Ehliyetten Ceza Sorgulama 2021

Adına yazılmış ceza var mı diye merak eden ehliyet sahibi vatandaşlarımız ehliyetten ceza sorgulama nasıl yapılır haber detayımız dan öğrenebilirler.

Ehliyetten Ceza Sorgulama 2021

Motorlu taşıt kullanmak isteyen vatandaşların İçişleri Bakanlığı tarafından Resmi Gazete'de yayınlanan Karayolları Trafik Kanunu Yönetmeliği 1.Madde 24.Bendinde yer alan 2918. Kanuna göre motorlu taşıt sürücülerine verilen belgenin olması zorunludur. Sürücü belgesi olmadan araç kullanan vatandaşlar ehliyetsiz araç kullanma cezası alırlar. Sürücü Belgesi kişinin trafikte can ve mal güvenliğini tehlikeye atmaması amacıyla verilen eğitimleri aldığını kanıtlayan belgedir. Bu belgeye sahip olmak için yazılı ve teorik sınava tabi tutulan sürücü adayları başarılı olması durumunda ehliyeti almaya hak kazanırlar. Ehliyet sahibi olan vatandaşların taşıt kullanması için sakınca kalmamıştır. Trafikte hem sizin hem de çevrenizin can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla uyulması gereken kanun hükmünde kurallar vardır. Bu kuralları ihlal edenlere trafik cezası uygulanmaktadır. Cezai işleme maruz kalan vatandaşlar ödemelerini 15 gün içerisinde yapmaları durumunda %25 erken ödeme indiriminden faydalanabilirler. Trafikte kural ihlali yapmanız bu durumun tespit edildiği takdirde ceza uygulanır fakat bazı durumlarda ceza mobese tarafından belirlendiğinden dolayı haberiniz olmaz ve erken ödemeden faydalanamazsınız. Erken ödemeden faydalanmak için adınıza uygulanmış ceza var mı sorgulamanız gerekmektedir. Adınıza trafik cezası var mı öğrenmek için ehliyetten ceza sorgulama 2021 konumuzu okuyarak sorgulama işlemini yapabilirsiniz. 

Ehliyetten Ceza Sorgulama 2021

Ehliyetine yazılmış ceza var mı öğrenmek isteyen vatandaşlarımız E-Devlet hizmetinden Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama sayfasına giderek sorgulama işlemi yapabilirler. Ehliyetten ceza sorgulama 2021 için ==>TIKLAYINIZ . Sorgulama işlemi yapmak için e devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Şifresi olmayan vatandaşlar PTT şubelerinden 6 TL karşılığında şifre alabilirler. Şifrenizi güvenlik açısından kimseyle paylaşmayınız. 

Ehliyetsiz araç kullanma ve alkollü araç kullanma gibi kural ihlalleri trafik ekiplerince tespit edilmesi durumunda ceza yazılan cezalardan dır fakat bazı cezalar direkt trafik ekiplerince denetlemelerde doğrudan araç sahibine de yazılabilen cezalar olduğundan dolayı erken ödemeden faydalanmak için sıklıkla sorgulama yapmanız gerekmektedir. E-Devlet uygulamasından vergi borcu sorgulama işlemini sıklıkla sorgulayarak adınıza ceza olması durumunda gecikmeye girmeden erken ödemeden faydalanabilirsiniz.