Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası 2021

Ehliyetsiz araç kullanan vatandaşlar ehliyetsiz araç kullanma cezası 2021 yılında ödemesi gereken ceza tutarları ehliyet sahibi olup olmamasına göre değişmektedir. Trafik cezasına çarptırılan sürücüler trafik cezası nereye ödenir? Bütün soruların yanıtına haber detayımız da öğrenebilirsiniz.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası 2021

Trafikte motorlu taşıt kullanmak isteyen vatandaşlarımız için kendisinin ve çevrenin can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla eğitimler verilmektedir. Bu eğitimler sonucunda başarılı olarak tamamlayanlara sürücü belgesi verilmektedir. Bu belgeye sahip olmadan araç kullanan sürücülere cezai işlem uygulanmaktadır. Ehliyetsiz araç kullanma cezası 2021 yılında ne kadar? Ehliyetsiz araç kullanma cezası 2019 araç sahibi ne kadar ceza öder? Bu cezalar bazı durumlarda farklılık gösterir trafik cezalarında ağır suçlar arasına giren ehliyetsiz motorlu taşıt kullanmak yasaktır. Kullanana ve ruhsat sahibine ceza kesilmektedir. Ruhsat sahibi ve kullanan kişiye aynı oranda ceza uygulanmaktadır.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası 2021

Ehliyetsiz araç kullananlar trafik ekiplerince belirlendiği takdirde ceza kesilir. Ehliyetsiz araç kullandığı zaman aynı zamanda araç ruhsat sahibi değilse ayrı bir ceza da ehliyetsiz kişiye araç kullandığı gerekçesiyle bir cezada ruhsat sahibine kesilir. Ehliyetsiz araç kullanan ve kullandıranlar toplum sağlığını riske attıklarından dolayı her ikisine de aynı oranda ceza uygulanır. Ehliyetsiz araç kullanan sürücüler trafik ekipleri tarafından tespit edilmesi durumunda 2.698 TL idari para cezası uygulanır aynı zamanda ehliyetsiz vatandaşa araç kullandırdığı gerekçesiyle araç sahibine de aynı oranda 2.698 TL para cezası uygulanır. Tüm cezaların tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi durumunda %25 erken ödeme indirimi uygulanır . Ehliyetsiz araç kullanma cezası erken ödeme indirimi sonrasında araç kullanan 2.023 TL ve araç kullandıran 2.023 TL ödeyerek 675 TL indirimden faydalanılır. Ehliyetsiz motor kullanma cezası ne kadar diye merak eden okurlarımız için motorlu taşıt kullanmada ehliyet olmadığı durumda yakalandığınız takdirde aşağıdaki cezayı ödemeniz gerekmektedir.

 

 

 

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası

(araç ruhsat sahibi ise)

 

 

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası

(araç ruhsat sahibi değilse)

 

2.698 TL Kesilecek Ceza

 

Ruhsat Sahibine 2.698 TL

 Kullanana 2.698 TL

Toplamda 5.396 TL

 

%25 Erken Ödeme İndirimi (15 gün içerisinde)

%25 Erken Ödeme İndirimi (15 gün içerisinde)

 

 2.023 TL   Ödenmesi Gerekir

 

 

4.047 TL    Ödenmesi Gerekir

 

 

Başkaları şunu da okudu: 2021 Ehliyet Fiyatları( Tüm Tutarlar)

Yukarıda yer alan tutarlar 2021 yılına ait güncel bilgilerdir. Trafik cezaları arasında direk vatandaşa yazılacak ceza olduğundan dolayı takibini yapıp erken ödeme indiriminden faydalanabilirsiniz. Ehliyetsiz araç kullanma cezası uygulandıktan sonra aracı kullanmanız yasaktır eğer aracı kullanacak ehliyet sahibi kimse yoksa araç bağlanıp garaja çekilir ehliyet sahibi birisi veya araç sahibi ehliyeti varsa aracı alabilir.

İlgili Konu: Ehliyet Sınıfları Nelerdir? Hangi Sınıf Hangi Araç İçin?

 

Yetersiz Ehliyetle Araç Kullanma Cezası 2021

Her ehliyet sınıfının kullanabileceği araçlar ehliyet sınıfları konumuzda detaylı olarak anlatılmıştır. 17 farklı ehliyet sınıfı arasında sürücü de bulunan ehliyete uygun araç kullanmıyorsa yetersiz ehliyetle araç kullanma cezası alır. Yetersiz ehliyetle araç kullanma cezası ehliyetsiz araç kullanma cezasına oranla daha düşüktür. Hiç ehliyeti olmayan vatandaşlar direksiyon başına geçtiği zaman trafikte daha fazla tehlike saçtıkları için cezai yaptırımı daha ağırdır. 39/2 ceza kodu olan yetersiz ehliyetle araç kullanan sürücülere 1.339 TL para cezası uygulanır. Ayrıca araç sahibi ceza yazılan sürücü değilse araç sahibine de aynı tutarda 1.339 TL para cezası uygulanır. Yazılan cezanın tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi durumunda %25 indirim uygulanır. İndirim sonrasında ödenmesi gereken tutar 1004 TL olur. Para cezasının yanısıra yetersiz ehliyetle araç kullanan sürücünün ehliyetine 20 ceza puanı yansıtılır.

 

Trafik Cezası Nereye Ödenir?

Trafik cezası ödemelerinizi vergi dairesinde veya GİB(internet vergi dairesinden) motorlu taşıtlar ceza ödeme bölümünden kredi kartıyla ödeme yapabilirsiniz. Ödemeler tek çekim olarak yapılmaktadır. Daha detaylı bilgi için trafik cezası nereye ödenir konumuza göz atabilirsiniz.

Habere git: Trafik Cezası Nereye Ödenir?

Ehliyetsiz araç kullanma cezası 2021 yazımızda belirtilen cezalar bütün motorlu taşıtlar için geçerlidir. Ehliyetsiz olarak yakalanan kişi araç sahibi değilse aynı oranda ceza plaka sahibine yazılır. Plaka sahibi şirket ise bu ceza şirkete yazılır. Ehliyetsiz araç kullanmak ve kullandırmak yasaktır.

Paylaş: