerini gidermek zorundasınız. Çünkü aracınızda herhangi bir eksiklik tespit edildiği zaman aracınızı muayeneden geçemeyecektir. Karayolları Trafik Yönetmeliği Kanunun yapmış olduğu açıklamada, aracınızın muayeneden geçebilmesi için gereken standartlara uygun olması gerekmektedir demiştir. Örneğin yaz ayında aracınızda kış lastiği olması aracınızın muayeneden geçmesine engel olacaktır. Aracınızın çalışmayan bir aksamı var ise onu mutlaka yaptırmalısınız. Örneğin aracınızın sinyali bozuksa yaptırmalısınız yada aracınızın lambaları çalışmıyor ise tamir ettirmelisiniz. Günümüzde birçok kişi aracını muayene götürüp muayeneden aracını geçirememektedir. Bu durumda birçok araç sahibi mağdur olmaktadır. İkinci el araç alırkende aracın temiz kağıdı olmasına mutlaka dikkat ediniz. Çünkü borcu olan bir aracı alırsanız borcunu ödemek zorunda kalırsınız. Günümüzde en çok merak edilen ve araşıtırılan konuların başında gelen borcu olan araç muayeneden geçer mi ? Sorusun yanıtına haberimizin devamında ulaşabilirsiniz.

 

Borcu Olan Araç Muayeneden Geçer mi ?

 

Araç kullanırken trafik kurallarına uymak zorundayız. Çünkü günümüzde en çok ölümcül kazaların sebebi trafik kurallarına uymamaktadır. Karayolları Trafik Yönetmeliği Kanunu bu konuda düzenlemeler yaparak kurallara uymayanlara ağır yaptırımlar uygulamaktadır. Trafikte araç kullanırken ceza aldıysanız onu mutlaka ödemek zorundasınız. Yoksa bu ileride aracınıza birçok sıkıntı çıkaracaktır. Borç size tebliğ edildikten hemen sonra 15 gün içinde ödeme yapanlara indirim uygulanmaktadır. Buda borcunuzun miktarını birazda olsa azatarak daha az para ödemenize yardımcı olmaktadır. Borcu olan araç muayeneden geçer mi ? Karayolları Trafik Yönetmeliği Kanunun yapmış olduğu açıklamada açıkça belirtilmiştir. Herhangi trafik cezası olan araç borcunu ödemediği taktirde muayeneden geçemeyecektir. Aracınızın muayeneden geçebilmesi için herhangi bir borcunun olmaması gerekmektedir. Trafikte araç kullanırken ceza alırsanız borcunuzu 15 gün içinde ödeyenlere %20 indirim uygulanmaktadır. Örneğin 1000 TL trafik cezası yediniz diyelim size tebliğ edildikten sonra 15 gün içinde öderseniz borcunuzu 800 TL olarak ödersiniz. Ancak 15 gün içinde ödeme yapmayanlar bu indirim hakkından yararlanamayacaklardır.  Araç kullanırken trafik kurallarına uyarak ceza yemekten kurtulabilirsiniz. Trafik kuralları sizin can ve mal güvenliğinizi korumak için oldukça önemli bir etkendir. 

 

İlgili Haber: HGS OGS Borcu Olan Araç Muayeneden Geçer mi ?

 

Trafik Cezası Nereye Ödenir ?

 

Trafikten almış olduğunuz cezaları mutlaka ödemelisiniz. Bu borcu ben ödemem nasılsa sıkıntı olmaz diye düşünmeyiniz. Çünkü aracınızın muayenesi geldiği zaman borcu gözükeceği için muayeneden geçemeyecektir. Muayenesi olmayan araçlara ağır cezalar uygulanır hatta aracınızın bağlanması gibi büyük sıkıntılar yaşabilirsiniz. Trafik cezalarını ödemenin birden fazla yöntemi bulunmaktadır. Öncelikle kullanmakta olduğunuz bankanın mobil uygulamasını kullanarak hızlı ve güvenli ödemeler yapabilrsiniz. Mobil bankacılık uygulamasına giriş yaptıktan sonra menü kısmınden ödemeler seçeneğine girmelisiniz. Daha sonra trafik ceza ödemelerine tıklayarak T.C kimlik numaranız ile sorgulama yaparak borcunuzu hızlıca ödeyebilirsiniz. Ödeme yapabilmek için banka hesabınızda para olması gerekmektedir. İkinci bir yöntem ise bulunduğunuz il yada ilçedeki verdi dairelerine giderek trafik cezalarınızı ödeyebilirsiniz. Eğer köydeyseniz en yakın PTT şubesine giderek borcunuzu hızlıca ödeyebilirsiniz. 

 

Trafik Cezası Nasıl Sorgulanır ?

 

Aracınızın muayenesi yaklaştıysa aracınızın borcunun olup olmadığını sorgulatmalısınız. Çünkü borcu olan aracın muayeneden geçmesi imkansızdır. Aracınızın borcunun olup olmadığını e devlet üzerinden sorgulatarak öğrenebilirsiniz. İnternete girdikten sonra Trafik Para Cezası Borcu Sorgulama yazarak aratmalısınzı. Daha sonra e devlete giriş yaparak gereken bilgileri girmelisiniz. Aracınızın ve kendi kişisel bilgilerinizi yazdıktan sonra borcunuzun olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Aracınızın borcunun çıkması durumunda borcu ödeyerek muayeneye gitmelisiniz.