Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası 2021

Trafikte araç kullanabilmeniz için, ehliyetinizi olması şarttır. Ehliyetsiz araç kullandığı tespit edilen kişilere cezai işlemler uygulanmaktadır. Ehliyetsiz araç kullanma cezası 2021 bütün detaylarıyla haberimizin devamında anlatılmıştır.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası 2021

Ehliyetsiz araç kullanmak tehlikeli ve yasaktır. Karayolları Trafik Yönetmeliği Kanunu trafikte ehliyetsiz araç kullanan kişilerin, tespit edilmesi durumunda cezai işlemleri uygulamaktadır. Ehliyetsiz araç kullanma cezası uygulamada sık görülür ve önemli bir hukuki zemine sahiptir. Araç kullanmak hayatın önemli bir parçası olduğu için insanlar sürücü belgesi (ehliyet) olmadan bile araç kullanabiliyor. Anca ehliyetsiz araç kullanmaın cezasi yaptırımı bulunmaktadır. Günümüzde birçok kişi ehliyetsiz araç kullanma cezası 2021 konusunu araştırmaktadır. İşte detaylar.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası 2021

Trafikte araç kullanabilmeniz için, sürücü belgesi yani ehliyetinizin olması şarttır. Ehliyet alabilmeniz için, gerekli şartları taşıyor olmanız gerekiyor. Ehliyet almak isteyen kişide aranan ilk şart yaştır. Sürücü adaylarının ehliyet alabilmesi için yasalarca belirlenmiş yaş sınırı 18 olarak belirlenmiştir. Yaş şartını taşıyan kişiler, aile hekimliğinden sağlık raporu alarak sürücü kursuna kayıt yaptırabilirler. Ehliyetsiz araç kullanma yalnızca, sürücü belgesi sahibi olmayan kişinin otomobil kullanmasını kapsamaz. Ehliyetsiz motor kullanmak, kamyon, tır vb. motorlu taşıtları kullanmanın para cezası bulunmaktadır. Ehliyetsiz araç kullanma cezası 2021, trafikte ehliyetsiz olarak araç kullandığı tespit edilen sürücülere yasalarca belirlenmiş olan ceza tutarı 2.698 Türk Lirasıdır. Bu ceza size tebliğ edildikten sonra 15 gün içerisinde ödeme işlemini gerçekleştirirseniz %25 indirim hakkı kazanırsınız. Bu durumda 2.698 TL olan cezayı 2023,50 TL olarak ödersiniz. Ehliyetsiz araç kullandığınız için ruhsat sahibinide ceza işlemi uygulanacaktır. Aslında burada ihtimalli olarak süreci iyi bilmeniz ve anlamanız gerekiyor. Bu sebeple ehliyetsiz araç kullanma ile ilgili aşağıdaki tabloyu sizler için hazırladık. Parantez içinde yer alan tutarlar cezaya %25 indirim uygulanmış halidir. 

Ehliyetsiz Araç Kullanma Durumu Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası %25 İndirimli Hali
Ehliyetsiz araç kullanmak 2.698 TL 2023,5 TL
Ehliyetsiz kişiye araç vermek 2.698 TL 2023,5 TL
Ehliyeti, mahkeme veya savcılık tarafından veya tedbiren alınan kişilerin araç kullanması 2.698 TL 2023,5 TL
Sürücü belgesi iptal edilen kişinin araç kullanması 2.698 TL 2023,5 TL
Ehliyeti geçici olarak veya tedbiren alınan kişiye araç kullandırmak (araç sahibi için tescil plakası üzerinden) 2.698 TL 2023,5 TL
Sürücü belgesi iptal edilen kişiye araç sağlamak (araç sahibi için tescil plakası üzerinden) 2.698 TL 2023,5 TL
Ehliyet sahibinin ehliyetinde yer almayan bir araç sınıfından araç kullanması 1.339 TL 1004,25 TL
Ehliyetinin kapsamı dışında kalan bir aracı o kişiye sağlamak (araç sahibi için tescil plakası üzerinden) 1.339 TL 1004,25 TL
Geçerlilik süresi dolan ehliyeti kullanarak araç kullanma, yurtdışından ehliyet alıp Türkiye şartlarına aykırı kullanma 543 TL 407,25 TL
Sürücü sertifikasını sürücü belgesine dönüştürmeyen kişiye araç kullandırmak 1.339 TL 1004,25 TL
Sürücü sertifikasının sınıfına uygun sürücü belgesine dönüştürmeden kullanmak 1.339 TL 1004,25 TL
Sürücü sertifikasının süresi dolmuşsa 1.407 TL 1.055,25 TL
Ehliyeti unutup yanına almadan araç kullanmak 314 TL 235,5 TL

Tabloda genel olarak ehliyetsiz araç kullanmaya ilişkin cezalandırmayı bütün ihtimalleriyle belirttik. Görüldüğü üzere çoğu durumda ehliyetsiz araç kullanan kişiye bu aracı sağlayan kişiler' de aynı şekilde idari para cezası ile cezalandırılmaktadır. Tabloya ek olarak bilmeniz gereken önemli hususlar aşağıda belirtilmiştir.

1- Ehliyet sahibinin ehliyetinde yer almayan bir araç sınıfından araç kullanması, tespit edildiği zaman cezaya ek olarak 20 ceza puanı eklenmektedir.

2- Geçerlilik süresi dolan ehliyet ile araç kullanan kişiye yukarıda saydığımız cezalara ek olarak ehliyetine el koyma işlemi uygulanır.

3- Ehliyeti unutup yanına almadan araç kullanan kişi için yukarıdaki cezalara ek olarak 5 ceza puanı eklenir.

Ehliyetsiz Motor Kullanma Cezası 

Günümüzde birçok kişi ehliyetsiz motor kullanma cezası konusunu araştırmaktadır. Ehliyetsiz olarak motor kullandığı tespit edilen kişilere cezai işlemler uygulanmaktadır. Ehliyetsiz motor kullanma cezası, ehliyetsiz araç kullanma cezası ile birebir aynı tutardadır, yani 2.698 Türk Lirasıdır. Ehliyetiniz var ancak ehliyet sınıfınız motor kullanmaya uygun değil ise bu durumda ödenecek olan ceza ehliyet sahibinin ehliyetinde yer almayan bir araç sınıfından araç sürmesi cezası olacaktır. Bu durumda ise alacağınız ceza tutarı 1.339 Türk Lirasıdır. 

Ehliyetsiz Alkollü Araç Kullanma Cezası

Ehliyetsiz araç kullanmak suç olduğu gibi, ehliyetsiz ve alkollü araç kullanmak daha büyük bir suçtur. İkisi bir arada olduğu zaman ayrı ayrı ceza işlemi uygulanmaktadır. İkisinin bir ara olması cezayı katlamayı gerektiren bir durum değildir. Ayrı ayrı her ikisi için idari para cezası uygulanmaktadır. Alkollü araç kullanma cezası, promil sınırına ve kaçıncı kez yakalandığına göre değişmektedir. 2021 yılı için ilk defa alkollü araç kullanmaktan yakalanan kişiye verilecek olan ceza tutarı 1.340 Türk Lirasıdır. Buna birde ehliyetsiz araç kullanma cezası eklenirse 4.038 Türk Lirası olmaktadır. 

İlgili Haber: Ehliyetsiz Alkol Kullanma Cezası 2021 

Ehliyetsiz Kaza Yapma Cezası

Alkollü araç kullanmada olduğu gibi ehliyetsiz kazaya karışarak trafik kazası geçirmek' de ayrı ayrı değerlendirilir. Yani kişinin trafik kazası geçirmek suretiyle işlediği suçta ehliyetsiz olması cezayı arttırıcı bir jal değildir. Yalnızca ehliyetsiz araç kullanma ile ilgili idari para cezası söz konusu olur. Örnek vermek gerekirse ehliyetsiz araç kullanarak trafik kazası geçirip taksirle birinin ölümüne neden olunduğu zaman ehliyetsiz araç kullanma cezası ayrı taksirle öldürme veya taksirle yaralama cezasına ayrı işlemler yapılır. Tabi önemle belirtmemiz gerekiyor ceza yargılamasında taksirin iki türü vardır: bilinçli taksir ve normal taksir. Mahkeme bilinçli taksir ile hareket edildiğine hükmederse ceza artacaktır. Bilinçli taksir, kendinden beklenen özeni göstermeyerek hareket eden kişinin, neticeyi öngörmesini ancak gerçekleşmeyeceğine olan haksız güvenini ifade etmektedir. Ehliyetsiz araç kullanma ile kişinin bilinçli taksirle hareket ediyor olduğu gündeme gelebilir. Bu tarz bir durumda muhakkak bir ceza avukatı yardımı alınmalıdır. 

Trafik Güvenliğini Tehlikeye Sokma Suçu

T.C.K. 179. maddesi düzenlemesi, trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçu başlığını belirtir. Bu suç anlaşılacağı üzere trafiğin sağlıklı akışını sağlama maksadıyla düzenlemiştir. Bir kişi sırf ehliyetsiz araç kullandı diye trafik güvenliğini tehlikeye sokmuş olmaz. Ancak ehliyetsiz araç kullanım şekli göz önünde bulundurulduğu zaman T.C.K. 179 suçunu işlemiş sayılır. Trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçunun ayrıntısına burada değinmiyoruz. Cezasından bahsedecek olursak, somut olaya uygun olarak düzenlenmiş ceza 3 ay ile 2 yıl arasında değişen hapis cezasıdır. 

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezasına İtiraz

Ehliyetsiz araç kullanma cezasına itiraz etmek mümkündür. Kişi haksız olarak cezaya tabi tutulduğunu düşünüyor olabilir. Somut olayın işleyişi bakımından ceza uygulanmaması gerekiyor olabilir. Böyle bir durumda mutlaka itiraz etmeniz gerekir. Ehliyetsiz araç kullanma cezası aslında bir kabahat karşılığında uygulanan yaptırımdır. Bu nedenle uygulanan para cezası idari para cezasıdır. Dolayısıyla itiraz, Kabahatler Kanunu kapsamında yer alır. Ehliyetsiz araç kullanmanın cezası kişiye tebliğ edildikten sonra 15 gün içerisinde sulh ceza hakimliğine itiraz dilekçesi sunularak cezanın iptali sağlanabilir. İtiraz dilekçesinin kabul edilebilmesi için hukuki zemin iyi oluşturulmuş bir dilekçe hazırlanmalıdır. Bu noktada bir avukat yardımı almak iyi olacaktır. Eğer itiraz edilecek olan işlemde yalnızca idari para cezası söz konusu ise bu bahsettiğimiz şekilde itiraz yapılır. Ancak idari para cezası ile birlikte başka türlü bir yaptırım daha uygulanmışsa bu sefer idare mahkemesinde iptal davası açmak gerekecektir. 

Ehliyetsiz Araç Kullanma Sicile İşler mi?

Ehliyetsiz araç kullanma sicile işler mi sorusuna hem olumlu hem de olumsuz cevap vermek mümkündür. Kişinin aldığı bütün trafik cezaları sürücü kayıtlarında sabittir. Dolayısıyla ehliyetsiz araç kullanma sicile işler mi sorusunun idari açıdan cevabı evettir. Ancak bu adli sicilinize işleyeceği anlamı taşımaz. Sonuç olarak ehliyetsiz araç kullanma cezası idari sicilinize işlerken adli sicilinize işlenmiyor. 

Ehliyet araba ekibi olarak internetteki bilgi kirliliğini önleyerek, en doğru ve güncel bilgileri siz değerli kullanıcılarımıza ücretsiz olarak sunuyoruz. Bugün ki yazımızı inceleyerek, ehliyetsiz araç kullanma cezası 2021 konusu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA!

İlgili Haber:

Alkollü Araç Kullanma Cezası 2021