Ehliyet Ceza Puanı Ne Zaman Nasıl Silinir

Trafikte yapılan kural ihlalleri sonucunda trafik ekiplerince tespit edilmesi durumunda idari para cezası uygulanmaktadır. Para cezasının yanı sıra ehliyete puan cezası olarak yansımaktadır. Yazılan ceza ne zaman silinir diye merak eden okurlarımız için ehliyet ceza puanı ne zaman nasıl silinir konumuzda detaylı olarak anlatılmıştır.

Ehliyet Ceza Puanı Ne Zaman Nasıl Silinir

Yaygın ulaşım aracı olarak kullanılan otomobiller ve yük taşımacılığında kullanılan karayolları taşıma araçları için trafikte güvenliği sağlamak amacıyla uymaları gereken kurallar vardır. Motorlu taşıt kullanılabilmesi için sürücü adayları yazılı ve uygulamalı sınava tabi tutulurlar. Yazılı sınavlarda başarılı olan sürücü adayları direksiyon sınavına girerler. Direksiyon sınavında da başarılı olan sürücüler için verilen belge gerekli eğitimlerin aldığını ve başarılı olduğu kanıtlamaktadır. Sürücü belgesi olamayan sürücüler motorlu taşıt kullanmaları durumunda tespit edilmesi durumunda ehliyetsiz araç kullanma cezası yazılır. Yazılan para cezalarının haricinde ehliyete ceza puanıda yazılır fakat ehliyetsiz araç kullanma cezasında ehliyet olmadığı için ehliyete ceza puanı yazılmaz. Diğer trafik cezalarında hem para cezası hemde sürücünün ehliyetinden 100 puan üzerinden yapmış olduğu kural ihlali kural ihlaline göre ceza puanı düşürülür.Yazılan ehliyet ceza puanı ne zaman silinir? Ehliyet ceza puanı nasıl silinir? Sorularının detaylı anlatımı konumuzun devamında verilmiştir.

Ehliyet Ceza Puanı Ne Zaman Nasıl Silinir

Yapılan kural ihllaleri sonucunda trafik ekiplerince tespit edilen sürücülere yazılan para ceza cezalarını ödediğiniz durumda adınıza olan para cezası silinir fakat ehliyetinizden düşmüş olan ehliyet ceza puanı silinmez. Ehliyet ceza puanı ceza yazıldığı tarihten itibaren 1 yıl (365 gün) içerisinde kendiliğinden silinir silinmesi için herhangi bir yere başvuru yapmanız gerekmez. Örneğin kırmızı ışıkta geçen sürücüye 288 TL para cezası ve ehliyetine 20 ceza puanı uygulanır. son bir yıl içerisinde başka ceza yazılmadığını varsayarsak 100 puan üzerinden 20 puan düşürülürse 80 ceza puanı kalır. Kırmızı ışık cezası 25.05.2020 tarihinde yazılmışsa ehliyete yazılan ceza puanı 25.05.2021 tarihine kadar silinmesi söz konusu değildir. Yani ceza puanının 1 yıl içerisinde silindiği düşüncesiyle aynı yılın yılbaşında silinmesi birbirinden farklı kavramlardır. 

Ehliyet ceza puanı 100 puana ulaşırsa ehliyetiniz iptal edilir ve tekrar sürücü kursuyla iletişime geçip ehliyet almanız gerekmektedir. Puanı sınıra gelmiş sürücüler trafkte kurallara daha fazla dikkat ederek 1 yılı doldurarak ehliyetinin iptal edilmesini önleyebilirler. 100 ceza puanı ehliyeti uzun yıllar önce almış sürücüler için geçerlidir. Sürücü belgesini yeni alan stajyer ehliyetler için durum farklıdır.

Stajyer Ehliyet Ceza Puanı Kaçtır?

Stajyer ehliyet uygulaması 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren uygulanmaya başlamıştır. Bu uygulamayla birlikte yeni ehliyet sahibi olan sürücüler 2 yıl süreyle çok dikkatli araç kullanması gerekmektedir. Stajyer ehliyete tabi olan sürücüler için ceza puanı 75 'dir. 1 yıl (365 gün) içerisinde 75 ceza puanına ulaşan stajyer ehliyetlilerin ehliyetleri iptal edilmektedir. 

Paylaş: