Emniyet Şeridi Kullanma Cezası 2021

Günümüzde birçok taşıt sürücüsü otoyolda emniyet şeridini kullanmaktadır. Otoyolda emniyet şeridini kullanmak kazalara sebebiyet vermektedir. Trafik denetim araçlarının emniyet şeridini kullanan kişilere karşı uyguladığı cezai işlem sürücülerin emniyet şeridini kullanmalarına karşı çıkıyor. Haberimizin devamında emniyet şeridini kullanma cezasına , erken ödeme yoluna ve hangi durumlarda emniyet şeridi kullanılabileceğine ulaşabilirsiniz.

Emniyet Şeridi Kullanma Cezası 2021

 

Otoyolda gereksiz yere emniyet şeridini ihlal eden araç sürücülerine maddi veya manevi zararlar gelmektedir. Buna rağmen günümüzde birçok araç kullanıcısı otoyolda şerit ihlali yapmaktadır. Emniyet şeridini gereksiz yere ihlal eden taşıt sürücüleri trafik ekiplerine veya elektronik denetleme sistemlerine yakalanması durumunda taşıt sürücülerine ceza uygulanır. Bu ceza tutarına erken ödeme sonucunda indirim yansıtılır. Emniyet şeridini kullanma cezası taşıt sürücülerinin gereksiz yere emniyet şeridine ihlal etmesine karşı çıkıyor.

Emniyet Şeridi Kullanma Cezası Ne Kadar?

 

Otoyolda şerit ihlali yapan sürücüler elektronik denetleme sistemlerine veya trafik denetleme ekipleri ne yakalanması durumunda ceza kesme işlemi uygulanır. 2021 yılı emniyet şerit ihlali cezası diğer birçok ceza gibi zamlı bir şekilde artmaktadır bu cezayı ceza kesildikten itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi durumunda %25 indirimli olarak ödenebilir. 2021 yılı güncel emniyet şeridi cezası 1339 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Bu ceza 15 gün içerisinde ödenmesi durumunda %25 indirimli hale gelerek 1005 Türk Lirası ödenmesi gerekir.

 

Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Otoyolda emniyet şeridi cezası uygulanan sürücüler aldıkları cezayı e-devlet üzerinden kullanıcı bilgilerini girerek yazılan ceza tutarını öğrenebilmektedirler. Giriş yaptıktan sonra e-devlet içerisinde bulunan "hizmetler" bölümünden Emniyet Genel Müdürlüğü menüsüne girerek "Araç plakasına yazılan ceza sorgulama" linkine tıklayarak yazılan ceza sorgulaması yapabilirler. Çoğu zaman PTT kargo firması tarafından bu ceza zarf içerisinde eve getirilir. Zarfın içerisinde cezanın yazıldığı sebep, saat, tarih ve ceza tutarı yazmaktadır. Ancak kargo firmasının evi bulamama gibi sebeplerden ötürü bu ceza eve  gelemeyebilir. Bu yöntemlerin yanı sıra Gelir İdaresi Başkanlığı üzerinden borç bilginize ulaşılabilir. Erken ödeme ile gelen tutarı indirimli hali getirilebilirsiniz.

 

Emniyet Şeridi Kullanma Cezası Ödeme 

Emniyet şeridi ödeme cezası anlaşmalı bankalar üzerinden radar cezası ödemesi olarak yapılabilir. Banka üzerinden yapmak istemeyen vatandaşlar Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden kredi kartı bilgileri girilerek emniyet şeridi cezasını ödeyebilir veya PTT şubelerinden nakit olarak ödeme gerçekleştirebilirler.

 

Hangi Durumlarda Emniyet Şeridi Kullanılabilir?

Otoyolda trafik kazası , arıza halleri , acil yardım , kurtarma ,  kar mücadelesi,  kaza incelemesi ,Genel güvenlik ve asayişin sağlanması gibi durumlar dışında emniyet şeritlerini kullanmak sürücülere cezai işlem uygulanmasına sebebiyet vermektedir.

Paylaş: