Emniyet Şeridi Hangi Durumlarda Kullanılır

Trafikte araç kullanırken kurallara uymakla zorunluyuz. Gereksiz yere şeridi kullanmak ve işgal etmek yasaktır. Emniyet şeridi hangi durumda kullanılır ? Bütün detaylarıyla haberimizin devamında anlatılmıştır.

Emniyet Şeridi Hangi Durumlarda Kullanılır

Trafikte araç kullanırken Karayolları Trafik Yönetmeliği Kanunun koymuş olduğu kurallara hepimiz uymak zorundayız. Kurallara uymayan araç sahiplerine ciddi yaptırımlar uygulanmaktadır. Emniyet şeridleri çok önemli olduğu için bu şeridi gereksiz yere işgal etmek yasaktır. Elektronik Denetleme Sistemi ile şerit ihlali yapan araçlar tespit edilerek plaka üzerinden ceza işlemi uygulanmaktadır. Trafikte araç kullanırken almış olduğumuz cezaları indirimli olarak ödememiz mümkündür.  Ceza tebliğ edildikten sonra 15 gün içerisinde ödeme yaparsanız %25 indirim uygulanacaktır. Emniyet şeridini gereksiz yere işgal etmenin cezası 1339 TL olarak belirlenmiştir. Emniyet şeridini gereksiz yere işgal etmek kesinlikle yasaktır. Günümüzde en çok merak edilen ve araştırılan konuların başında gelen emniyet şeridi hangi durumlarda kullanılır ? Bütün detaylarıyla haberimizin devamındadır. 

 

Emniyet Şeridi Hangi Durumlarda Kullanılır

Emniyet şeridini normalde sivil araçların kullanması kesinlikle yasaktır. Ancak bazı durumlarda sivil araçlarda emniyet şeridlerini kullanabilmektedir. Emniyet şeridini kullanma hakkı polis ve jandarma araçları, itfaiye araçları, ambulanslar, karayolları görevlileri, acil yardım araçları, korunan ve koruyan araçlar içindir. Bunların dışında kalanlar gereksiz yere emniyet şeridini kullanırlarsa elektronik denetleme sistemi ile tespit edilerek plaka üzerinden ceza işlemi uygulanır. Emniyet şeridi hangi durumlarda kullanılır, emniyet şeritleri Karayolları Trafik Yönetmeliğince belirlenmiş olan sadece arıza hallerinde kullanılabilmektedir. Arıza durumunda emniyet şeridini kullanabilirsiniz ancak gereken tedbirleri mutlaka almalısınız. Aracınızın arızalandığı yerin en az 50-60 metre gerisine gelen araçların görebileceği şekilde reflektör koymanız gerekmektedir. Eğer gereken önlemleri almadan emniyet şeridini kullanırsanız bu durumun tespit edilmesi halinde 132 TL cezai işlem uygulanır. Trafik cezası size tebliğ edildikten sonra 15 gün içerisinde ödeme yaparsanız %25 indirim hakkından yararlanabilirsiniz. Emniyet şeridinin arıza  haricinde kullanılması kesinlikle yasaktır. 

 

Diğerleri Bunu' da Okudu: Emniyet Şeridi Kullanma Cezası 2021

 

Trafikte Hangi Şerit İşgal Edilmez ?

 

Trafikte araç kullanırken bütün araçların kendilerine özel bir şeridi bulunmaktadır. Özellikle ağır araç olarak bilinen araçlar kamyon, tır vb araçların sol şeridi kullanmaları yasaktır. Bu tür ağır araçların mutlaka sağ şeridi kullanmaları ve gereksiz yere şerit işgali yapmaları yasaktır. Sol şeridi sürekli olarak işgal etmenin cezası 288 TL olarak belirlenmiştir. Sol şeridi gereksiz yere işgal eden araç sahibinin 20 ehliyet ceza puanıda silinmektedir. Trafikte sol şeridin işgal edilmesi kesinlikle yasaktır. Sol şeritten sollama yapıldığı için o şeridi yalnızca hızlı araçlar kullanabilmektedir. Trafikte araç kullanırken birçok araç sahibi bu kuralı bilmediği için gereksiz yere şerit işgali yaparak para cezası yemektedir. Sol şeridi ağır araçlar kullanmamalı ve şerit işgali yapılmamalıdır. 

 

Sitemizi takip etmek ve diğer haberleri okumak için TIKLA.