Ehliyetsiz Alkollü Araç Kullanma Cezası 2020

Günümüzde bir çok vatandışımızın araştırdığı ve merak ettiği bir konu olan ehliyetsiz alkollü araç kullanma cezası nedir sorusunun cevabını arıyorsanız eğer doğru adrestesiniz. Öncelikle ehliyetsiz kullanmak bir suç olduğu gibi birde hem ehliyetsiz hemde alkollü araç kullanmanın cezası oldukça büyüktür. Ehliyetsiz alkollü araç kullanma cezası nedir ? Haberimizin devamında detaylarıyla açıklanmıştır.

Ehliyetsiz Alkollü Araç Kullanma Cezası 2020

Ehliyetsiz olarak araç kullanan arkadaşlar trafiği ve kendi canını büyük riske atmaktadır, çünkü bir işte usta olmadan o işe başlarsanız tamamiyle zarar görürsünüz öncelikle ehliyet kursuna kayıtınızı yaptırırak derslerinizi alın sınavlarınızdan başarılı olun ve ondan sonra trafikte istediğiniz gibi özgürce dolaşın arkadaşlar. Ehliyetsiz araç kullanmanın belli bir cezası olduğu gibi hem ehliyetsiz olup hemde alkollü araç kullanmanın cezası oldukça büyüktür. Ehliyeti olan ve yıllardır araç kullanan birisi bile trafikte alkollü bir şekilde araç kullanamaz Karayolları Trafik Yönetmeliğinin kanunun'da açıkça belirtilmiştir ehliyetsiz ve alkollü araç kullanmak kesinlikle yasaktır ve yaptırımları oldukça büyüktür. Ehliyetsiz ve alkollü araç kullanmanın cezası nedir? Sorusunun cevabını arıyorsanız eğer detaylarıyla birlikte haberimizi inceleyebilirsiniz.

 Ehliyetsiz ve Alkollü Araç Kullanma Cezası 2020

Merak edilen en önemli konulardan birisi araç kullanıyorum hem ehliyetim yok hemde alkollüyüm bunun cezası nedir sorusunun yanıtı aslında çok basit bu çok büyük bir suçtur ve yaptırımları çok büyüktür. Ehliyet sahibi olan bir kişi bile araç kullanırken alkol alamaz veya alkol alarak araç kullanamaz. Alkollü araç kullanırsanız ve ehliyetiniz varsa trafik polisi ehliyetinize belirli bir süre ile el koyabilir, hatta aracınızı bile bağlayabilir. Peki hem ehliyetsiz hemde alkollü araç kullanmanın cezası nedir diye merak ediyorsanız eğer trafikte bir çok insanın ve kendi hayatınızı riske attığınız için bu cezanın yaptırımı oldukça büyüktür. Alkollü bir şekilde araç kullanırken yakalanan vatandaşlar için hem maddi bir ceza hemde ehliyetine 6 ay süreyle el konulma cezası uygulanabilmektedir. Eğer aynı suçtan bir daha trafik polisine yakalanırsanız bu defa ehliyetinize 2 yıl süreyle el konulur. Aynı suçtan bir kez daha yakalanmanız durumunda ehliyetinize 5 yıl süreyle el konulur ve trafikten men cezası alırsınız. Alkollü ve ehliyetsiz araç kullanırken yakalanırsanız hem ehliyetsizlikten 2.473 Türk Lirası tutarında bir ceza hemde alkollü araç kullanma suçundan 1.228 Türk Lirası tutarında para cezası ile cezalandırılırsınız. Aynı suçu tekrar tekrar işlemeniz durumunda para cezası katlanarak artacaktır ehliyetsiz ve alkolsüz araç kullanmak oldukça teklikeli ve yasaktır.

Karayolları Trafik Yönetmeliğinin belirtmiş olduğu cezaların başında gelen ehliyetsiz araç kullanmak kesinlikle yasaktır ve yaptırımları oldukça büyüktür. Halkın mal ve can güvenliğini sağlamak kazaları en aza indirmek ve herkesin huzurlu ve güvenli bir şekilde yaşayabilmesi için Karayolları Trafik Kanunları çeşitli cezalar ve yaptırımlar uygulamaktadır. Yönetmelikte bazı cezalar para ile bazı cezalar aracı bağlamak ile sonuçlanırken bazı cezaların yaptırımı sizi hapise kadar götürebilmektedir. Bu ve buna benzer durumlara düşmemek için Karayolları Trafik Kanunu maddelerine harfiyen uymak çok önemlidir. Ehliyetsiz araç kullanmak oldukça tehlikeli ve yasaktır, çünkü sürücü ne kadar araç kullanırsa kullansın trafikte herhangi bir kurala uymadığı takdirde bunun bedelini ya sakat kalarak ya ölerek yada öldürürek ödeyebilmektedir. Ehliyetsiz araç kullanma cezası 2020 yılı için 2.473 Türk Lirası Olarak belirlenmiştir. Ceza size tebliğinden itibaren 15 gün içinde ödeme yaparsanız eğer %25 indirim alarak 1.854 Türk Lirası olarak ödeme yapabilirsiniz. Ama kullandığınız araç sizin değilse ve ehliyetiniz olmadan arkadaşınızın aracını kullanıyorsanız bunun cezası 4.946 Türk Lirasıdır. Aracı kullanıyorsunuz ve ehliyetiniz var ama ehliyetiniz evde kaldı ve size sorulduğu zaman gösteremiyorsanız bunun cezası 288 Türk Lirasıdır. Karayolları Trafik Yönetmeliğinin belirtmiş olduğu kurallara uyarak ceza almaktan kurtulabilirsiniz.

Paylaş: