Emniyet Şeridi Kullanma Cezası 2021

Trafikte araç kullanırken kurallara herkes uymakla zorunludur. Emniyet şeridi kullanma cezası 2021 bütün detaylarıyla haberimizin devamında anlatılmıştır.

Emniyet Şeridi Kullanma Cezası 2021

Yeni yıla girmemizle birlikte ülkemizdeki araba kullanımı çok ciddi şekilde artmıştır. Araç kullanımındaki artışla birlikte yapılan kural ihlalleride oldukça artmış durumdadır. Emniyet şeritleri çok acil durumlarda kullanıldığı için emniyet şeridini kullanmak yasaktır. Emniyet şeridi kullandığı tespit edilen araç sahibine cezai işlemler uygulanmaktadır. Ülkemizde teknolojinin ciddi şekilde gelişmesiyle birlikte birçok kural ihlali elektronik ortamda tespit edilmektedir. Emniyet şeridini kullanan araç sahibi elektronik ortamda tespit edilerek plaka üzerinden ceza işlemi uygulanmaktadır. Emniyet şeritleri çok acil durumlarda kullanıldığı için gereksiz yere o şeriti kullananlara ceza kesilir. Emniyet şeridini kullandığınız elektronik denetleme sistemi ile tespit edilmektedir. Eğer siz acil durumunuz olmadan emniyet şeridini kullanırsanız ceza almanız kaçınılmaz olacaktır. Trafik kurallarına kendi mal ve can güvenliğimizi korumak için uymak zorundayız. Çok acil durum olmadığı sürece emniyet şeritini kullanmamalıyız. Emniyet şeridi kullanma cezası 2021 bütün detaylarıyla haberimizin devamında anlatılmıştır. 

 

Emniyet Şeridi Kullanma Cezası 2021

 

Emniyet şeridi acil durumlar harici kullanılmamalıdır. Acil yaralanmı kazalarda yada kamu araçlarının acil durumlarda kullandığı için orayı işgal etmek kesinlikle yasaktır. Trafikte bütün cezaların kendilerine özel kodları bulunmaktadır. Emniyet şeridinin kodu ise Trafik Kanununca 46/2-F olarak belirlenmiştir. Emniyet şeridi kullanma cezası 2021, bu şeridi gereksiz yere işgal eden sürücülere 1339 TL trafik cezası uygulanmaktadır. Emniyet şeridini trafik kazası, arıza durumu, kurtarma, kaza incelem gibi acil durumlarda kullanılmaktadır. Bunların haricinde kullanarak orayı gereksiz yere ihlal etmek kesinlikle yasaktır. Trafikte almış olduğumuz cezaları indirimli olarak ödememiz mümkündür. Trafik cezası tebliğ edildikten itibaren 15 gün içerisinde ödeme yapanlar %25 indirimli olarak ödeme yaparlar. Trafik cezalarını elektronik ortamda hızlı ve güvenli bir şekilde ödeyebilirsiniz. E devlet üzerinden trafik borcu sorgulatarak ödeme işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Trafik cezasını internet bankacılığı mobil uygulamasıylada hızlıca ödeyebilirsiniz. 

 

Diğerleri Bunu' da Okudu: Trafikte Alkol Sınırı Kaç Promil 2021

 

Sol Şeridi Hangi Araçlar Kullanabilir ?

 

Trafikte araç kullanırken sol şeridi işgal etmek kesinlikle yasaktır. Birçok kişi bu kuralı bilmediği için sol şeridi gereksiz yere işgal etmektedir. Ancak sol şerid geçiş yeri olduğu için ağır araçların orayı gereksiz yere işgal etmesi yasaktır. Eğer aracınız ile hız yapmayacaksanız ve normal şekilde ilerleyecekseniz sağ şeridi kullanmak en mantıklısıdır. Sol şerid araç sollamak için kullanıldığı için orayı gereksiz yere işgal etmenin anlamı yoktur. Çünkü acil durumda olan araç sahipleri sol şeridi kullanarak gidecekleri yere hızlıca gitmek istemektedir. Sol şeridi ağır araçlar olarak bilinen kamyon, tır vb araçların kullanması yasaktır. Bu ve buna benzer ağır araçların sağ şeridi kullanmaları gerekir. Sol şeridi genelde daha hızlı araçlar taksiler, arabalar vb araçlar kullanmaktadır. 

 

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA.