Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası 2019


Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası 2019

Ehliyetsiz araç kullanan vatandaşlar ehliyetsiz araç kullanma cezası 2019 yılında ödemesi gereken ceza tutarları ehliyet sahibi olup olmamasına göre değişmektedir. Trafik cezasına çarptırılan sürücüler trafik cezası nereye ödenir? Bütün soruların yanıtına haber detayımız da öğrenebilirsiniz.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası 2019
Trafikte motorlu taşıt kullanmak isteyen vatandaşlarımız için kendisinin ve çevrenin can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla eğitimler verilmektedir. Bu eğitimler sonucunda başarılı olarak tamamlayanlara sürücü belgesi verilmektedir. Bu belgeye sahip olmadan araç kullanan sürücülere cezai işlem uygulanmaktadır. Ehliyetsiz araç kullanma cezası 2019 yılında ne kadar? Ehliyetsiz araç kullanma cezası 2019 araç sahibi ne kadar ceza öder? Bu cezalar bazı durumlarda farklılık gösterir trafik cezalarında ağır suçlar arasına giren ehliyetsiz motorlu taşıt kullanmak yasaktır. Kullanana ve ruhsat sahibine ceza kesilmektedir. Ruhsat sahibi ve kullanan kişiye aynı oranda ceza uygulanmaktadır.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası 2019

Ehliyetsiz araç kullananlar trafik ekiplerince belirlendiği takdirde ceza kesilir. Ehliyetsiz araç kullandığı zaman aynı zamanda araç ruhsat sahibi değilse ayrı bir cezada ehliyetsiz kişiye araç kullandığı gerekçesiyle bir cezada ruhsat sahibine kesilir. Ehliyetsiz araç kullanan ve kullandıranlar toplum sağlığını riske attıklarından dolayı her ikisine de aynı oranda ceza uygulanır. Ehliyetsiz motor kullanma cezası ne kadar diye merak eden okurlarımız için motorlu taşıt kullanmada ehliyet olmadığı durumda yakalandığınız takdirde aşağıdaki cezayı ödemeniz gerekmektedir.

 

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası

(araç ruhsat sahibi ise)

 

 

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası

(araç ruhsat sahibi değilse)

 

2.018 TL Kesilecek Ceza

 

 

Ruhsat Sahibine 2.018 TL

Kullanana 2.018 TL Toplamda 4.036 TL

 

%25 Erken Ödeme İndirimi (15 gün içerisinde)

%25 Erken Ödeme İndirimi (15 gün içerisinde)

 

 1.513 TL   Ödemesi Gerekir

 

 

3.027 TL    Ödemesi Gerekir

Yukarıda yer alan tutarlar 2019 yılına ait güncel bilgilerdir. Trafik cezaları arasında direk vatandaşa yazılacak ceza olduğundan dolayı takibini yapıp erken ödeme indiriminden faydalanabilirsiniz. Ehliyetsiz araç kullanma cezası uygulandıktan sonra araçı kullanmanız yasaktır eğer aracı kullanacak ehliyet sahibi kimse yoksa araç bağlanıp garaja çekilir ehliyet sahibi birisi veya araç sahibi ehliyeti varsa aracı alabilir. 

Trafik Cezası Nereye Ödenir?

Trafik cezası ödemelerinizi vergi dairesinde veya GİB(internet vergi dairesinden) motorlu taşıtlar ceza ödeme bölümünden kredi kartıyla ödeme yapabilirsiniz. Ödemeler tek çekim olarak yapılmaktadır.

Ehliyetsiz araç kullanma cezası 2019 yazımızda belirtilen cezalar bütün motorlu taşıtlar için geçerlidir. Ehliyetsiz olarak yakalanan kişi araç sahibi değilse aynı oranda ceza plaka sahibine yazılır. Plaka sahibi şirket ise bu ceza şirkete yazılır. Ehliyetsiz araç kullanmak ve kullandırmak yasaktır.Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • E-mail:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Hakaret edici ve aşağılayıcı cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter dışında yazılan , spam yorumlar ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum yazanlar tarafından dava açılabilmektedir.
  
  
  Ehliyet Araba Ehliyet Araba
  2020 © Ehliyet Araba - Ehliyet Sınavı, Trafik Cezaları 2020